Plusy i minusy mebli używanych

Zastanawialiście się może kiedyś, czy warto kupić meble używane? Nie zastanawialiście się? To szkoda, bo może jednak warto?

Większość ludzi, kiedy staje przed potrzebą pozyskania mebli, np. do nowego mieszkania lub nowego domu, w ogóle nie bierze pod uwagę takiej opcji jak używane meble. Taki wariant w ogóle nie jest rozważany, nie przemknie nawet przez myśl. No bo jak to, używane meble? Przecież meble kupuje się tylko nowe! Czy ktoś w ogóle sprzedaje używane meble? Co innego np. samochód, rower, telefon komórkowy czy jakieś zabawki. Tego typu używane rzeczy ludzie sprzedają i kupują. No ale nie meble!
Tego typu obiegowe opinie, choć nie są wcale rzadkością, niestety są mylne. Otóż wtórny rynek meblowy istnieje i ma się dobrze. Jest naprawdę bardzo dużo osób i firm, które sprzedają różnego rodzaju meble i mniej więcej tyle samo chętnych na taki towar.
W niniejszym artykule spróbujemy poszukać zalet i wad, jakie mają używane meble i spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy warto brać pod uwagę zakup mebli używanych.

Na pierwszy rzut oka mamy jedną główną zaletę i jedną główną wadę mebli używanych. Tą zaletą jest oczywiście niższa cena używanych mebli, zaś wadą jest to, że nie jest to produkt nowy i może być w jakimś stopniu zniszczony lub też w krótszym czasie (w stosunku do nowych mebli) ulegnie zniszczeniu. Na upartego moglibyśmy zakończyć na tym etapie nasze rozważania, pozostawiając decyzję o rodzaju kupowanych mebli czytelnikowi. I szczerze mówiąc byłoby to dość uczciwe rozwiązanie, ponieważ to każdy sam powinien ocenić, czy dopuszcza zakup mebli używanych, czy jednak tylko towar prosto z fabryki wchodzi w grę. Postaramy się jednak baczniej przyjrzeć temu tematowi, zagłębić się w pewne szczegóły i tym samym pomóc osobom niezdecydowanym w podjęciu prawidłowej decyzji.

Zajmijmy się reprezentatywnym, bo bardzo często spotykanym w dużych miastach Polsce przypadkiem rodziny, która wzięła kredyt mieszkaniowy, kupiła dwu- lub trzypokojowe mieszanie i w niedługim czasie planuje się do niego wprowadzić. Pierwszymi pomieszczeniami, jakie muszą być w miarę wykończone jest na pewno łazienka i kuchnia. Rodzina ta stoi przed dylematem: czy kupić używane meble kuchenne czy nowe? Z jednej strony meble używane wyjdą dużo taniej i zostanie sporo pieniędzy na wyposażenia innych pomieszczeń. Z drugiej strony jest obawa, czy używane meble będą w dobrym stanie, czy uda się znaleźć takie meble, które będą spełniały wszystkie oczekiwania tej rodziny i w dodatku będą jeszcze pasowały do wymiarów ich kuchni?
To są zapewne główne pytania, jakie stawiają sobie ludzie, znajdujący się w podobnej sytuacji. Co można im poradzić? Raczej niewiele, ponieważ tak jak napisaliśmy powyżej, to oni sami powinni przede wszystkim wiedzieć, czego chcą, na czym im zależy a na czym nie, ile mają środków finansowych, na jakie kompromisy są skłonni pójść.
Ale w sytuacji, gdy nie są jeszcze w 100% zdecydowani, to jedno można im doradzić z całą pewnością. Chodzi o to, aby nie podejmowali decyzji zbyt pochopnie. Jeśli jeszcze nie wiedzą, czy wolą nabyć używane meble kuchenne czy nowe, to na pewno powinni zacząć od przejrzenia ofert z meblami używanymi. W tym przypadku wiele zależy od szczęścia. Na pewno nikt nie zagwarantuje, że szybko znajdą używane meble, takie jak sobie zapragnęli i do tego w super cenie. Ale jest to przecież możliwe i jeśli nie spróbują to się nie przekonają.
Aby jednak nie utknąć na dobre na długie miesiące na etapie poszukiwań mebli używanych warto ustalić sobie maksymalny czas, jaki dają sobie na szukanie mebli, czyli używając języka biznesowego ustalić tzw. dead line. Rozsądnym okresem czasu, w jakim powinno udać się kupić używane meble kuchenne są 2-3 tygodnie. W tym czasie nasze małżeństwo powinno przede wszystkim zapoznać się ze wszystkimi ogłoszeniami internetowymi dotyczącymi mebli używanych. Internet wydaje się najlepszym źródłem informacji o używanych meblach. W prosty, wygodny sposób oraz – co najważniejsze – szybko można w jednym miejscu przejrzeć setki, a nawet tysiące ogłoszeń.
Warto wynotować sobie lub po prostu odhaczyć jako tzw. „ulubione” (większość popularnych portali z ogłoszeniami oferuje taką możliwość) te ogłoszenia, które wydają nam się najciekawsze. Ponieważ w opisach sprzedawanych mebli najczęściej nie ma wszystkich informacji, które chcielibyśmy mieć, warto więc najpierw skontaktować się ze sprzedawcą i dopytać o szczegóły. Jeśli po uzyskaniu tych dodatkowych informacji, ogłoszenie będzie dla nas wciąż atrakcyjne to nie pozostanie nic innego, jak tylko umówić się na spotkanie i osobiście obejrzeć te używane meble kuchenne.
Pamiętajmy o bardzo ważnej rzeczy: kupując używane meble kuchenne musimy dokładnie wiedzieć czego chcemy, jakie gabaryty mają kupowane meble i czy na pewno będą pasowały do naszego pomieszczenia. To sprawa absolutnie kluczowa.
Tak jak powiedzieliśmy powyżej, nie ma jednak gwarancji, że uda nam się znaleźć używane meble kuchenne, które będą spełniać nasze oczekiwania. W takim przypadku, jeśli nadejdzie nasz dead line, a my nadal nie mamy jeszcze upatrzonych żadnych mebli, to znak, że jednak nie mamy szczęścia i prawdopodobnie będziemy zmuszeni do zakupu nowych mebli. Ale jeśli nie udało nam się z używanymi meblami do kuchni, to może uda nam się, gdy będziemy meblować sypialnię lub pokój gościnny? Jak mówi stare polskie przysłowie, co się odwlecze to nie uciecze…
Opisane powyżej zasady postępowania mają charakter uniwersalny i na dobrą sprawę możemy je zastosować podczas kupowania dowolnego rodzaju mebli. Bo głównym celem tego artykułu było zwrócenie uwagi na to, by każdy, niezależnie od indywidualnych preferencji dotyczących meblowania swojego domu lub mieszkania i niezależnie od dostępnego wolnego czasu jak również niezależnie od grubości portfela, wziął pod uwagę opcję zakupu mebli używanych. Przy odrobinie szczęścia powinno się udać znaleźć atrakcyjne meble w bardzo dobrym stanie i w dodatku za cenę często nawet o połowę niższą niż w przypadku, gdybyśmy chcieli kupić identyczne nowe meble.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here