Jak walczyć z insektami w ogrodzie

Insekty potrafią być uciążliwe dla człowieka zwłaszcza latem. Należy je zwalczać, aby ochronić się przed ich ugryzieniami, które często powodują ból i świąd. Owady nierzadko także przenoszą choroby, jak chociażby boreliozę. Uczuleniowcy natomiast strzegą się os, które mogą wbić żądło w skórę człowieka i wywołać potężną reakcję alergiczną.

To jednak nie wszystko. Insekty to również szkodniki roślin uprawnych, czy ozdobnych. Potrafią zniszczyć uprawę, sprawić że roślina uschnie albo nie będzie owocowała. Pozbycie się owadów przy pomocy naturalnych, domowych metod jest praktycznie niemożliwe, a na pewno trudne i czasochłonne. Jak przygotować się więc do nadejścia ciepłych dni, kiedy insekty zaczną uprzykrzać życie? W dalszej części artykułu znajdziemy odpowiedź na to pytanie.

Niebezpieczne komary

Każdy preparat to starannie dobrane środki chemiczne, które działają na określone gatunki owadów. Nie ma więc jednego uniwersalnego artykułu, który pomoże nam w walce z insektami w strefie upraw i w strefie ogrodowej. Z tego względu należy wyposażyć się w kilka takich środków. Najpopularniejszy z nich to oprysk na komary. Te owady uprzykrzają życie mieszkańcom całej Polski niezależnie od jej regionu. Z uwagi na groźne choroby jakie przenoszą powinniśmy szczególnie zabezpieczyć się właśnie przed tymi insektami.

Oprócz oprysków warto rozważyć też zakup specjalnych lamp odstraszających komary, substancji zapachowych, czy bransoletek dla ludzi i zwierząt. Nowością na rynku są pałeczki, które trzeba rozżarzyć i wbić w ziemię. Skutecznie odstraszają komary, kleszcze i muchy. Podobnie działają spirale owadobójcze, które chronią nas przed wszelkimi owadami latającymi, gdy spędzamy czas w ogrodzie.

Środki owadobójcze i pułapki na insekty

Równie uciążliwe, co komary są muchy, a takżę pająki. Na rynku dostępne są jednak skuteczne środki chemiczne w formie oprysków, które pozwolą zwalczyć w naszym ogrodzie te insekty. Wystarczy jedynie spryskać te zakamarki, w których pająki czy mrówki najczęściej się pojawiają. Ciekawym rozwiązaniem są preparaty do oprysku drzew i krzewów, które sprawiają, że w okolicach tych roślin nie pojawiają się muszki, komary, pająki. Możemy użyć tego preparatu do oprysku roślin w pobliżu tarasu. Wówczas, będziemy mogli wypoczywać na nim nawet wieczorem, bez ryzyka związanego z uporczywym ugryzieniem przez jakiegoś owada.

Dla osób propagujących bardziej ekologiczne rozwiązania, które nie wprowadzają do środowiska substancji chemicznych są tradycyjne, lecz równie skuteczne lepy na muchy i inne owady latające. Bez szkodliwego wpływu na środowisko naturalne działają także pułapki na owady, jak na przykład na osy. Są to wabiki w pudełku. Jeśli owad do niego wpadnie, to można wypuścić go z dala od domu.

Szkodniki roślin uprawnych

O ile muchy czy mrówki są raczej bardzo uciążliwe, niż szkodliwe to w przypadku szkodników roślin uprawnych jest inaczej. Niepozorne malutkie insekty, jak chociażby mszyce, czy nieco większa stonka ziemniaczana potrafią zniszczyć cały ogródek warzywny, czy wszystkie drzewka owocowe w przeciągu kilku dni. Szczególna uwagę należy więć przykładać do walki z insektami pojawiającymi się w naszym ogródku warzywnym. Tutaj możemy zdecydować się na ekologiczne preparaty, które są skomponowane w taki sposób, aby odstraszyć owady. Są całkowicie naturalne i bezpieczne dla otoczenia.

Nie są jednak tak skuteczne jak chemiczne środki ochrony roślin, które potrafią całkowicie wyeliminować nawet całą plagę insektów. Ich zastosowanie wiąże się jednak z zastosowaniem środków ostrożności, jak rękawice ochronne, oprysk jedynie w bezwietrzne dni i zastosowanie okresu karencji od oprysku do spożycia danej rośliny przez człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here