Meble dla dziewczynki

Każdy rodzic, który urządza pokój dla swojego dziecka, chce, żeby był on tak wyjątkowy, jak jego dziecko. Dlatego pewnie producenci mebli prześcigają się w projektowaniu coraz to wymyślniejszych mebli i akcesoriów, żeby trafić w gust nawet najbardziej wymagających klientów. Pokój dziecięcy podobnie jak inne pomieszczenia w domu wymaga odpowiedniej aranżacji. To, na jakie elementy wystroju się postawi, w dużej mierze zależy od tego, czy pokój taki należy do chłopca, czy do dziewczyny. Zdarza się też, że rodzeństwo dzieli go ze sobą, a wówczas kwestia aranżacji wkracza na wyższy, bardziej skomplikowany poziom. Nie jest to niezrozumiałe, bo podzielenie niewielkiego pokoju może okazać się nie lada wyzwaniem. Każdy pragnie prywatności i swojej własnej przestrzeni, także dzieci, zwłaszcza że one bywają różne. Jedno jest spokojne i lubi ciszę, a inne jest rozbrykane i chaos jej nie przeszkadza. Jeśli jest się w takiej sytuacji, to trzeba znaleźć złoty środek, tak, żeby każdy był zadowolony. Warto przejrzeć katalogi, które są dostępne w salonach meblowym, bo być może okaże się, że to zadanie wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Ważną rolę odgrywa metraż pokoju, który chce się podzielić. Jeśli jest on mały, to możliwości są mocno ograniczone, a jeśli duży to można postarać się zaaranżować przyjemną przestrzeń dla rodzeństwa.

Meble dla dziewczynki nie zawsze muszą być różowe albo fioletowe. Warto dowiedzieć się, jaki kolor dziecko lubi najbardziej i starać się zaaranżować część pokoju właśnie w takich odcieniach. Dla dzieci najlepsze są meble drewniane, a więc jak najbardziej naturalne. Jeśli są one malowane, to warto dowiedzieć się, czy farba ma wszelkie atesty, a tym samym, czy jest bezpieczna dla zdrowia. Zdarza się bowiem, że tak nie jest, a to ryzyko, którego lepiej unikać. Jeśli szuka się mebli dla chłopca, to zasada jest podobna. Pokój można przedzielić za pomocą dużych zasłon na żyłce. Jest to najprostszy, a zarazem najtańszy sposób na podzielenie wspólnej przestrzeni. Kolejną opcją jest postawienie ścianki, która sprawnie rozdzieli strefy. Można również postawić parawan. Niestety nie zawsze jest możliwość takiego podzielenia pokoju.

Ma to miejsce wówczas, gdy jedna część ma dostęp do okna, a druga nie. W takiej sytuacji jedno dziecko jest poszkodowane, bo ma ograniczony dostęp do światła dziennego. A jest ono niezbędne do prawidłowego rozwoju, a także, wtedy gdy przychodzi czas odrabiania zadań domowych oraz nauki. W takim przypadku najrozsądniejszą opcją będzie zakup piętrowego łózka i sprawiedliwy podział kącików do pracy. W każdym pokoju powinno się także znaleźć miejsce do zabawy. Jest to szczególnie istotne, gdy pokój należy do małych dzieci, które zazwyczaj uczą się poprzez zabawę. Można go wydzielić jako część wspólną dla rodzeństwa albo oddzielną dla każdego dziecka. Wszystko zależy od wstępnej i ogólnej koncepcji, jaką pragnie się zrealizować. Pokoje dziecięce można aranżować na wiele sposobów. Najważniejsze jest, żeby zachować spójność, chociaż w tym przypadku nie jest ona tak ważna, jak na przykład podczas urządzania innych pomieszczeń w domu. Podczas aranżacji kuchni albo łazienki obowiązują zupełnie inne zasady i standardy. To dobra wiadomość, bo nie trzeba ściśle trzymać się obecnie obowiązujących trendów, tylko zdać się na swoją intuicję i wyczucie dobrego smaku.

W pokojach dla dzieci powinny dominować kolory i różne barwy. Mimo to warto zrezygnować z koloru czerwonego, a także czarnego. Są to odcienie uznawane za agresywne i zamiast wyciszać, pobudzają dziecko do aktywności i działania. Nie ma w tym nic złego, jeśli dziecko jest bardzo spokojne, ale gdy jest aktywne, to taki dodatkowy bodziec jest wręcz niewskazany i trzeba go unikać dla dobra ogółu. Najlepiej sprawdzają się wobec tego wszelkiego rodzaju kolory pastelowe. Można połączyć delikatny róż z błękitem albo zdecydować się na przykład na neutralne barwy, takie jak przykładowo beże i brązy. Ta druga opcja jest bardziej gustowna, a zarazem elegancka, a poza tym można zauważyć, że pomału odchodzi się od kolorów, które od pokoleń były uznawane za dziewczęce i chłopięce. Jeśli pomaluje się przestrzeń w stonowane kolory, to na pewno pomieszczenie wyda się bardziej przestronne i przyjazne. Jeśli z kolei dziecko upiera się na konkretny kolor, to zawsze można znaleźć tak zwany złoty środek i pójść na kompromis. Można pomalować ściany na beżowo, ale dodać jakiś mocniejszy kolorystyczny akcent. Równie dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na tapetę, która wraca do łask.

Tapety w pokoju dziecięcym mogą zawierać elementy bajkowe. Dziecko na pewno będzie zadowolone z takiego rozwiązania. Trzeba jednak zachować w tym zakresie umiar i nie decydować się na położenie tapety na wszystkich ścianach. Może to okazać się przesadą, a tej, jak wiadomo lepiej unikać i to w każdej dziedzinie życia. Meble, które umieszcza się w pokojach najmłodszych, powinny być pojemne, ale i bezpieczne. Ważny jest ich prawidłowy montaż. Nie powinny się one chwiać, tylko muszą być prawidłowo przymocowane do ściany. W ten sposób dba się o bezpieczeństwo swoich dzieci, a to, jak wiadomo jest najważniejsze. Dobrze, gdy meble mają wszelkiego rodzaju atesty i trzeba zwracać na to uwagę podczas dokonywania zakupów. Dobrym pomysłem może okazać się zakupienie kartonów i pudełek, do których dzieci będą mogły wkładać zabawki i akcesoria, po skończonej zabawie. W ten sposób można zaoszczędzić sporo miejsca, a poza tym zabawki się wówczas nie kurzą.

Urządzanie pokoju dla dziecka nie jest takie trudne, jeśli ma się plan jak to zrobić. Można zatem zdać się na pomysły, jakie zaproponuje projektant, albo spróbować samemu urządzić dane pomieszczenie. Jedno jest pewne, na pewno będzie ono wyjątkowe i zachwyci dziecko, a to jest w tej sytuacji najważniejsze. Warto poświęcić czas i wybrać wyposażenie, które będzie pasowało do ogólnego wystroju i będzie współgrało z zainteresowaniami najmłodszych. Jeśli się to uda, to wówczas można mówić o sukcesie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here