Jak stworzyć kuchnię w stylu skandynawskim?

Kuchnia w stylu prowansalskim to kwintesencja francuskiego stylu urządzania wnętrz. To kuchnia swojska, bo wywodzi się z obszarów wiejskich. Styl ten wywodzi się z południowych rejonów Francji: pełnych słońca oraz takich, w których nie używa się mebli glamour. Jest to styl dawnych mieszkańców wiosek w rejonie Prowansji – dziś natomiast jest to modna stylizacja. Jak urządzić sobie kuchnię w stylu prowansalskim? Postaramy się poniżej pokazać, jakie meble i dodatki do kuchni kupić, aby uzyskać wnętrze w stylu prowansalskim!

Kuchnie w stylu prowansalskim: dla kogo?
Kuchnie prowansalskie niestety nie podbijają serca każdego, dlatego kupując komplet mebli do kuchni z zamysłem, że będzie to wnętrze urządzone w stylu prowansalskim, należy skonsultować kwestię z członkami rodziny. Przede wszystkim kuchnie prowansalskie podobają się bardziej kobietom niż mężczyznom. Natura osób, którym podobają się kuchnie w stylu prowansalskim zwykle jest romantyczna, łagodna i delikatna. Nie jest to styl nowoczesny ani odpowiedni dla osób, które lubią nowoczesne gadżety. Jest to kuchnia prawdziwego domatora, który ceni sobie przytulność. Domownik, który decyduje się na styl prowansalski we wnętrzach to zwykle osoba, która najszczęśliwsza jest wówczas, gdy udaje się osiągnąć efekt przytulności i prawdziwego udomowienia.

Fronty mebli
Fronty mebli w kuchni prowansalskim są w kolorze écru, złamanej bieli, lekkiej szarości lub w beżu. Jeśli fronty są wyposażone w szklane elementy, to zwykle mają one delikatne szprosy. Wnętrza są jasne, nie ma tam żadnego lakieru na meblach. Na podłogach są płytki – najlepiej takie, które przypominają naturalny kamień: o odrapanych, nierównych krawędziach.

Czy warto zdecydować się na urządzenie kuchni w stylu prowansalskim?
Myślimy, że warto, bo styl ten od wielu lat nie wychodzi z mody. O ile dyktatorzy mody twierdzą, że już za kilka lat zapominamy o stylu marynistycznym czy skandynawskim we wnętrzach, to już styl prowansalski nie będzie się starzał. We wszystkim jednak ważne jest, aby kuchnia była urządzona w stu procentach w stylu prowansalskim: jeśli dodatki będą wartościowe, dobrze dobrane oraz jeśli nie będą zwykłą chińszczyzną, to taka aranżacja zawsze będzie wyglądała dobrze.

Jasne kolory, wiklina i żywe kwiaty
W czym tkwi sekret urody kuchni w stylu prowansalskim? Ludzie dobrze czuja się we wnętrzach, które urządzone są w jasnych, nieprzytłaczających i niezbyt intensywnych kolorach, a to właśnie kwintesencja kuchni w stylu prowansalskim. W kuchniach prowansalskich dodatkowo zawsze spotkamy żywe kwiaty: głównie lawendę, ale w naszym klimacie mogą to być też zwykłe paprotki czy hiacynty, posadzone w wiklinowych doniczkach. Poza tym, w stylu prowansalskim zawsze spotkamy się z pastelowymi kolorami w tkaninach: nie rażą w oczy i sprawiają ciepłe wrażenie. Większość z nas, nawet jeśli nie wie, że ma do czynienia ze stylem prowansalskim, to odczuwa intuicyjnie, że ta aranżacja jest bardzo dobra.

Jakie meble do kuchni w stylu prowansalskim?
Meble prowansalskie to zestawy lekkie, czyli takie, które mają stelaż oparty na nóżkach, aczkolwiek nie jest to obowiązkowe. Najczęściej są wykonane z drewna: wówczas stylizuje się ich fronty na lekko zniszczone lub postarza się je. Unika się mebli kuchennych, które są długim jednorodnym ciągiem. Pożądane są za to takie ciągi kuchenne, które składają się jakby z kilku oddzielnych elementów: jedne mają zamykane szafki, drugie otwory, inne półki zamykane na drzwiczki z ażurowego drewna z motywem kwiatowym.
W niektórych miejscach warto zrezygnować z drewnianych drzwiczek i zamiast tego zawiesić salony z motywem kwiatowym lub w jednorodnym pastelowym kolorze. Pożądane kolory to nie tylko śnieżna biel, ale także oliwka, czy lekki różowy lub brzoskwiniowy. Czy kolory można tutaj mieszać? O ile są w podobnej tonacji, to tak, ale ograniczmy się do korzystania z jednocześnie maksymalnie 3 różnych kolorów. Jeśli jest to niebieski, to już nie dobierajmy do niego niczego w kolorze różowym. Do niebieskiego będzie pasowała oliwka, lekki żółty oraz lekko brązowy.

Kuchnia prowansalska: jakie ściany?
Urządzając kuchnię w stylu prowansalskim nie zapomnijmy o odpowiednim pomalowaniu ścian. Nie powinny być to ściany w intensywnych kolorach. Osoby, które chcą uzyskać autentyczny styl prowansalski, decydują się niekiedy na pozostawienie niektórych ścian pomalowanych tylko częściowo- jakby od niechcenia. Aby uzyskać efekt nierówności i niedbałości, warto sięgnąć po tak zwane tynki florenckie lub po farby strukturalne. Wówczas otrzymamy efekt wiejskiej ściany sprzed lat: takiej, na jakiej utrzymanie było stać dawnych mieszkańców słonecznej Prowansji.

Kuchnie prowansalskie: jakie dodatki?
Mimo że kuchnie prowansalskie powinny być wyposażone w proste i surowe meble w niezbyt ostrych kolorach, a ściany powinny być najlepiej szare lub takie, w których dominują złamana biel lub nie do końca określony róż czy pomarańcz, to już z dodatkami można poszaleć. Styl prowansalski to styl, w którym dominują kobiece bibeloty, małe akcesoria, pozostanie niepotrzebne latarnie i świeczniki oraz kwietniki. Każdy z kwiatków może być z innego gatunku i innej wielkości, a doniczki mogą zupełnie do siebie nie pasować.

Można ustawić w takiej kuchni zastawy porcelanowe, w których elementy pochodzą z kilku kompletów. Co więcej: mogą być różnego koloru. Wszystko to będzie wyglądało dobrze, bo kuchnie prowansalskie to kwintesencja braku ideału, braku dopieszczania wnętrza w każdym szczególe. Kwiaty można wstawić do kanki z metalu, a zioła ustawić w doniczce z wikliny. Wszystko ze sobą bardzo dobrze zagra. Dodatkowo, do kuchni prowansalskiej można wstawiać bielone skrzynki z palet oraz małe ramki z odrapanego drewna. Na krzesłach ustawionych przy stole można położyć poduszki w kolorze białym. Na stole lniany obrus.

Podłoga w kuchni prowansalskiej
Kuchnie w stylu prowansalskim będą dobrze wyglądały, gdy na podłodze będzie drewno, kamień lub inny naturalny materiał. Nie kładźmy tam paneli drewnianych ani gresu. Dobrze będą wyglądały również płytki kamienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here