Jak zrobić tanio i ekologicznie meble z palet do ogrodu?

Od dłuższego czasu, w każdej dziedzinie życia, obserwuje się trend ekologiczny. Zasada „zero waste” może odnieść się do wielu rozwiązań. Jednym z nich są meble z palet do ogrodu.
Dzięki popularnym meblom z palet do ogrodu można wykorzystać coś, co uważane jest za odpad, by stworzyć funkcjonalne meble. W ten sposób możesz nadać im nowe życie i funkcję. Środowisko będzie Ci wdzięczne, a Ty niskim kosztem pozyskasz miejsce wypoczynku i relaksu.

Przed przystąpieniem do pracy wykonaj plan działania. Rozrysuj sobie, jak Twoje meble z palet do ogrodu mają wyglądać. Możesz inspiracji poszukać w popularnych wyszukiwarkach lub na portalach internetowych. Czasem można znaleźć dokładne tutoriale, popularne dzisiaj „diy”, w rozwinięciu: do it yourself (zrób to sam). W takim tutorialu zawarte są informacje dokładnie, jakich narzędzi będziesz potrzebować, jakich materiałów np. gwoździe, kółka itp. Gdy podejmiesz decyzję, jak mają wyglądać Twoje meble poszukaj materiałów.

Palety na meble do ogrodu można łatwo pozyskać w niskiej cenie lub całkowicie za darmo. Warto przeglądać strony internetowe z ogłoszeniami, w których ktoś chce się ich pozbyć. W poszukiwaniu palet, by stworzyć piękne, modne i ekologiczne meble do ogrodu, koniecznie zajrzyj na pobliskie budowy, do firm transportowych, czy też na nieodległe śmietniki przy własnym domu lub osiedlu. Tam bardzo często można znaleźć mnóstwo palet za grosze, a nawet całkowicie za darmo. Gdy już znajdziesz miejsce, gdzie masz do wyboru kilka palet, dokładnie sprawdź ich stan. Postaraj się wybrać takie, które są zachowane w najlepszym stanie, nie mają widocznych uszkodzeń. Zerknij, czy nie wymagają więcej pracy w obróbce np. przy szlifowaniu. Podejmij decyzję w oparciu o wizję Twoich mebli z palet do ogrodu. Nie zapomnij zakupić innych potrzebnych materiałów np. gwoździ. Dobrym pomysłem jest także dopytanie w rodzinie, czy nie mają niepotrzebnych rzeczy, które Ty możesz wykorzystać. Może na jakimś strychu jest stare krzesło na kółkach, które wystarczy rozmontować i już masz kółko do stolika lub fotela za darmo? Nie zapominaj także o pięknej idei nie marnowania zasobów, czyli „zero waste”.

Masz już wybrane i kupione najlepsze według Twojej oceny palety na meble? Zgromadziłeś pozostałe niezbędne materiały? Czas przystąpić do pracy! Z uwagą przestudiuj przygotowany wcześniej plan. W razie potrzeby raz jeszcze rozrysuj sobie poszczególne elementy.
Zacznij od przygotowania palet do dalszej obróbki. Podstawowym krokiem jest dokładne wyszlifowanie całej powierzchni. Jest to bardzo istotne w kwestii bezpieczeństwa przyszłych użytkowników mebli z palet w ogrodzie. Żadne drzazgi nie mają prawa bytu na Twoich meblach. Szlifować można na dwa sposoby. Pierwszy, bardzo mozolny, czyli za pomocą papieru ściernego. Trwa to zdecydowanie dłużej. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem szlifierki, możesz ułatwić sobie prace. Ewentualnie drobne, niedostępne elementy wyszlifuj ręcznie za pomocą papieru ściernego. W przypadku braku narzędzi dobrym pomysłem jest pożyczenie szlifierki od rodziny lub uczynnego sąsiada – majsterkowicza. Gdy wykonałeś szlifowanie, czas na odpowiednie przycięcie wszystkich elementów na meble z palet do ogrodu. Tutaj także możesz skorzystać z osiągnięć myśli technologicznej, czyli elektrycznej piły tarczowej do drewna lub też przeciąć poszczególne elementy ręcznie za pomocą piłki. Pamiętaj o dobrych zasadach bhp i bądź ostrożny. Po przycięciu elementów przymocuj całość do siebie, zgodnie z założeniami Twojego planu. W przypadku palet najlepiej sprawdzą się tradycyjne gwoździe. Twoje meble z palet do ogrodu są gotowe!
Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie ich przed warunkami atmosferycznymi. Skoro mają zapewnić miejsce relaksu i odpoczynku w ogrodzie, warto zabezpieczyć je przed wiatrem, deszczem i słońcem.
Tutaj masz kilka możliwości. Drewno możesz olejować, bejcować i lakierować. Efekt, jaki chcesz uzyskać powinien zadecydować o Twoim wyborze. Dla początkującego majsterkowicza najprostsze jest olejowanie. Pamiętaj, by zrobić to dokładnie. Istotne jest także odczekanie odpowiedniej ilości czasu pomiędzy poszczególnymi warstwami.
Ciekawe efekty może dać także bejcowanie. Przed rozpoczęciem zrób próbę koloru na odpadach, które zostały Ci po cięciu palety. Poczekaj, aż bejca wyschnie, by podjąć decyzję o konkretnym kolorze. Takie próby są bardzo istotne. Czasami bejca według producenta powinna dać efekt na przykład teku lub palisandra. A w rzeczywistości po wejściu w reakcje z danym rodzajem drewna wychodzi kolor zielony lub wściekle pomarańczowy.
Jeżeli zależy Ci na odważnym efekcie możesz wykorzystać lakiery w rożnych mocnych kolorach np. czerwony, turkus czy żółty. Nie zapominaj o odpowiednim czasie, który musi upłynąć przed aplikacją kolejnej warstwy.
Gdy Twoje meble z palet do ogrodu są złożone, wystarczy je odpowiednie przystroić poduszkami. Do tego celu możesz wykorzystać stare poduszki w nowej odsłonie, czyli poszewkach. Jeśli zależy Ci na bardzo miękkich siedziskach, wykonaj poduchy w formie materacyka.
Na stronach internetowych można zakupić gąbkę w różnych wymiarach. Wystarczy uszyć poszewkę z tkaniny i wygodne siedzisko gotowe. By być bardziej ekologicznym, materiał na siedzisko możesz znaleźć w sklepach z używaną odzieżą, czyli popularnych second-handach. Praktycznie każdego dnia są w nich dostępne stare zasłony lub obrusy. Bardzo łatwo da się je przerobić na poszewkę. Jeśli nie posiadasz umiejętności krawieckich, ponownie poproś o pomoc bliskich lub skorzystaj z usług profesjonalisty.
Nie zapominaj o ozdobie na stolik z palet. Dla ozdoby możesz położyć płytę ze szkła lub po prostu lampiony.
Twoje meble z palet do ogrodu są gotowe. Teraz dysponujesz kącikiem relaksu i wypoczynku w swojej oazie zieleni. Zaproś bliskich i przyjaciół na spotkanie towarzyskie. Pokaż im swoje dzieło, które stworzyłeś dzięki ich pomocy. Nie zapomnij wspomnieć o ważnym aspekcie ekologii i zasadzie „zero waste”. Kto wie, może Twoje meble z palet do ogrodu będą inspiracją dla innych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here