Mała łazienka z wanną - czy to w ogóle możliwe?

Wanna to dla wielu z nas element wyposażenia łazienki, który wydaje nam się wprost najważniejszy. Oczywiście, nie ma się czemu dziwić. Wiele osób marzy o wygodnej, dużej, najlepiej bardzo eleganckiej wannie, w której bez najmniejszego problemu będą w stanie się oni zrelaksować. Nie jest jednak powiedziane, że takie rozwiązanie będzie idealne dla każdego, kto się na nie zdecyduje. Czynników, które mogą mieć na to wpływ, jest bardzo dużo. Kluczowym, jest jednak w pierwszej kolejności przestrzeń, w której będziemy chcieli taką łazienkę umieścić. Nie zawsze wanna będzie dla nas odpowiednim rozwiązaniem. Mała łazienka z wanną, nie zawsze jest rozwiązaniem, które faktycznie okaże się dla nas najlepsze. Jak jednak sprawdzić, czy będziemy musieli rezygnować z wanny w łazience? Co będzie dla nas decydującym czynnikiem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, związanych z szeroko pojmowaną aranżacją łazienki, szczególnie tej, która jest mała, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Mała wanna – czy to się w ogóle opłaca?

Oczywiście, nie zawsze musimy zakładać, że będziemy rezygnowali z wanny w naszej łazience. Warto jest jednak mieć na uwadze to, że jeśli nasza łazienka jest stosunkowo mała, wstawienie do niej wanny może okazać się jednak mimo wszystko, dość problematyczne. Warto jest wówczas zastanowić się, czy rzeczywiście takie rozwiązanie jest najlepszym, na jakie możemy się zdecydować. Należy spróbować odpowiedzieć sobie na dwa zasadnicze pytania: po pierwsze: czy rzeczywiście wanna będzie miała zastosowanie w naszej łazience, a jeśli tak, czy faktycznie będziemy mieli miejsce na to, aby ją w niej funkcjonalnie umieścić. Kolejną kwestią jest ta, która dotyczy tego, czy lepszym rozwiązaniem będzie dla nas mimo wszystko umieszczenie małej wanny w dość ciasnej łazience, czy też – zrezygnowanie z wanny na rzecz wygodnego i bardzo funkcjonalnego prysznica. To pytania, które w momencie, kiedy podejmujemy decyzję o aranżacji łazienki zdecydowanie powinniśmy poznać. Czy jednak to wszystko, na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli mowa o szeroko pojmowanej jej aranżacji związanej z umieszczeniem w niej wanny? Jak się okazuje – nie.

Wanna z prysznicem – alternatywne rozwiązanie

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z bardzo małą przestrzenią naszej łazienki, powinniśmy zadbać o to, aby w pierwszej kolejności zachować jak największą jej funkcjonalność. Ta kwestia, pod żadnym pozorem nie podlega dyskusji. Czy jednak zawsze musimy zastanawiać się, czy aby na pewno takie rozwiązanie jak wstawienie wanny jest jednym, jakie możemy wprowadzić? Jak się okazuje, nie musi tak być. Projektanci łazienek, wprost prześcigają się w tym, jakie rozwiązania wprowadzać, aby były one w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów. Między innymi z tego też powodu, coraz częściej, szczególnie w przypadku małych łazienek w blokach, proponowane są nam rozwiązania takie jak połączenie prysznica z wanną. Z reguły, wanna jest w takim przypadku bardzo mała, co jednak nie zmienia faktu, że może być ona naprawdę funkcjonalna. Szczególnie, jeśli posiada dodatkowo zabudowę w postaci prysznica. To umożliwia nam nie tylko wzięcie odprężającej kąpieli, ale też skorzystanie z szybkiego prysznica, jeśli np. jesteśmy po treningu.

Wanna narożna – alternatywa dla klasycznej wanny w małej łazience

Jeśli chodzi o inne rozwiązania, które możemy zastosować, jeśli nasza łazienka rzeczywiście nie posiada zbyt dużych rozmiarów, to z całą pewnością należy zaliczyć do nich wannę narożną. Nikt nie powiedział, że narożna wanna musi być duża, czy też zajmować zdecydowania za dużo miejsca w naszej łazience. Prawdą jest jednak to, że takie rozwiązanie, szczególnie, jeśli mówimy o małej łazience, może być dla nas bardzo dobre. Po pierwsze, narożna wanna bardzo często ma wbudowaną opcję hydromasażu. To także pewnego rodzaju stereotyp, który funkcjonuje, kiedy poruszana jest kwestia wanny w małej łazience. Po drugie, zamontowanie narożnej wanny w małej łazience, wymaga niemalże takiej samej przestrzeni, jak ma to miejsce w przypadku zamontowania w takiej łazience prysznica. Jeśli zatem rzeczywiście zależy nam na wannie w naszej łazience, dobrze jest wziąć pod uwagę takie właśnie rozwiązanie. Narożna wanna z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom, które już prawie pogodziły się z myślą, że nie będą mogły mieć w swojej łazience wanny.

Czy w przypadku wanny w małej łazience, będzie nam potrzebny projekt łazienki?

To, na co koniecznie musimy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o założenie w małej łazience wanny, to fakt, że takie rozwiązanie z reguły może wymagać wykonania odpowiedniego projektu. Jeśli chcemy uniknąć błędów związanych z montażem wanny, jak również odpowiednim jej wkomponowaniem w stosunkowo małą przestrzeń, dobrze jest poprosić o radę w tym aspekcie projektanta łazienek. Z całą pewnością, będzie on w stanie zaproponować nam ciekawe i nierzadko bardzo oryginalne rozwiązania, które pozwolą nam na zamontowanie nawet w bardzo małej łazience naszej wymarzonej wanny. Nie oczekujmy jednak tego, że nawet najlepszy projektant, będzie w stanie umieścić w naszej dość małej łazience dużych rozmiarów wannę. Niestety, musimy liczyć się z tym, że w małej łazience, na dużą wannę, zwyczajnie nie będzie miejsca. Musimy je bowiem zagospodarować również na potencjalne szafki, grzejnik, jak również umywalkę czy lustro. Ważne będzie także to, czy w naszej łazience będzie znajdowała się pralka lub inne urządzenie, które potencjalnie może wymagać miejsca. Warto jest o takich kwestiach pamiętać i mieć je na uwadze, kiedy rozważamy umieszczenie wanny w bardzo małej łazience.

Jak jednak bardzo dobrze pokazują przytoczone w tekście argumenty, umieszczenie wanny w małej łazience jest możliwe, jeśli tylko będziemy wiedzieli, w jaki sposób się do tego celu zabrać. Istotne będzie także to, czy zaproponowane przez profesjonalnego projektanta łazienek rozwiązania, rzeczywiście okażą się pomocne i funkcjonalne. Warto jest jednak dać im szansę – jeśli marzymy o wannie w naszej łazience, nie ma sensu rezygnować z tych marzeń.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRemont w biurze
Następny artykułSzafy domowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here