kolor do sypialni

Czym sugerować się podczas doboru barw do sypialni?

Właściwy kolor do sypialni to przede wszystkim taki, jaki będzie nas uspokajał oraz wyciszał. Wielokrotnie mówi się, że w tego rodzaju wnętrzach warto wykorzystać delikatne (ciepłe czy zimne) barwy. Wykorzystanie zbyt jaskrawych odcieni nie jest wskazane.

Intensywnie czerwony lub ciemnofioletowy odcień może wydawać się atrakcyjny, jednakże na wiele osób działa zbyt drażniąco. Dobierając najlepszy kolor do naszej sypialni warto zwrócić uwagę na parę ważnych elementów – poziom nasłonecznienia sypialni, wielkość pomieszczenia, wrażenie cieplne, proporcje pomieszczenia i na kontrasty.

W bardzo nasłonecznionych wnętrzach możemy pozwalać sobie na ogromną dowolność barw. Idealnie sprawdzą się zarówno jasne jak również intensywniejsze kolory. Promienie słoneczne będą samoistnie rozświetlać sypialnie, co podniesie uczucie komfortu. W ostatnich latach jeszcze większą popularnością cieszą się ciemniejsze ściany w pomieszczeniach sypialnych. Warto je jednakże stosować z rozsądkiem. Gdy chcemy wykorzystać niezwykle ciemną czy intensywną barwę, powinniśmy użyć ją na jednej ścianie. Najlepiej na ścianie, jaka znajduje się przy wezgłowiu własnego łóżka. Dzięki temu w przeciągu nocy będziemy zwróceni do ściany tyłem, natomiast mocny odcień nie będzie nas pobudzał.

Aranżacja sypialni o małym poziomie nasłonecznienia będzie dla nas bardziej złożona. Słabo nasłonecznione pomieszczenia wyglądają na mniejsze oraz potrzebują stosowania delikatnych, jasnych barw. Zbyt ciemne kolory mogą pogłębić poczucie wizualnego zmniejszenia pomieszczenia, i ponadto zmniejszyć nasz komfort użytkowy. W owej sytuacji najlepiej sprawdzą się pastelowe odcienie o letniej czy zimnej temperaturze barwowej. Jasne odcienie, na przykład brzoskwiniowy, złoty, jasno pomarańczowy, wrzosowy służą odpoczynkowi oraz rekompensują małe nasłonecznienie pomieszczenia. Z kolei odcienie zimne optycznie zwiększają rozmiary sypialni i podnoszą jej atuty estetyczne.

Wielkość pomieszczenia

Rozmiary sypialni mają istotny wpływ na wybór stosownego odcienia ścian. Pamiętajmy, że ciemne barwy będą optycznie pomniejszać nasze pomieszczenie. Więc nie będzie to idealne wyjście w wypadku niezwykle małych czy wąskich wnętrz. W sypialniach o powierzchni przewyższającej 15m2 możemy już sobie pozwalać na większą dowolność w doborze barwy ścian. Ostatnio jeszcze większą sławą cieszą się ściany dwukolorowe, jakie skutecznie podkreślają estetykę aranżacyjną innowacyjnych sypialni. Popularne są kolory kawy z mlekiem, karmelu, różu, i chociażby fioletu. Należałoby dostosować je do odcienia elementów umeblowania sypialni. Ciemne oraz wyraziste barwy idealnie komponują się z trochę jaśniejszymi meblami. Z kolei delikatne oraz jasne odcienie są fantastycznym podkreśleniem stylowych mebli z prawdziwego drewna.

Poczucie cieplne

Poczucie cieplne jest następnym mało docenianym elementem, jaki warto brać pod uwagę podczas doboru odcienia sypialni. W tego rodzaju wnętrzach zazwyczaj wykorzystuje się kolory ciepłe. Ma to dosyć duże znacznie, ponieważ jasne barwy pozwolą nam się lepiej zrelaksować oraz pomagają wprowadzić do pomieszczenia właściwy klimat. Zimne barwy mieszczą się między średnią zielenią, błękitem aż po jasny fiolet. Pamiętajmy, że wedle wielu specjalistów zimne barwy pomagają w odprężeniu organizmu, działają kojąco oraz skłaniają do refleksji. Zimny odcień barwowy może być wykorzystywany w dobrze doświetlonych wnętrzach o każdych rozmiarach. Nie należy go jednak wykorzystywać w wypadku, kiedy w pomieszczeniu panują mniejsze temperatury. Chłodna barwa może zwiększać poczucie zimna oraz nadaje się tylko do odpowiednio dogrzewanych sypialni.

Poprawa proporcji sypialni

Odcienie naszych ścian mogą polepszyć optycznie proporcje całego wnętrza. Ma to ogromne znacznie estetyczne, ponieważ odpowiednie proporcje wprowadzą do pomieszczenia poczucie ładu oraz harmonii. Żeby polepszyć proporcje pomieszczenia starczy wykorzystać parę praktycznych reguł. Pierwszą z nich jest wizualne zwiększenie najmniejszej ściany. Taki rezultat uzyskamy przez wykorzystanie jasnych oraz chłodnych odcieni. Doskonale sprawdzą się również odcienie z połyskiem perłowym, jakie odbijają światło. Dzięki temu nasza ściana będzie optycznie większa, oraz sypialnie uzyska lepsze proporcje. Wedle innej reguły wszelkie ciemne, dynamiczne oraz matowe barwy będą optycznie zmniejszały powierzchnię. Więc możemy je wykorzystywać w wypadku dużych fragmentów, odpowiednio nasłonecznionych ścian. Pamiętajmy jednakże, iż im odcień jest ciemniejszy, tym mniej winno go być w sypialni. Ciemne barwy powinny być tylko dodatkiem do polepszenia proporcji pomieszczenia. Trzecia oraz ostatnia reguła dotyczy użytkowania rozmaitego rodzaju wzorów. Odpowiednio dopasowany wzór może zdecydowanie wysmuklić czy poszerzyć ścianę oraz sprawić wrażenia, że jest ona wyższa. W niezwykle niskich pomieszczeniach wykorzystuje się wielokrotnie pionowe wzory. Dzięki temu sprawimy, że sufit będzie wydawał się większy, a ściany trochę węższe. Z kolei w niezwykle wąskich oraz wysokich wykorzystujemy wzory poziome, jakie optycznie poszerzą pomieszczenie oraz poprawią jego proporcje. W ofertach handlowych odnajdziemy dużo interesujących naklejek oraz szablonów, z jakimi osiągniemy niezwykle satysfakcjonujące rezultaty optyczne.

Kontrasty oraz akcesoria

Innowacyjne sypialnie coraz częściej są pełne intensywnych kontrastów. Ściany pokrywa się kilkoma kontrastującymi ze sobą barwami. W tenże sposób uzyskamy niezwykle interesujące rezultaty wizualne oraz będziemy mogli stworzyć stylową, innowacyjną sypialnie. Warto zaobserwować, iż wykorzystywanie kontrastów idealnie sprawdza się zarówno w niewielkich jak również wielkich pomieszczeniach. Jednakże to co wygląda efektownie nieraz nie idzie w parze z naszym komfortem. Kontrastujące odcienie ścian mogą wpływać na nas rozpraszająco oraz uniemożliwiać wyciszenie całego organizmu. Dotyczy to w szczególności barw będących kolorami czerwieni oraz dynamicznego fioletu. Z przyczyn praktycznych warto więc stosować kontrasty jedynie na ścianie znajdującej się przy wezgłowiu łóżka. Będzie to praktyczne zestawienie stylistyki i komfortu użytkowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here