Projekty małych domów

Budowa domu kojarzy się z ogromną inwestycją, często wspomaganą wieloletnim kredytem. Często jednak taka opcja i tak jest tańsza od zakupu mieszkania. Do tego mamy dość dużą swobodę w wyborze miejsca i wielkości budynku, a także technologii budowlanej. Dzięki temu możemy znacznie obniżyć koszty budowy lub zaplanować ją tak, by pewne czynności wykonywać już po wprowadzeniu się do domu.

Projekty małych domów – dla kogo są przeznaczone?

Trudno mówić o jednej grupie docelowej w przypadku architektury – na budowę małego domu może się zdecydować zarówno dość zamożna, bezdzietna para lub rodzina z jednym dzieckiem, jak i osoby, które z jakiegoś powodu potrzebują własnego domu i wolałyby większy, ale mają ograniczony budżet. Warto pamiętać, że za małe domy uważa się te do 100, a nawet 120 metrów kwadratowych. To powierzchnia, którą w wypadku mieszkania uznalibyśmy za dość dużą. Należy jednak pamiętać, że mieszkanie w domu często wiąże się z koniecznością przechowywania w nim większej ilości rzeczy, niż w mieszkaniu. W zabudowie wielorodzinnej zwykle mamy dostęp do piwnicy lub strychu, co ułatwia utrzymanie porządku w mieszkaniu.

Są też osoby, które postanawiają wyprowadzić się z miasta po przejściu na emeryturę. Projekty małych domów są dla nich dobrym rozwiązaniem, ponieważ dzięki temu mogą dość szybko i względnie tanio zbudować własny dom.

W jakich technologiach można budować małe domy?

Małe domy wiążą się z dość szybką budową i niewielkim obciążeniem fundamentów, dlatego można je wznosić praktycznie w każdej technologii. Najczęściej buduje się domy z cegły, pustaków lub betonu, ale jeżeli zależy nam na maksymalnym obniżeniu kosztów, to można zdecydować się także na budynek z drewna. Taki dom – w zależności od zastosowanej metody – powstaje w ciągu od trzech do sześciu miesięcy i można go wznosić o dowolnej porze roku. Oszczędzamy więc zarówno na materiałach, jak i robociźnie, a przede wszystkim na czasie.

Warto wiedzieć, że niektórzy decydują się na realizację nietypowych projektów małych domów, na przykład w całości z gliny. Ich zaletą jest niewątpliwy urok i niepowtarzalność, ale z pewnością trzeba będzie więcej wydać na projekt – zamówić go indywidualnie. Koszt ekipy również może być dość wysoki w wypadku takiego nietypowego budynku.

Typowe projekty małych domów, które najczęściej można znaleźć w internetowych katalogach, takich jak https://pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html są jednak zaprojektowane tak, by podobały się większości klientów, a przy tym były w miarę niedrogie w budowie. Najczęściej są to więc klasycznie zaprojektowane, murowane budynki, z możliwością wprowadzenia pewnych modyfikacji – ich zakres zależy przede wszystkim od tego, na co architekt wyrazi zgodę i oczywiście od tego, co jest możliwe technologicznie.

Czy warto inwestować w gotowe projekty małych domów?

Często można spotkać się z przekonaniem, że gotowe projekty małych domów są nieco gorszej jakości od tych przygotowywanych na zamówienie. Pogląd ten zapewne wynika z nieufności wobec tak dużej różnicy w cenie. Gotowe projekty często są dwukrotnie tańsze od indywidualnie opracowywanych, jednak różnica ta wynika wyłącznie z tego, że gdy architekt wykonuje projekt na zlecenie, może go sprzedać raz. Natomiast gotowe projekty domów często są nabywane przez kilku klientów, dzięki czemu klienci mogą oszczędzić, a architekt otrzyma odpowiednie wynagrodzenie. Jest to więc rozwiązanie korzystne dla obu stron. Poza tym nawet jeżeli zdecydujemy się na zakup gotowego projektu domu, często możemy zlecić wprowadzenie pewnych zmian, dzięki czemu nabierze on indywidualnego charakteru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here