Naturalna czy syntetyczna? Czy wybór kołdry ma znaczenie?

Kołdra jest ważnym elementem pościeli. Odpowiednie wypełnienie może niwelować bóle głowy i stawów i pozytywnie wpływać na zdrowy sen. Oczywiście poszycie, które ułatwia wymianę ciepła jest również bardzo istotne. Zasadniczym pytaniem jest jaką kołdrę wybrać całkowicie naturalną, syntetyczną, a może stanowiącą połączenie obydwu rodzajów tkanin i wypełnienia? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Bawełniana powierzchnia kołdry – odpowiednie rozprowadzenie ciepła

Wiele osób sądzi, że najlepszym wyborem jest kołdra bawełniana. Bowiem doskonale absorbuje ciepło i je oddaje, a dodatkowo zapewnia wymianę powietrza, dzięki której nawet gdy ciało całkowicie otulone jest kołdrą skóra może oddychać. Poza kołdrą z tradycyjnej przędzy bawełnianej można wybrać jej szlachetną odmianę, czyli bawełnę satynową. Doskonałej jakości są również kołdry z mikrofibry, choć tu często łączy się bawełnę z poliestrem. Ciekawostką jest fakt, że przeszycia kołdry mogą wpływać antystresowo, jeśli wykonane są z włókna węglowego. Jak to możliwe? Otóż odprowadzają one ładunki elektrostatyczne, których nie brakuje na całym ciele, wszak otaczamy się przedmiotami je emitującymi, a one niekoniecznie są korzystne dla naszego zdrowia. Zatem w przypadku poszycia kołder mamy sporo do wyboru. Oczywiście na lato sprawdzi się satyna jedwabna, która jest znacznie lżejsza od klasycznej bawełny, a dodatkowo wprowadzi do naszej sypialni nutę glamour.

Tencel alternatywą dla bawełny? Czy poszycie bawełniane to najlepszy wybór?

Oczywiście poszycie nie musi być wykonane z naturalnych tkanin, można również wybrać te syntetyczne. Najlepszym przykładem jest tu poliestr. Jednak nie odprowadza on w ogóle wilgoci. Ciekawą nowością jest tencel, który pozyskiwany jest z drewna, a dokładnie stanowi go włókno celulozowe o jednorodnej strukturze, zatem jest to włókno naturalne. Oczywiście sztuczne włókna są dobrym wyborem dla alergików, jednak ze względu na odprowadzanie wilgoci, a tym samym nie powstawanie na powierzchni bakterii, tencel nie ma sobie równych. Warto zauważyć, że tencel jest tak miękki jak jedwab i tak mocny jak poliester. Ponadto może być chłodny jak len i ciepły jak wełna, zatem dopasowuje się do panujących warunków. Oczywiście jest on bardziej chłonny od bawełny. Zatem wydaje się być tkaniną idealną na poszycie kołdry.

Jakie naturalne wypełnienie wybrać?

Jak wiadomo nie dla każdego odpowiednie jest wypełnienie kołdry naturalnego pochodzenia, jednak producenci robią wszystko, by stało się ono przyjazne również dla alergików. Oczywiście nie wybiorą oni wypełnienie z gęsiego puchu, które notabene jest doskonałym wyborem dla wszystkich tych, którzy nie mają problemów z alergią, a dodatkową cenią tradycję. Niemniej jednak mogą wybrać wypełnienie z alpaki, jeśli pozbawione jest ono lanoliny. Lanolina chroni pokrycie włosowe przed zniszczeniem, niemniej jednak jest czynnikiem uczulającym. Można jednak znaleźć już wypełnienia naturalne jej pozbawione. Warto zauważyć, że zarówno wypełnienie z alpaki, jak i z wełny wielbłądziej pozyskiwane jest w sposób humanitarny. Takie kołdry są nie tylko ciepłe i ekskluzywne, ale również ekologiczne. Wypełnienie pochodzi z codziennego wyczesywania wielbłądów, a w przypadku alpak z corocznego strzyżenia. Warto zauważyć, że wełna wielbłądzia ma właściwości antyreumatyczne i takie wypełnienie kołder polecane jest dla osób z problemami krążenia. Z naturalnego wypełnienia można wybrać również połączenie kaszmiru i wełny, które sprawdza się zwłaszcza na ciepłe, letnie noce, gdyż kołdra jest cienka i lekka.

Wypełnienie z włókien sztucznych – doskonałe także dla alergików

Alergicy niewątpliwie muszą uważać z naturalnym wypełnieniem. Odpowiednia kołdra dla nich to z pewnością taka, która posiada wypełnienie z granulatu silikonowego. Kołdry z takim granulatem można bardzo często prać, bez szkody dla jakości wypełnienia. Z wypełnień sztucznych alergicy mogą zdecydować się również na włókno poliestrowe, zwłaszcza takie pokryte substancją grzybobójczą, co zapobiega rozwojowi roztoczy. Świetnym wyborem są także włókna silikonowe. Takie kołdry są lekkie i nadają się do dobrze ogrzewanych pomieszczeń.

Wybór pomiędzy kołdrami naturalnymi i sztucznymi pozostaje otwarty ze względu na potrzeby i preferencje. Odpowiednia kołdra to taka, która zapewnia zdrowy sen. Największą wagę do wyboru kołdry powinni przywiązywać alergicy. Kołdry z naturalnym wypełnieniem są z reguły cieplejsze, wyjątek stanowi wypełnienie jedwabne, jednak to bardzo ekskluzywne rozwiązanie. Z naturalnych wypełnień można również wybrać kołdry z włóknem bambusowym czy kukurydzianym, które także nadają się dla alergików.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here