Jak ocieplić dach

Sposób ocieplenia dachu zależy od parametrów, jakie chcemy osiągnąć, a także od konstrukcji zadaszenia. W poniższym artykule spróbujemy przybliżyć ten temat, a także zaproponować dwa sprawdzone systemy ociepleń.

Konstrukcja dachu a jego ocieplenie – na co zwrócić uwagę?

Zasadniczo wybór systemu ocieplenia zależy od konstrukcji dachu. Zgodnie z tym podziałem wyróżniamy dwa typy izolacji zadaszeń.

  1. Izolację dachów skośnych, którą montuje się w nowo projektowanych i remontowanych budynkach. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość montażu płyt na konstrukcji dachowej i pomiędzy krokwiami.
  2. Izolację dachów płaskich, którą mocuje się na podłożu wykonanym z betonu, drewna lub stali. Co najważniejsze, montaż takiego rozwiązania jest możliwy zarówno w dachach ze spadkiem, jak i bez niego. Systemy te wykorzystuje się również w układach mocowanych mechanicznie, a także klejonych i balastowych.

Systemy ociepleń dachowych – przegląd rozwiązań

Ocieplając dach, warto zwrócić uwagę na dwa systemy termoizolacji, które wyróżniają się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła i wyróżniają się niewielką masą własną.

  1. Powerroof® – system nakrokwiowej termoizolacji dachu skośnego

Powerroof® to system płyt izolacyjnych, które posiadają zamek pióro-wpust. Dzięki temu połączenia pomiędzy nimi zapewniają wysoki poziom termoizolacji bez efektu tzw. mostka termicznego. Płyty PIR na dach są dodatkowo obłożone warstwą grubego aluminium, dzięki któremu – zwłaszcza w porze zimowej – ciepło jest odbijane do wnętrza budynku. Atutem tego rozwiązania jest szybki i łatwy montaż, który jest możliwy nawet wówczas, gdy odległości pomiędzy krokwiami nie są równe.

  1. Eurothane® Bi-4 – system izolacji dachów płaskich oraz tarasów

Eurothane® Bi-4 to system trwałej izolacji dachów płaskich, który – co ciekawe – jest już od ponad 40 lat wykorzystywany z powodzeniem m.in. w Belgii. System ten sprawdza się zarówno w nowych obiektach, jak i w trakcie renowacji już istniejących zadaszeń (pomiędzy starym, a nowym dachem).

Eurothane® Bi-4 to płyty PIR na dach, które charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ = 0,026 W/mK. Dzięki temu grubość systemu izolacyjnego będzie ograniczona do minimum. Zastosowanie płyt pozwala również zminimalizować ciężar termoizolacji, co również ma przełożenie na stabilność konstrukcji dachowej. W praktyce oznacza to, że inwestor decydujący się na to rozwiązanie, może dobrać dowolne detale konstrukcyjno-wykończeniowe, bez obaw o integralność zadaszenia. Na koniec warto dodać, że Eurothane® Bi-4 może być stosowany pod hydroizolacyjnymi membranami bitumicznymi.

Reasumując, płyty PIR mocowane na dach, otwierają przed inwestorem zupełnie nowe możliwości z zakresu montażu termoizolacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here