Meble tarasowe - jak wybrać odpowiednie?

Meble tarasowe – każdy szczęśliwy posiadacz domu z trasem kiedyś staje przed wyborem – metal, drewno, czy sztuczny rattan? Czym się kierować przy wyborze mebli na taras? Wygodą, trwałością, czy modą? Czy da się połączyć te trzy aspekty?
Wybór jest ogromny i niełatwy. Właśnie dlatego często urządzając taras szukamy inspiracji – u znajomych, w pismach wnętrzarskich lub w internecie. Dlaczego właściwy wybór mebli tarasowych jest taki ważny?
Pomyślmy – czego właściwie spodziewamy się po chwilach spędzanych na tarasie? Po pierwsze – niewiele jest rzeczy przyjemniejszych, niż śniadanie niedzielne na tarasie. Każdy szczęśliwy posiadacz wygodnie urządzonego tarasu to potwierdzi. W okresie sprzyjającej aury na tarasie spędzamy naprawdę sporą część wolnego czasu. Pijemy kawę, jadamy posiłki, grillujemy, czytamy, surfujemy po sieci… Właśnie taras jest naszym centrum w czasie pogodnego lata. Jeśli jest zadaszony lub nawet częściowo zabudowany – nie tylko w czasie pogody.
Właśnie dlatego to ważne, żeby meble tarasowe były estetyczne, wygodne i funkcjonalne. Na tarasie latem przyjmujemy gości równie często, jak w salonie, dlatego też wygodę musimy połączyć z funkcją reprezentacyjną.
Wśród najpopularniejszych obecnie propozycji wyposażenia tarasu, najczęściej pojawiają się meble rattanowe – zwłaszcza z tak zwanego technorattanu. Trudno go nazwać imitacją rattanu naturalnego – wygląd mebli z rattanu sztucznego dość znacząco różni się od tych naturalnych. Różnice tkwią w trwałości, odporności na warunki atmosferyczne, a także oczywiście w cenie. Jednak meble tarasowe ze sztucznego rattanu w żadnym stopniu nie ustępują wygodą swoim droższym odpowiednikom z rattanu naturalnego. W połączeniu z wygodnymi poduszkami, które możemy dokupować osobno i wymieniać wedle uznania dobierając ich kolor, kształt, czy sprężystość. Zdecydowanie meble rattanowe to hity sprzedażowe w każdym sklepie z wyposażeniem ogrodów i tarasów.
Alternatywą dla osób ze smykałką majsterkowicza, są meble tarasowe wykonane własnoręcznie – na przykład z palet. Coraz więcej osób szczyci się jeśli nie całym kompletem, to przynajmniej stolikiem, czy kwietnikiem z palet. Wykonanie mebli tarasowych z palet nie jest trudne, nie wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi stolarskich, ani bardzo wyspecjalizowanej, fachowej wiedzy. Materiał jest niedrogi i stosunkowo łatwo dostępny. Dlaczego więc nie pokusić się o wykonanie mebli tarasowych samodzielnie?
Meble tarasowe łączące drewno i metal to propozycja odpowiednia na elegancki taras pełniący często rolę salonu. Przy tym możliwości są naprawdę spore. Mogą to być minimalistyczne, proste i eleganckie zestawy odpowiednie do każdej aranżacji, albo wyszukane, robione na zamówienie meble tarasowe na stelażach z kutego żelaza. Czasem są zamawiane u tego samego rzemieślnika, co balustrady tarasowe, czy elementy ogrodzenia. W niektórych przypadkach o wykonawcach kutych żelaznych elementów tych mebli, mówić należy raczej artyści, niż rzemieślnicy. W takich jednak przypadkach koszt umeblowania i wyposażenia tarasu sięga dziesiątek tysięcy złotych. Nawet jeśli efekt jest wart takiej ceny, nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek, ale też nie do każdego tarasu pasuje ten rodzaj mebli. Bo pamiętać należy, że meble tarasowe powinny harmonijnie komponować się z otoczeniem – stylem, w jakim zaprojektowany jest dom i zaaranżowany ogród.
Biorąc pod uwagę czas, jaki spędzamy na tarasie, zdecydowanie najważniejszym kryterium wyboru mebli do tej części domu, powinna być ich wygoda. odpowiednia wielkość siedzisk, wysokość stołu, lub stolika i wygoda poduszek to czynniki, które zdecydowanie najwyżej cenimy odpoczywając na tarasie. Przy tak bogatej ofercie mebli i wyposażenia tarasowego, nie musimy rezygnować ani z estetyki na rzecz wygody, ani na odwrót. Być może będzie nas to kosztować całe godziny spędzane na poszukiwaniu inspiracji, a następnie na wyszukaniu mebli spełniających nasze wyobrażenia, oczekiwania i potrzeby, ale z całą pewnością warto jest poświęcić ten czas dla idealnie umeblowanego tarasu.
Atmosferę tworzą jednak nie tylko meble, ale również dodatki i dekoracje. Nie powinniśmy z nich rezygnować zupełnie nawet, jeśli cenimy sobie minimalizm. Odpowiednio wybrane dodatki tworzą atmosferę – tak samo we wnętrzu domu, jak i na tarasie, czy w ogrodzie.
Mamy szerokie pole do popisu w dekoracji tarasu. Możemy wykorzystać gotowe ozdoby, dostępne nie tylko w marketach z wyposażeniem wnętrz, albo znaleźć coś odpowiedniego w sieci. Mnóstwo osób tworzy dekoracje własnoręcznie. Nawet jeśli sami nie mamy odpowiednich zdolności manualnych, możemy przynajmniej zaprojektować, choćby wstępnie dekoracje, które wykona dla nas ktoś inny. Posiadanie ozdób wykonanych specjalnie dla nas, nawet jeśli nie zrobiliśmy ich własnoręcznie, dale ogromną satysfakcję i sprawia, że nasze otoczenie, również taras, nabiera szczególnego indywidualizmu. To bardzo ważne dla naszego samopoczucia i zdecydowanie podnosi samoocenę.
Nie tylko meble tarasowe i dekoracje – również rośliny tworzą atmosferę tarasu i ogrodu. Nawet jeśli nie mamy wiele czasu na pielęgnację, możemy wybrać mało wymagające gatunki, które będą cieszyć oczy i poprawiać jakość powietrza w naszym otoczeniu. Łatwiejsze, niż się wydaje jest stworzenie na tarasie ogródka ziołowego. To połączenie pięknego z pożytecznym stosuje z powodzeniem wiele gospodarstw domowych. Zioła hodowane w donicach w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych możemy wnieść do domu. Możemy też wysiać, czy posadzić zioła jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Kiedy zostaną wyniesione na taras, będą go zdobić zielenią jeszcze zanim cokolwiek zacznie się naprawdę dziać w naszym ogrodzie.
Należy pamiętać oczywiście, aby właściwie dobrać wielkość doniczek do hodowanych w nich ziół. Ważne jest również, aby materiał z którego są wykonane zapewniał korzeniom odpowiednią cyrkulację powietrza. Doniczki plastikowe i metalowe nie są dobrym rozwiązaniem. Ziemia w nich nagrzewa się szybko i wysycha zdecydowanie szybciej, niż w przypadku niepowlekanych donic ceramicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here