Jakie meble do pokoju niemowlaka wybrać?

Narodziny dziecka to czas, w którym trzeba myśleć o przygotowaniu dla niego odpowiedniego miejsca. Aranżowanie takiej przestrzeni jest dość ważne, ponieważ wymaga zaplanowania wszystkiego w taki sposób, by było jak najwygodniej dla malucha i zarazem funkcjonalne dla rodziców, którzy będą wykonywać czynności związanych z opieką. W zależności od tego, jaką przestrzenią się dysponuje, trzeba ją jak najrozsądniej zagospodarować. Meble do pokoju niemowlaka to jeden z kluczowych elementów całego wyposażenia. Dobierając je, trzeba zastanowić się, co konkretnie jest potrzebne oraz jakiej wielkości pomieszczenie się posiada. Maluchy w pierwszych miesiącach życia nie potrafią jeszcze chodzić, dopiero uczą się siadać, sporo śpią, bawią się głównie na podłodze, w leżaczku, bujaczku lub łóżku pod kontrolą dorosłych, często w pozycji leżącej. Do tego sporo czasu spędzają po prostu na rękach lub przy rodzicach, przebywając w ich sypialni, salonie czy innym miejscu. Jeśli zatem chodzi o meble do pokoju niemowlaka, nie trzeba od razu kupować wielu sprzętów. Wystarczy kilka podstawowych sztuk. Dopiero z biegiem czasu i rozwoju małego człowieka, do przestrzeni zajmowanej przez niego trzeba będzie dołączać inne produkty aranżacji wnętrz.

Jakie meble do pokoju niemowlaka są zatem konieczne? Pierwszym, jaki na pewno przychodzi każdemu na myśl, jest po prostu łóżeczko. Maluchy często śpią w nocy z rodzicami, jednak mimo wszystko powinny posiadać własny mebel przeznaczony do odpoczynku, np. w ciągu dnia. Łóżeczko dla niemowlaka zazwyczaj kupowane jest w wersji drewnianej (bukowej, olchowej i jesionowej), ponieważ taka jest nie tylko ekologiczna, ale także najbardziej trwała, solidna i bezpieczna dla dziecka. Tego typu meble do pokoju niemowlaka produkowane są dziś w bardzo wielu opcjach. Można wybierać różne modele, kierując się kolorem, wielkością czy materiałem, a także dodatkowymi opcjami, jak baldachim czy bieguny do kołysania. Spora grupa rodziców stawia na białe odcienie. Pomysł ten jest na pewno dobry – meble do pokoju niemowlaka powinny być w jasnych lub pastelowych kolorach. Dzięki temu całe pomieszczenie nabiera przestrzeni i świeżości. Czym jeszcze powinno charakteryzować się łóżeczko niemowlęce? Na pewno nie może być zbyt duże ani zbyt małe, ponieważ w obu przypadkach źle wpływa to na bezpieczeństwo dziecka. Warto dostosować je także do rodzica, by wygodnie było mu wkładać, wyjmować czy uspokajać maleństwo podczas drzemki – z tego powodu idealne są modele z regulowaną wysokością. Tu zasada jest prosta – im starsze dziecko, tym dno musi być niżej opuszczone. Kilkumiesięczne niemowlaki potrafią już siadać, a nawet wstawać na nogi, dlatego trzeba zachować środki zapobiegające wypadkowi. Oczywiście należy również pamiętać, by dokupić materacyk i pościel. Do łóżeczek dołączane są często także karuzele z pozytywką. Dzięki kołysankom niemowlę szybciej zaśnie, natomiast zabawki będą elementem skupiającym uwagę w ciągu dnia.

Meble do pokoju niemowlaka to jednak nie tylko łóżeczko. Drugim ważnym punktem jest komoda. Maluch z reguły posiada wiele ubranek – każdy rodzic doskonale wie, że dzieci w tym wieku często się brudzą i wymagają zmiany odzieży nawet kilkukrotnie w ciągu doby. Wszystkie śpioszki, body, kaftaniki, koszulki, rajstopki, skarpetki, spodenki, bluzeczki, śliniaczki, piżamki powinny być pod ręką, by łatwo było po nie sięgać. Komoda z szufladami to dobra opcja, pozwalająca na trzymanie wszystkich tych rzeczy w odpowiednim porządku. Przyda się oczywiście także niewielka szafa, w której przechowywane mogą być kurtki, bluzy, sweterki, buciki, czapki, kombinezony i inne elementy garderoby, które nie są używane przez cały dzień. Wraz z upływem czasu szafa będzie się coraz bardziej zapełniać, dlatego nie zaszkodzi kupić ją od razu. Tego typu meble do pokoju niemowlaka zwykle są wykonane z drewna lub płyty MDF. Ważne, by były dobrze skręcone i zamontowane, oraz by nie było problemów z ich myciem. Często zaleca się, by kupować je w komplecie, choć nie jest to oczywiście żadnym obowiązkiem. Ważne, by całość prezentowała się estetycznie i była praktyczna.

Małe dzieci wymagają zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych związanych choćby z częstym przewijaniem, podmywaniem, kąpaniem czy przebieraniem. Warto zatem mieć podręczną półkę lub szafkę, na której umieszczone będą wszelkie akcesoria służące właśnie takim celom. O jakich rzeczach mowa? Oczywiście o pieluchach, chusteczkach mokrych, wacikach, patyczkach, kremach, oliwkach, płynach do mycia. Wszystkie z nich powinny być stale pod ręką, by nie musieć kilkanaście razy w ciągu dnia otwierać szuflad w celu wyjęcia np. nowego pampersa. Całość najlepiej ulokować w miejscu, w którym znajdować się będzie przewijak – najczęściej mocuje się go na łóżeczku, niekiedy także na komodzie. Warto o tym pamiętać – półka na podręczne akcesoria naprawdę znacznie ułatwi życie rodzicom.

Dorośli często spędzają czas w pomieszczeniu dla dziecka. Jeśli wielkość wnętrza na to pozwala, dobrze jest pomyśleć o jakimś niewielkim kąciku dla osoby dorosłej. Rodzic np. usypia maleństwo na rękach, kobiety dodatkowo potrzebują czegoś, na czym mogłyby przysiąść, karmiąc dziecko. Meble do pokoju niemowlaka, które często są brane pod uwagę przy aranżacji takiej przestrzeni, to zatem także fotel, w którym rodzic może komfortowo usiąść z maluchem, albo po prostu nieduże łóżko. Nie jest to oczywiście niezbędne, ponieważ wiele osób po prostu wykonuje te czynności w innym pomieszczeniu. Na pewno jednak nie zaszkodzi wziąć tych pomysłów pod uwagę, gdyż w wielu wypadkach są bardzo pomocne w opiece nam małym dzieckiem. Warto także kupić skrzynie lub pudełka, które umożliwią przechowywanie zabawek malucha. Tych z pewnością z każdym tygodniem będzie coraz więcej. Sprzęt taki pozwoli na zachowanie ładu.

Meble do pokoju niemowlaka nietrudno jest dziś kupić. Wiele pięknych produktów oferują sklepy z takim wyposażeniem. Jednak wybierając je, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na sam ich wygląd. Najistotniejsze jest bezpieczeństwo. Meble do pokoju niemowlaka muszą zatem być certyfikowane przez odpowiednie instytucje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here