Aranżacje wnętrz – wyzwanie z pokojem dziecięcym
Projektowanie funkcjonalnych i spójnych estetycznie pomieszczeń jest niejednokrotnie wyzwaniem dla dekoratorów. Samodzielny wybór mebli i dodatków może być dużą przyjemnością. Urządzania według własnego pomysłu i stylu może sprawiać dużą radość i satysfakcję. Równocześnie jednak pewne elementy aranżowania i decyzje jego dotyczące mogą być wymagające. Szczególnie jeżeli jesteśmy wobec siebie samych wymagający i chcemy wybrać jak najlepsze rozwiązania.
W trosce o siebie, a w szczególnie o swoich bliskich myślimy o komforcie i praktyczności. Najwięcej natomiast uwagi poświęcamy na aranżację, najważniejszych dla nas członków rodziny, czyli pociech. Ważnym aspektem jest bezpieczeństwo wybieranych mebli. Oraz wkładamy całe serce w dobór dodatków.
Meble do pokoju dziecka potrafią zmienić cały klimat
Tym co charakteryzuje pokój dziecięcy jest często jego unikatowy klimat, wykorzystywane materiały, obecność zabawek i elementów służących pomyślnemu rozwojowi. Wszystkie te wytyczne zawarte mogą być w odpowiednich meblach. Pięknie i kolorowo wykonane, z bezpiecznych materiałów, uniwersalne dla wieku, interaktywne oraz angażujące mieszkańca pokoju. Ważne by były również funkcjonalne oraz służyły jak najdłużej. Powinny móc „rosnąć” razem z dzieckiem i odpowiadać na potrzeby adekwatne do jego wieku.
Podstawowe umeblowanie
Skład mebli pokoju zależeć może od jego rozmiaru oraz kształtu. Dużą rolę odgrywa również wiek i zainteresowania dziecka. Podstawowe umeblowanie obejmuje: łóżko bądź łóżeczko, w zależności od wieku. Niezbędne są również regały, szafy, półki. Do utrzymania porządku zabawek i klocków idealnie nada się zamykana skrzynia bądź pudełka. Do nauki konieczne jest biurko z wygodnym i spełniającym zalecenia zdrowotne krzesłem. Dodatkowo można stworzyć strefę relaksu w postaci puf, podwieszanych krzeseł bądź huśtawek.
Poza meblami istotne jest wykończenie podłogi umożliwiające zabawę na niej. Wykładzina bądź dywan będą bezpieczne i dodatkowo przyjemne w użytkowaniu. Dodatkowo, oferowane dla dzieci wykładziny, są kolorowe i przedstawiają elementy np. świata zwierząt, które dziecko może poznawać. W przypadku alergii u dziecka warto rozważyć podłogę z naturalnego drewna. Jest ona jednocześnie łatwiejsza w czyszczeniu.
Łóżko dla niemowlaka jak i na wiele kolejnych lat
W zależności kiedy urządzany jest pokój, oraz w jakim wieku jest dziecko, istotne jest dostosowanie do niego wielkości łóżka. W przypadku najmłodszych konieczne jest zabezpieczenie go. Rynek oferuje łóżeczka których stelaż jak i barierkę można stopniowo wydłużać. Wystarczy wówczas zadbać o odpowiedniej wielkości materac. Poza klasycznymi łóżkami znaleźć można w oryginalnych kształtach. Ciekawie zaaranżowane na domek na drzewie czy łódź, z elementami odpowiadającymi pasji dziecka mogą stanowić świetną alternatywę.
Biurka, szafy, krzesła w pokoju dziecka
Zaopatrując pokój w meble dla dziecka trzeba pamiętać o biurku. Przyda się ono pięcio – jak i piętnastolatkowi. Oferowane również są modele, których wymiary można z czasem zmienić i dopasować wysokością. Praktyczne będą biurka z szufladami i półkami. Dodatkowo na zewnątrz praktyczne mogą być przegrody bądź dodatkowe półki. Będą one również idealnym miejscem do wbudowania oświetlenia.
Szafy spełniać będą rolę do przechowywania, często nieuporządkowanych, rzeczy. Dlatego warto by szafa była pojemna oraz zabudowana. Dla najmłodszych, aby samodzielnie mogli już z niej korzystać, warto dostosować wysokość najważniejszych półek. Musi ona również być stabilna by nie stwarzała zagrożenia. Jej wykończenie z zewnątrz może być np. kolorową tapetą bądź tablicą kredową. Będzie ona dodatkowym miejscem dla malunków dziecka i uzupełnieniem wystroju.
Praktycznymi krzesłami będą te których wysokość można zmieniać i dostosowywać. Dobrym rozwiązaniem będą krzesła bądź fotele obrotowe, które zapewniają wygodę oraz wyprofilowanie. Wiele posiada zdolność do regulacji nachylenia oparcia oraz nałokietników. Wszystko odpowiednio dopasowane do dziecka powinno optymalizować naukę przy biurku oraz nie narażać kręgosłupa.
Komplety mebli oraz dodatkowe praktyczne schowki
Alternatywą dla samodzielnego kompletowania mebli może być zakup ich w zestawie. Proponowane zestawy zapewnią wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Dodatkowo jest pewność, że będą się one spójnie prezentować. Ich skład można spersonalizować oraz dokonać wyboru według ustanowionych przez nas kryteriów.
Dbając o niezbędne meble warto zadbać jednocześnie, o równie niezbędne, schowki. Pełnią one bardzo ważną rolę w pokoju dziecięcym. Skrzynie, pudełka i pojemniki idealnie sprawdzą się do przechowywania klocków, pluszaków i innych zabawek. Niektóre będące w ciekawych kształtach, nadać mogą pokojowi wyjątkowego charakteru oraz stanowić dodatkowy element wystroju.
Wiedza i źródło zdjęć: Deko-Rady.pl – meble do pokoju dziecka: https://deko-rady.pl/meble-do-pokoju-dzieciecego