Dlaczego przedsiębiorstwa powinny rozważyć instalację paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne możemy obecnie zobaczyć na dachach wielu domów wolno stojących. Rzeczywiście, najczęściej klientami firm specjalizujących się w fotowoltaice są właśnie osoby fizyczne. Niemniej jednak coraz częściej również właściciele firm decydują się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Dlaczego przedsiębiorstwa powinny zainwestować w fotowoltaikę?

Wyższe wydatki, brak ulg

Na początku zastanówmy się, dlaczego dotychczas firmy tak rzadko rozważały zainstalowanie fotowoltaiki? Otóż istnieją dwa, główne powody takiej sytuacji. Pierwszy z nich dotyczy kosztów – aby firma mogła pokryć zapotrzebowanie na prąd płynący z paneli fotowoltaicznych, musiałaby sporo zainwestować. W przypadku gospodarstw domowych mówimy o inwestycji rzędu kilkunastu, czasami kilkuset tysięcy złotych. Niemniej jednak pamiętajmy, że taka instalacja ma na celu zaspokojenie potrzeb kilku osób, a nie co najmniej kilkudziesięciu pracowników. Kolejnym aspektem jest brak ulg podatkowych. Osoby fizyczne mają prawo do ulgi termomodernizacyjnej, w ramach której odliczą aż 53 000 zł. Tymczasem firmy nie mogą odliczyć od podatku ani złotówki. Zwykle nie mają również możliwości pozyskania dotacji na fotowoltaikę. Ich jedyną alternatywą pozostaje kredyt bankowy, jeśli nie dysponują odpowiedniej wielkości środkami własnymi.

Zielona energia

Tymczasem istnieje wiele korzyści, jakie odnoszą firmy, które decydują się na fotowoltaikę. Wśród nich możemy wymienić przede wszystkim możliwość pozyskania znacznej ilości energii bez szkodzenia środowisku naturalnemu. Jest to doskonały sposób na to, aby ocieplić swój wizerunek jako firmy odpowiedzialnej społecznie i ekologicznie. Fotowoltaika może więc stanowić swoistą reklamę. Jest ona doskonałym rozwiązaniem w szczególności dla firm produkcyjnych, które rocznie emitują znaczne ilości dwutlenku węgla do atmosfery. To właśnie firmy zajmujące się produkcją potrzebują najwięcej prądu, za który muszą również sporo zapłacić. Fotowoltaika pozwala nie tylko wygenerować znaczne oszczędności, ale również uniezależnić się od dostawcy prądu. Jest to bardzo istotne szczególnie dla przedsiębiorstw, których procesy produkcyjne wymagają stałych dostaw prądu. Jakiekolwiek przerwy mogą wpłynąć na zaburzenie procesu produkcji, ale także wygenerować znaczne koszty.

Fotowoltaika 4oze.pl – zobacz więcej informacji o panelach fotowoltaicznych i innych rodzajach odnawialnych źródłach energii.

Oszczędności dzięki fotowoltaice

Fotowoltaika to inwestycja wieloletnia. Tak też powinny ją traktować firmy, które przez okres użytkowania paneli fotowoltaicznych będą w stanie wygenerować ogromne oszczędności. Nie jest bowiem tajemnicą, że prąd sprzedawany przedsiębiorcom jest o wiele droższy od tego, który trafia do gospodarstw domowych. Dodatkowo ciągłe wzrosty cen prądu nie napawają optymizmem. Pamiętajmy, że choć przedsiębiorcy nie mają prawa do ulgi termomodernizacyjnej, to wciąż mogą zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatki na amortyzację paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu mogą obniżyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, co w skali roku może przynieść dodatkowe, znaczące korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here