Do czego służą siłowniki hydrauliczne?

0
1737

Siłowniki hydrauliczne, nazywane są również silnikami hydrostatycznymi. Te wydajne urządzenia są najczęściej wykorzystywane w różnego rodzaju maszynach i układach hydraulicznych ciężkich pojazdów budowlanych.

Siłowniki hydrauliczne zamieniają energię pod wpływem ciśnienia, które jest wytwarzane przez ciecz roboczą (na przykład zagęszczony olej) wprawiającą w ruch niektóre części składowe urządzenia.

Rodzaje siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne Air-Com to zróżnicowane urządzenia, które mogą się różnić pomiędzy sobą zasadą działania czy konstrukcją. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów tego typu urządzeń, najczęściej można spotkać siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania i siłowniki hydrauliczne dwustronnego działania. Najważniejszą różnicą pomiędzy nimi jest to, że w pierwszym rodzaju suw roboczy odbywa się tylko w jednym kierunku, w drugim w obydwu kierunkach.  W siłownikach jednostronnego działania zagęszczony olej lub inna ciecz robocza po dostaniu się do wnętrza cylindra wprawia tłok w ruch. W tego typu urządzeniach zamontowana jest specjalna sprężyna, która umożliwia tłokowi wrócenie do pozycji wyjściowej.

W siłownikach hydraulicznych dwustronnego działania czynnik roboczy doprowadzają dwie komory. Ciecz robocza oddziałuje na dwie strony tłoka, dzięki czemu możliwy jest ruch w obydwu kierunkach. W tego typu urządzeniach nie ma sprężyny.

Na rynku można znaleźć również inne rodzaje siłowników hydraulicznych, na przykład siłownik z obustronnymi tłokami, siłownik teleskopowy czy siłownik łopatkowy (wahadłowy).

Zalety siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne charakteryzują się prostą budową i precyzją działania. Ich główną zaletą w porównaniu z innymi podobnymi urządzeniami jest nieskomplikowana konstrukcja, dzięki czemu rzadko dochodzi do awarii i psucia się sprzętu. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia urządzenia, jego naprawa jest szybka i nieskomplikowana. Proste rozwiązania zastosowane przy budowie siłowników hydraulicznych sprawiają również, że urządzenia te działają bardzo wydajnie. Kolejną zaletą siłowników hydraulicznych jest łatwość obsługi. Operatorzy koparek mogą szybko i łatwo sterować ramieniem sprzętu i precyzyjnie kierować ruchem urządzenia. W siłownikach hydraulicznych nie występują elementy elektryczne, dlatego korzystanie z nich nie niesie poważniejszych zagrożeń. Siłowniki hydrauliczne pozwalają wykonywać prace, które nie byłyby możliwe do wykonania jedynie dzięki pracy ludzkich rąk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here