Siłowniki hydrauliczne, nazywane są również silnikami hydrostatycznymi. Te wydajne urządzenia są najczęściej wykorzystywane w różnego rodzaju maszynach i układach hydraulicznych ciężkich pojazdów budowlanych.
Siłowniki hydrauliczne zamieniają energię pod wpływem ciśnienia, które jest wytwarzane przez ciecz roboczą (na przykład zagęszczony olej) wprawiającą w ruch niektóre części składowe urządzenia.
Rodzaje siłowników hydraulicznych
Siłowniki hydrauliczne Air-Com to zróżnicowane urządzenia, które mogą się różnić pomiędzy sobą zasadą działania czy konstrukcją. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów tego typu urządzeń, najczęściej można spotkać siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania i siłowniki hydrauliczne dwustronnego działania. Najważniejszą różnicą pomiędzy nimi jest to, że w pierwszym rodzaju suw roboczy odbywa się tylko w jednym kierunku, w drugim w obydwu kierunkach. W siłownikach jednostronnego działania zagęszczony olej lub inna ciecz robocza po dostaniu się do wnętrza cylindra wprawia tłok w ruch. W tego typu urządzeniach zamontowana jest specjalna sprężyna, która umożliwia tłokowi wrócenie do pozycji wyjściowej.
W siłownikach hydraulicznych dwustronnego działania czynnik roboczy doprowadzają dwie komory. Ciecz robocza oddziałuje na dwie strony tłoka, dzięki czemu możliwy jest ruch w obydwu kierunkach. W tego typu urządzeniach nie ma sprężyny.
Na rynku można znaleźć również inne rodzaje siłowników hydraulicznych, na przykład siłownik z obustronnymi tłokami, siłownik teleskopowy czy siłownik łopatkowy (wahadłowy).
Zalety siłowników hydraulicznych
Siłowniki hydrauliczne charakteryzują się prostą budową i precyzją działania. Ich główną zaletą w porównaniu z innymi podobnymi urządzeniami jest nieskomplikowana konstrukcja, dzięki czemu rzadko dochodzi do awarii i psucia się sprzętu. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia urządzenia, jego naprawa jest szybka i nieskomplikowana. Proste rozwiązania zastosowane przy budowie siłowników hydraulicznych sprawiają również, że urządzenia te działają bardzo wydajnie. Kolejną zaletą siłowników hydraulicznych jest łatwość obsługi. Operatorzy koparek mogą szybko i łatwo sterować ramieniem sprzętu i precyzyjnie kierować ruchem urządzenia. W siłownikach hydraulicznych nie występują elementy elektryczne, dlatego korzystanie z nich nie niesie poważniejszych zagrożeń. Siłowniki hydrauliczne pozwalają wykonywać prace, które nie byłyby możliwe do wykonania jedynie dzięki pracy ludzkich rąk.