Płytki w przedpokoju

Minęły już czasy, w których w każdym przedpokoju gości witała boazeria. Dzisiaj producenci oferują tak dużo różnych rozwiązań, że z powodzeniem udaje się wybrać materiał wykończeniowy praktyczny, ale jednocześnie zgodny z indywidualnym gustem inwestora. Na ściany oraz podłogę w przedpokoju najczęściej wybierane są płytki. Jak dobierać je do tego wymagającego wnętrza? Poznaj nasze wskazówki.

Płytki podłogowe do przedpokoju

Pomijając aspekty estetyczne przedpokoju, wybierając płytki, należy zwrócić szczególną uwagę na ich walory praktyczne. Przedpokój to miejsce narażone na intensywną eksploatację, ale też zanieczyszczenia. To właśnie do tej przestrzeni wchodzi się z dworu w pierwszej kolejności.

Płytki podłogowe powinny mieć więc gładką fakturę, dzięki czemu piasek, błoto i inne zanieczyszczenia nie będą przedostawać się w szczeliny. Co więcej, patrząc na możliwy brud, warto wybierać płytki do przedpokoju w kolorze brązu lub beżu. Świetnie sprawdzi się też podłoga biała, którą wbrew pozorom udaje się łatwiej utrzymać w czystości, aniżeli podłogę bardzo ciemną.

Czego jeszcze wymaga się od płytek do przedpokoju? Te powinny być mrozoodporne, odporne na ciężar, rysowanie, pękanie czy ścieranie. Podłoga w tym wnętrzu jest przecież podatna na intensywną eksploatację.

Płytki ścienne do przedpokoju

W przedpokoju nie panują wyjątkowe warunki, dlatego płytki, jeśli są montowane na ścianie, pełnią raczej funkcję dekoracyjną, aniżeli praktyczną. Ściany nie muszą być chronione przed wilgocią, działaniem wody, ani wysokimi temperaturami. Płytki doskonale zabezpieczą je jednak przed zabrudzeniami.

Wybierając spośród różnych kształtów, rozmiarów, wzorów i kolorów, pod uwagę warto brać indywidualne preferencje, ale też styl całego mieszkania czy obowiązujące kanony mody. Warto, aby przedpokój był tą reprezentacyjną częścią „czterech kątów”, to przecież do niego wchodzą goście po przekroczeniu progu. Dobrze, jeśli przedpokój robi spektakularne wrażenie i mówi o klimacie całej nieruchomości.

Płytki można wybierać wedle stylu aranżacji wszystkich wnętrz. Bez problemu udaje się wybrać te retro, w stylu skandynawskim, loftowym czy glamour. Nadal chętnie stawia się na zawsze modną klasykę, którą można urozmaicić mniejszymi dekorami, nie narażając się w ten sposób na konieczność remontowania przedpokoju w krótkim czasie.

Ponieważ przedpokój nie jest zwykle dużym pomieszczeniem, dobrze sprawdzą się duże, jasne kafle, na przykład te imitujące marmur. Taki materiał wykończeniowy optycznie powiększy przestrzeń, nada jej lekkości i świeżości. Ciemne kolory na ścianach w przedpokoju raczej przytłoczą i tak niewielkie wnętrze, tym bardziej że najczęściej przedpokój nie posiada okna, przez które mogłoby wpadać dzienne światło.

Co istotne, płytki na ścianach nie powinny być montowane na całej przestrzeni przedpokoju, wystarczy założyć je do połowy całej wysokości wnętrza. Świetnie sprawdza się połączenie płytek z lustrami, które nie tylko powiększą optycznie przedpokój, ale będą też pełnić funkcję praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here