Feng Shui w sypialni

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób rozwiązuje problem z odpowiednim urządzeniem sypialni i innych pomieszczeń domowych poprzez odniesienie się do znanych od dawna zasad jakie oferuje feng shui. Czym tak właściwie jest feng shui? Otóż nazwa pochodzi z języka chińskiego i może być śmiało przetłumaczona na wyrażenie ‚wiatr i woda’. W Polsce można powiedzieć, że wiele osób słyszało termin feng shui, ale naprawdę niewielu jest na tyle z nim zaznajomionych, aby śmiało określić co tak właściwie feng shui oznacza w praktyce i jak jest wykorzystywane.
Otóż jeżeli chodzi o feng shui, to jest to sposób na określenie danej przestrzeni i sposób na jej ukształtowanie tak, aby była to przestrzeń dla nas bezpieczna, uspokajająca i ogólnie wzbudzająca wewnętrzną harmonię, która znacząco poprawia jakość życia.
W domu istnieje wiele pomieszczeń, każde z nich posiadające swoje przeznaczenie. Jednakże niewiele z nich tak mocno wpływa na samopoczucie jak sypialnia. Dlatego też mówiąc o temacie jakim jest feng shui – sypialnia stanowi idealne miejsce na to, aby poćwiczyć i zapoznać się z tą tematyką bliżej. Zastosowanie feng shui ma z reguły przynieść harmonię oraz pomyślność, a jest oparte przede wszystkim na ergonomicznym użyciu dostępnej przestrzeni i utrzymaniu w niej odpowiedniego ładu, które pozwala na to, aby skasować wszelkiego rodzaju negatywne energie dostępne w pobliżu. Na przykładzie sypialni można powiedzieć, że całkowicie wbrew zasadom feng shui jest spanie na niewygodnym łóżku. Feng shui zakłada komfort, zatem łóżko powinno być bardzo wygodne, dostosowane do naszych ciał oraz wykonane z drewna. Dlaczego z drewna? Otóż cała filozofia tej nauki zakłada w sobie pewne elementy łączenia się z naturą, a więc także z tym co wykonane jest z naturalnych materiałów, pozbawionych zanieczyszczeń ze świata. Równie ważne jest także ustawienie samego łóżka w pokoju. Na przykład, jeżeli ustawi się łóżko zaraz przy ścianie sypialni, to znika komfort jaki daje każdemu możliwość szybkiego jego opuszczenia. Jak gdyby zamyka się na przestrzeń od jednej strony, dlatego też kierując się zasadami feng shui łóżko w sypialni nigdy nie powinno być ustawione przy ścianie bokiem. Nie powinno też całkowicie ‚dryfować’ w sypialni, ponieważ przekłada się to na wrażenie braku celu w życiu. Dla każdej osoby łóżko powinno być także nowe, a nie zaś odziedziczone po kimś innym, na przykład członku rodziny. Bierze się to z tego, że według feng shui i wierzeń chińskich, przedmioty mają tendencję do tego, aby zatrzymywać energię poprzednich właścicieli, co oznacza, że decydując się na używane meble nie do końca wiadomo jaką energię zaprasza się do swojego domu.
Zarówno nad łóżkiem, jak i pod nim powinna być przestrzeń wolna. Zatem zamiast pod łóżkiem, lepiej znaleźć miejsce w szafie dla różnego rodzaju skrzynek i kartonów.
Ale zaczynając od początku, to dla każdego kto interesuje się feng shui – sypialnia stanowi idealne miejsce na to, aby sprawdzić, czy nauki tej metody naprawdę mają zastosowanie w praktyce i czy oferują pozytywne uczucia harmonii, jakie ponoć mają wspierać. Zazwyczaj pierwszym krokiem aby przekształcić sypialnię w przestrzeń uporządkowaną według zasad feng shui jest pozbycie się wszelkich rzeczy, które nie są potrzebne. Powodują one bowiem zagrodzenie przestrzeni, która mogłaby być wolna, tym samym stymulując poczucie komfortu. Człowiek jest istotą, która ceni posiadanie pewnej bezpiecznej przestrzeni dookoła siebie. Poniekąd symuluje to nasze wrażenia, które uzyskuje się będąc na świeżym powietrzu. Dlatego też myśląc o feng shui – sypialnia powinna zostać gruntownie wysprzątana z różnego rodzaju przedmiotów, które są tam zbędne. Na przyszłość powinna być także regularnie czyszczona i porządkowana, ponieważ wszelkiego rodzaju nieład powoduje utratę harmonii. W razie możliwości powinno się jak najwięcej rzeczy poukładać w szafkach i szufladach, gdzie pozostają poza widokiem i nie mają szansy nadawać całości pewnej dozy nieporządku. W takim oczyszczonym pomieszczeniu, gdzie nie brakuje wolnych powierzchni, każdy na pewno zacznie lepiej wypoczywać niż w zagraconej sypialni.
Do innych popularnie stosowanych zasad feng shui na pewno można zaliczyć miłość do symetrii. Zgodnie z tym, sugeruje się aby układać wszystko w parach. Chodzi tutaj o takie przedmioty jak lampki nocne, dwa stoliki nocne oraz dwa podobne obrazki na stolikach. Obrazy powinny mieć w sobie elementy łączące z naturą, między innymi bukiety, przyjemne dla oka pejzaże, czy też stada zwierząt. Powinno w nich brakować przesadnego dramatyzmu czy mrocznych akcentów. Zastosować tę zasadę można także do reszty sypialni, co oznacza że kolory ścian lub mebli także powinny być utrzymane w przyjemnych dla oka tonach, pozbawionych silnych kolorów. Kolory takie bowiem mogą utrudniać wyciszenie się oraz cenny wypoczynek.
Dla każdego kto urządza zgodnie z feng shui – sypialnia powinna być tym miejscem w domu, w którym czuje się najbardziej przytulnie. Oznacza to, że urządzając sypialnię warto zainwestować w przyjemne dla ciała dodatki. Warto kupić dużo poduszek, miękkie narzuty, firanki w oknach oraz przyjemne dla oczu zasłony. Wszystkie te dodatki powinny być oczywiście utrzymane w kolorach stonowanych, zgodnie z zasadą przedstawioną powyżej. Dobrym pomysłem jest także położenie dywanu, dzięki któremu kroki są bardziej miękkie i ciche. Dla osób, nieprzyjaźnie spoglądających na wykładziny dywanowe, sugeruje się chodniki, najlepiej parę – po każdej stronie łóżka, czyli położonych symetrycznie. Jeżeli zaś chodzi o oświetlenie w takiej sypialni, złym pomysłem jest światło mocne i wyraziste. Zamiast tego powinno być nieco przytłumione i ciepłe, czyli takie, które nadaje całemu pomieszczeniu pewnego nastroju. Powinno się unikać wieszania starych zdjęć rodzinnych oraz stawiania zbyt dużej ilości kwiatów ponieważ kradną one naszą energię.
I choć zasady feng shui wydają się skomplikowane i długie, po odrobinie lektury łatwo je zrozumieć. Każdy na pewno powinien tego spróbować w swoim domu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here