ocieplanie poddaszy

W obecnych czasach bardzo modnym staje się użytkowanie poddasza na potrzeby mieszkalne. Kiedyś obszar ten stanowił jedynie miejsce do przechowywania starych, nieużywanych rzeczy. Z racji tej, że poddasze często stanowi miejsce do mieszkania, pojawia się istotny problem. Mianowicie, czym ocieplić poddasze użytkowe?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Przede wszystkim pojawia się problem odnośnie materiału, który posłuży jako izolacja. Pierwszym, a zarazem najbardziej popularnym materiałem na ocieplenie poddasza jest wełna mineralna. Główną zaletą wełny mineralnej jest jej wysoka izolacyjność termiczna. Posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła, przez co poddasze jest dobrze chronione przed wychłodzeniem. Kolejną zaletą tego materiału jest fakt, że wełna mineralna jest doskonałym pochłaniaczem dźwięków. Odgłosy z zewnątrz, chociażby deszcz uderzający w dach, nie stanowi żadnych problemów podczas wykorzystywania wełny jako izolator. Mimo zasadniczych zalet jakie niesie wełna mineralna, należy również przytoczyć jakie wady posiada. Przede wszystkim jest higroskopijna oraz nasiąkliwa. Co to oznacza? W momencie gdy w naszym pomieszczeniu przewidujemy, że będzie występowała duża wilgoć, wełna może nie być odpowiednia. W momencie, gdy na poddaszu planujemy posiadać kuchnię, w której panuje wilgoć przez parę wodną, wełna może być problematyczna.

Ocieplanie poddasza

Ocieplanie poddaszy wykonuje się jednym z dwóch rodzajów wełny mineralnej. Pierwszy z nich to wełna skalna. Powstaje ona z bazaltu, gabro, dolomitu lub kruszywa wapiennego oraz brykietów mineralnych pochodzących z recyklingu. Materiał ten jest w odpowiedni sposób przetwarzany. Na wstępie jest przetapiany, a następnie dodaje się do niego żywicę, po czym formuje się z uzyskanej substancji płyty lub maty. Drugi rodzaj wełny to wełna szklana. Powstaje z piasku kwarcowego i ze stłuczki szklanej z recyklingu. To co odróżnia szklaną od skalnej jest jej izolacyjność. Wełna szklana ma większe właściwości izolacyjne.

Innym materiałem nadającym się na ocieplenie poddasza jest styropian sprężysty. Doskonale dopasowuje się do wolnych przestrzeni między krokwiami. Podczas montażu styropianu trzeba pamiętać, aby zachować szczelność między płatami styropianu. Dzięki temu wykorzystany maksymalnie jego właściwości izolacyjne.

Izolacja poddasza użytkowego stanowi niekiedy dość duże wyzwanie. Trzeba pamiętać o wielu cennych wskazówkach, dzięki, którym zaoszczędzimy trochę pieniędzy oraz czasu. Warto również zaczerpnąć rady doświadczonych osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here