Podkreślenie charakteru danego pomieszczenia może być wyrażone na wiele sposobów. Dobranie odpowiednich dekoracji czy mebli jest jedną z kluczowych opcji. Wątpliwości nie pozostawia teoria, że obrazy najskuteczniej wywierają konkretne emocje i wrażenia. Od wielu lat stanowią one kwintesencję wystroju oraz odpowiadają za dopełnienie aranżacji. Natomiast istotne szczegóły tkwią w tym, co jest przedstawione na płótnie – i w jaki sposób to dopasujemy, aby powstała harmonijna całość.
Wyrafinowany obraz scenerii
Jednym z najstarszych i popularnych tematów malarstwa były obrazy przedstawiające otwartą przestrzeń zewnętrzną. Pejzaż przedstawia perspektywę malarza, pod jego unikalnym kątem widzenia. Sam charakter tego gatunku dzieł jest uniwersalny i kompatybilny z wnętrzami w stylu rustykalnym, klasycznym oraz eklektycznym. Krajobrazy zamknięte w czterech ramach nadadzą tajemniczej aury i swego rodzaju kunsztowności pomieszczeniu, w jakim zostaną umieszczone.
Aranżacja klasyczna
Pejzaż, pełen ciepła z naturalistyczną nutą lub wręcz przeciwnie – chłodny powiew zimnego wiatru skrywającego się za ośnieżonymi górami. W zależności od stylu wnętrza, powinno dobierać się obrazy o odpowiedniej kolorystyce i charakterze. Pomieszczenia rustykalne, gdzie znajdują się drewniane meble, a cały wystrój nawiązuje do XIX-wiecznego okresu, zdecydowanie powinny być dopełnione obrazem przyrody. Pejzaż letniego widoku umieszczonego nad komodą lub sofą, w dosłownym znaczeniu „dopieści” sielankowy i nostalgiczny klimat. Preferowane ramy do tego typu sztuki, to ewidentnie surowe drewno o niezbyt szerokich wymiarach.
Aranżacja nowoczesna
Pejzaż zawarty na płótnie, nie tylko musi się kojarzyć z dworkowym stylem. To prawda – jest idealnym dodatkiem do klasycznych wnętrz, lecz wykorzystanie takiej dekoracji sprawdzi się również dobrze w przypadku zmodernizowanych pomieszczeń. Należy w takiej sytuacji pamiętać o odpowiedniej koncepcji i efekcie, jaki pragniemy osiągnąć. Współczesne domy są pełne szkła, sztucznych tworzyw i chłodnych barw. Malunki przedstawiające krajobrazy minimalistyczne, najczęściej zimowe i zachowane w tonacji szarej, to doskonały wybór. Unowocześnienie ich za pomocą grubych, biały ram (bądź w innym tematycznym kolorze wnętrza) automatycznie scali dzieła z pomieszczeniem. Motyw przyrody wykorzystany w aranżacji, doda jej niekonwencjonalnego wyglądu i harmonii. Połączenie nowoczesnej architektury z odrobiną klasycznego naturalizmu w postaci pejzażu na płótnie, to niesztampowy pomysł na dopełnienie swojego mieszkania.