Awaryjne otwieranie mieszkań – kto ma prawo je przeprowadzać

Teoretycznie może się wydawać, że jeżeli mamy prawo do lokalu – jako właściciele czy najemcy – to mamy prawo je dowolnie otworzyć. Nie jest to jednak do końca prawda. Próbując otworzyć nawet własne mieszkanie wytrychem możemy narazić się na poważne problemy. Wyjaśniamy, dlaczego.

Czym jest awaryjne otwieranie mieszkań?

Awaryjne otwieranie mieszkań jest zwykle rozumiane jako otwieranie drzwi w inny sposób niż kluczem przez upoważnioną osobę. Jednak nie każdy ma prawo używać wszystkich metod. Zgodnie z polskim prawem samo posiadanie wytrychów przez osobę nie wykonującą zawodu ślusarza jest karalne. Oznacza to, że nawet, jeżeli jesteśmy właścicielami lokalu, mamy do wyboru albo całkowite zniszczenie drzwi – co pod warunkiem zachowania ciszy nocnej co najwyżej skutkowałoby koniecznością złożenia wyjaśnień – albo wezwanie ślusarza. Niezależnie od wartości drzwi, ta druga opcja będzie zdecydowanie tańsza.

Ślusarz powiada wiedzę i umiejętności z zakresu awaryjnego otwierania mieszkań pozwalające mu szybko, cicho i bezinwazyjnie poradzić sobie z większością zamków. Oznacza to, że choć zamek lub wkładka będą do wymiany, same drzwi i ewentualne mechanizmy blokujące pozostaną nieuszkodzone. Najczęściej wykorzystywane przez ślusarzy metody to lockpicking, czyli otwieranie wytrychem, bumping, czyli próba takiego uderzania w zamek, by odblokować mechanizm lub nawiercanie wkładki w odpowiednim miejscu, by dało się przekręcić mechanizm i odblokować zapadkę.

Czy awaryjne otwieranie mieszkań można przeprowadzić o każdej porze?

Złośliwość rzeczy martwych polega na tym, że jeżeli psuje się samochód, to w piątek wieczorem gdzieś pod miastem. Nie inaczej jest z zamkami – często ulegają awarii gdy usiłujemy je otworzyć w pośpiechu lub w środku nocy. Na szczęście pogotowia zamkowe, takie jak to: https://zamki.sos.pl są zazwyczaj całodobowe. Należy jednak pamiętać, że ślusarz nie rozpocznie pracy, dopóki nie będzie miał pewności, że mamy prawo wejść do lokalu – jeżeli zepsuł się zamek, a posiadamy klucz, to zazwyczaj jest wystarczające potwierdzenie. Czasem jednak wymagane są dodatkowe dokumenty, warto więc przed wezwaniem pogotowia zamkowego upewnić się, że będziemy w stanie potwierdzić swoje uprawnienie do lokalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here