Czym pomalować meble?

Przywracanie meblom, które ma się w domu pierwotnego wyglądu, jest z całą pewnością czasochłonne, a poza tym niewiele osób wie, jak to zrobić. Wyposażenie wnętrz podobnie jak inne rzeczy z czasem ulega różnego rodzaju uszkodzeniom, a także zabrudzeniom. Nawet meble, które są wykonane z drewna i wydawać by się mogło, że przetrwają nie jedno, ulegają przetarciom i innym uszkodzeniom, które powstają w wyniku codziennego użytkowania. Jest więc to zatem całkowicie normalna kolej rzeczy i jeśli ma się ochotę odświeżyć wnętrze, to dobrym pomysłem jest rozpoczęcie właśnie od renowacji starych mebli. W niedługim czasie można uzyskać zadowalające efekty, oczywiście pod warunkiem, że ma się pojęcie o tym, jak tego dokonać. Wydawać by się mogło, że nie jest to skomplikowane, jednak na osobę, która podejmuje się realizacji tego zadania, czyha wiele pułapek. Dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób odnowić wyposażenie, bez względu na to, z czego jest dokładnie wykonane. Ta wiedza na pewno przyda się każdej osobie, która planuje rozpoczęcie takiego przedsięwzięcia w najbliższej przyszłości.

Nie od dziś wiadomo, że meble, które są wykonane z drewna, są doceniane przez wyznawców dobrego gustu i smaku. Zapewne właśnie dlatego wciąż nie wychodzą one z mody i można powiedzieć nawet, że jest to materiał ponadczasowy. A więc jest w modzie zawsze. Stare meble cieszą się ogromną popularnością i niemal każdy chciałby takie postawić we własnym mieszkaniu, ale są one bardzo drogie. Jeśli mają wymyślne, wyrzeźbione wzory, to ich wartość automatycznie wzrasta. Jeśli zatem ma się w domu starą szafę albo komodę, to warto je odnowić, żeby zachwycały swoim wyglądem, bo z całą pewnością posłużą one jeszcze przez wiele długich lat. Wielce prawdopodobne, że nawet kolejne pokolenia będą korzystać z tych mebli i będą one wówczas jeszcze droższe, niż w tej chwili. Wiele osób nie wie czym pomalować meble, dlatego właśnie z tego względu niektórzy nie zabierają się nawet za realizację tego zadania. Mało tego, nawet o tym nie myślą, bo obawiają się, że pogorszą stan drogocennego mebla i to właśnie ich skutecznie odstrasza przed podjęciem powyższych czynności.

Zupełnie niepotrzebnie, bo wbrew powszechnej opinii odnawianie starych mebli nie jest takie trudne. Najważniejszą kwestią, o której wie niewielu, jest oczywiście dokładne przygotowanie mebla do renowacji. Nie wystarczy jedynie z grubsza przetrzeć go z kurzu. Jest to działanie niewystarczające, mimo że także potrzebne w tej sytuacji. Dany mebel należy przede wszystkim dokładnie wyszorować, a więc tak, żeby nie było na nim żadnego kurzu, a także innych zabrudzeń. Wieloletnie meble drewniane wymagają nie tylko dokładnego i skrupulatnego umycia. Trzeba sprawdzić, w jakim stanie jest drewno. Czasem bowiem zdarza się tak, że powstają w nim różnego rodzaju ubytki. Dzieje się tak na skutek przeróżnych uszkodzeń mechanicznych i nawet jeśli są one niewielkie i ledwo widoczne, to przy okazji odnawiania mebla, warto się nimi zainteresować i jeśli zachodzi taka konieczność, to je usunąć, czyli mówiąc wprost, naprawić.

Żeby naprawić stary mebel, który zrobiony jest z litego drewna, należy zakupić specjalne preparaty, które są stworzone właśnie do tych celów. Konieczny jest wobec tego zakup bejcy, a także dosztukować drewno, gdy zauważy się znaczny jego ubytek. Jest to czasochłonne zajęcie i, prawdę mówiąc, niewiele osób ma wystarczającą cierpliwość, żeby zająć się tym zadaniem na poważnie. Dlatego też część osób, gdy chce odrestaurować wyposażenie, zleca to zadanie profesjonalistom. Biorą oni wtedy pełną odpowiedzialność za mebel i oddają go w ulepszonym stanie. Niestety ta przyjemność sporo kosztuje, a ci, którzy chcą naprawić mebel samodzielnie, jak najbardziej mogą to zrobić pod warunkiem, że odpowiednio doszkolą się w tej dziedzinie. W sieci dostępne są artykuły, które znacznie pomagają, gdy ma się ochotę poznać wszelkie tajniki tej trudnej sztuki, jaką jest odnawianie starych rzeczy. Na pewno, jeśli tylko ktoś ma taką chęć, to nie będzie miał problemu ze znalezieniem porad, które mogą okazać się bardzo istotne podczas pracy z drewnem.

Jeśli ma się już jako takie pojęcie w tym zakresie, to można rozpocząć pracę. W tym celu należy ustawić mebel w pomieszczeniu, w którym nie jest narażony na działanie czynników zewnętrznych. Miejsce to powinno być czyste, gdyż wszystkie pyłki, jakie krążą w powietrzu, mogą przykleić się do poszczególnych warstw lakieru, który będzie się stosować. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak zacząć pracę od początku, a jak wiadomo, każdy chciałby tego uniknąć, bo jest to zbyt czasochłonne zajęcie i lepiej nie dokładać sobie dodatkowej pracy, której i tak na co dzień ma się bardzo dużo. Gdy wszystko jest gotowe i pomieszczenie jest odkurzone, to można rozpocząć ścieranie za pomocą odpowiedniego papieru ściernego warstw lakieru, który pozostał po poprzednim malowaniu. Zajęcie to zajmuje stosunkowo najwięcej czasu, a czasem może się nawet zdarzyć, że czynność ta zajmie cały tydzień. Wiele zależy od tego, jakiej wielkości jest dany mebel. Jeśli ma się na myśli dużą szafę, to często nawet tydzień będzie czasem niewystarczającym.

Jeśli poprzednie warstwy są już usunięte, to można przystąpić do wykonywania bardziej przyjemnej czynności, czyli do pokrywania drewna olejem, a także lakierem bezbarwnym. Najlepiej wybierać w sklepie takie produkty, które nie mają zapachu. Są one nieco droższe od tych zapachowych, ale na pewno są one bezpieczniejsze dla zdrowia. Nawet gdy używa się lepszych produktów, to nie można zapominać o masce ochronnej, którą należy nałożyć przed rozpoczęciem prac. W powietrzu na pewno będą unosić się różne pyłki, których lepiej nie wdychać. Prace nad przywróceniem meblom dawnego blasku z całą pewnością nie należą do prostych. Zajmują one sporo czasu, ale trzeba wiedzieć, że efekt będzie zachwycający. Oczywiście pod warunkiem, że wszystkie czynności, które są konieczne, wykona się dobrze i zachowaniem wszelkich zasad, o których mowa powyżej. Warto odnawiać meble.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here