Jak dobrać odpowiedni kolor ścian? – Malowanie ścian Poznań

Dobór odpowiedniego koloru ścian ma decydujący wpływ na to, jak wygląda wnętrze oraz czy sprawia wrażenie przytulności. Codzienne przebywanie w pomieszczeniu wymaga, by wyglądało ono przyjemnie i cieszyło wzrok. Odpowiednio dobrane barwy ścian mogą przynieść ukojenie po ciężkim dniu, natomiast zbyt jaskrawe barwy potęgują zmęczenie i mogą potęgować rozdrażnienie.

Jak dobrać kolory ścian?

Aby dobrać odpowiedni kolor ścian do wnętrza, należy brać pod uwagę jego przeznaczenie oraz wielkość. Zasada jest prosta – jasne kolory optycznie poszerzają wnętrze, natomiast ciemne je zwężają. Kolorami można zmieniać proporcje wnętrza – w długich oraz wąskich pomieszczeniach wystarczy pomalować krótszą ścianę na ciemniejszą barwę.

W pomieszczeniu warto wybrać kolor przewodni, który można uzupełnić maksymalnie czterema barwami uzupełniającymi – dzięki temu uda się uniknąć wrażenia chaosu. Najlepiej wyglądają ściany pomalowane farbami o barwach, które się uzupełniają – mogą to być różne odcienie jednego koloru przewodniego. Jeżeli pomieszczenie jest otwarte, warto wydzielić jego poszczególne strefy właśnie poprzez zastosowanie różnorodnej kolorystyki.

Dzięki temu uda się optycznie wydzielić otwartą kuchnię czy salon. Obecnie modne jest eksperymentowanie z kolorami – można pokusić się między innymi o zestawienie farb matowych z połyskującymi, uzyskując wrażenie trójwymiarowej przestrzeni.

Barwy na ścianach i ich właściwości

Podczas dobierania koloru ścian warto brać pod uwagę nie tylko nasz gust, ale także właściwości konkretnych barw. Mają one wpływ na odczuwane przez nas emocje oraz wpływają na walory optyczne pomieszczenia. Wybierając profesjonalne malowanie ścian Poznań możemy mieć pewność, że ekipa fachowców doradzi nam w zakresie doboru odpowiedniego koloru ścian, który korzystnie wpłynie na wygląd wnętrza.

Czerwień – jest to intensywna barwa, która dodaje energii i pobudza do działania. Tak naprawdę jest to barwa uniwersalna, którą można zastosować w każdym pomieszczeniu. Dobrze sprawdza się w sypialni lub w salonie.

Niebieski – jest to kolor bardzo harmonijny, jednak chłodny i może sprawiać we wnętrzu wrażenie surowości. Pozwala na wyciszenie i odstresowanie się i dobrze wygląda we wnętrzach urządzonych w sposób minimalistyczny.

Zielony – jest to kolor harmonijny, który przynosi spokój i ukojenie. Świetnie sprawdzi się w pracowniach i gabinetach, dając odpoczynek dla oczu, szczególnie podczas pracy przed monitorem komputera.

Szary – wydaje się barwą zimną, jednak wywołuje wrażenie przytulności i bardzo dobrze sprawdza się we wnętrzach urządzonych w modnym stylu skandynawskim.

Fiolet – mocna barwa, która sprzyja kreatywnemu myśleniu. Sprawdzi się w salonie, sypialni oraz gabinecie, a dodatkowo dobrze komponuje się z jasnym wyposażeniem wnętrza.

Które kolory ścian są modne?

Co pewien czas trendy w malowaniu ścian się zmieniają. Jeśli wybierzemy malowanie ścian Poznań, z pewnością fachowa ekipa doradzi, co jest modne w tym sezonie. O pewnego czasu obserwuje się trend łączenia odcieni szarości z beżem. Jest to bardzo modne rozwiązanie, które okazuje się ponadczasowe i dobrze komponujące się z każdym wnętrzem.

Producenci farb bardzo chętnie wybierają pastelowe odcienie zieleni, błękitu czy różu, które mają przypominać barwy natury. Tego typu trendy coraz częściej obserwuje się w sklepach budowlanych, gdzie naturalne barwy zaczynają dominować na próbnikach. Są to barwy bardzo neutralne, dlatego mogą z powodzeniem zastępować neutralne kolory ścian. Naturalne barwy dobrze odnajdują się w każdym typie nowoczesnego wnętrza.

Źródło: https://kominki.ratur.com.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here