Dach nad głową przydaje się nie tylko wtedy, gdy jesteśmy w domu. Także na tarasie i ogrodzie warto mieć zabezpieczenie na wypadek deszczu lub żaru lejącego się z nieba. Sprawdziliśmy, czym różnią się pergole i markizy na taras i do ogrodu.
Jak osłonić taras przed deszczem, słońcem i wiatrem
Przydomowy taras to marzenie większości mieszkańców blokowisk. No bo kto nie miałby ochoty w letni dzień zjeść śniadania na tarasie, w południe poczytać książki, wieczorem zrelaksować się przy winie? Jednak pogoda nie zawsze jest sprzymierzeńcem takich planów. Nawet ciepły letni deszcz nie zachęca do przesiadywania w tarasowych fotelach. Podobnie jest ze słońcem – z jednej strony cieszymy się, gdy świeci, z drugiej – nadmiar gorąca wybitnie nam nie służy. Markizy i pergole tarasowe to dwa rodzaje zadaszenia, które powinny uporać się z tymi problemami.
Pergola tarasowa
Pergola tarasowa, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie osłaniać taras. I chociaż słowo pergola brzmi bardzo lekko, to nie dajmy się zwieść. Pergole tarasowe to bardzo stabilne konstrukcje, które dobrze znoszą porywy silnego wiatru. Ponadto robią to, co do nich należy – chronią przed słońcem i deszczem. Tarasowe pergole przylegają do ściany budynku, dodatkowo są podpierane dwoma słupami konstrukcyjnymi. Pokrycie dachowe to wodoodporna tkanina, szkło lub panele z tworzywa sztucznego.
Pergola jest konstrukcją stałą, nie da się jej złożyć. W niektórych przypadkach można częściowo odsłonić dach, regulując dostęp promieni słonecznych.
Markiza tarasowa
Markiza tarasowa przy pergoli wygląda jak młodsza i mniejsza siostra. W istocie to konstrukcja oparta na wysięgnikach, ale bez słupów konstrukcyjnych. Może osłonić około dwudziestu metrów kwadratowych tarasu. Markizę tarasową montuje się do ściany budynku, po złożeniu jest całkowicie schowana w kasecie i niewidoczna.
Markiza ma swoje wady i zalety – przede wszystkim jest tańsza od pergoli, całkowicie się składa, jej montaż jest krótki i niekłopotliwy. Pokrycie dachowe to zawsze tkanina – wodoodporna i nieblaknąca przy dużej ekspozycji na słońce. Minusem markizy tarasowej jest brak odporności na wiatr. W przypadku silniej wiejących wiatrów trzeba ją złożyć.
Jak wygospodarować przytulny kącik w ogrodzie
O ile pergole i markizy tarasowe są ściśle powiązane z przydomowym tarasem i jako takie montowane przy ścianie budynku, to markizy i pergole ogrodowe stanowią w pełni samodzielne konstrukcje. Można je ustawić w dowolnym miejscu. Jedynym warunkiem jest przygotowanie wypoziomowanego i utwardzonego podłoża, przynajmniej w tych miejscach, w których konstrukcja zetknie się z podłożem.
Markizy i pergole ogrodowe to dobry sposób na uprzyjemnienie sobie odpoczynku pod chmurką. Przysłowiowy dach nad głową zapewni ochronę przed deszczem i palącym słońcem, a także przed sypiącymi się liśćmi i innymi darami natury, które potrafią nieopatrznie wpaść do talerza.
Pergola ogrodowa
Sposób projektowania i montowania pergoli ogrodowych pozwala na zadaszenie praktycznie dowolnej powierzchni. Teoretycznie pojedyncza pergola stojąca na czterech słupach zadasza powierzchnię około dwudziestu metrów kwadratowych, ale wystarczy dołożyć kolejne słupy konstrukcyjne i w ten sposób powiększyć zadaszenie. Pergola ogrodowa, podobnie jak tarasowa, jest odporna na wiatr. Nie trzeba jej demontować w przypadku pogorszenia się pogody. Jest konstrukcją stałą – nie można jej złożyć. W przypadku zastosowania zadaszenia lamelowego możliwe jest częściowe odsłonięcie dachu i regulacja dopływu promieni słonecznych. Pergole ogrodowe doskonale sprawdzają się zarówno w dużych, jak i małych ogrodach. Różnorodne wzornictwo jest gwarancją ładnego wkomponowania w otaczającą ją przestrzeń. W zależności od potrzeb może przypominać wyglądem starą altanę lub być bardzo nowoczesną konstrukcją w stylu industrialnym.
Markiza ogrodowa
Markizy ogrodowe ze względu na ich delikatną konstrukcję widuje się rzadko. Markiza ogrodowa jest specyficznym rodzajem zadaszenia. Opiera się na dwóch podporach, na których zamontowana jest kaseta z pokryciem dachowym. W zależności od powierzchni markizy może ona rozkładać się na jedną lub dwie strony. Jest nieodporna na wiatr i jako taka stosowana tylko jako rozwiązanie tymczasowe.
Pochodną markizy ogrodowej jest markiza na ogród zimowy. Ogrody zimowe mają to do siebie, że nieco przypominają szklarnię. W zimie, gdy światła słonecznego jest mało, takie rozwiązanie wydaje się najlepsze, ale już wiosną zimowe rośliny potrzebują przed nim ochrony. Do tego służy właśnie markiza na ogród zimowy. Montuje się ją pod szklanym dachem ogrodu zimowego i w razie potrzeby przesłania jego część lub całość.