Dobór oświetlenia do łazienki - jak je wybrać?

W jaki sposób dobrać odpowiednie oświetlenie do łazienki? Na co powinniśmy w tym aspekcie zwrócić największą uwagę? Czy rzeczywiście jest tak, że oświetlenie łazienki jest w stanie optycznie nam ją powiększyć? To pytania, na które bardzo często nie jesteśmy w stanie samodzielnie znaleźć odpowiedzi. Warto jest zatem wiedzieć, gdzie takich odpowiedzi szukać, a także – na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy wybrać jak najlepsze oświetlenie do naszej łazienki. Z uwagi na to, jak wiele wątpliwości oraz niejasności związanych z doborem odpowiedniego oświetlenia do łazienki się pojawia, postanowiliśmy zebrać dla was te najistotniejsze informacje i przedstawić je w możliwie jak najprostszy sposób. Z pewnością okażą się one bardzo istotne, jeśli chodzi o wybór najlepszego oświetlenia do łazienki.

Przede wszystkim – rozmiar łazienki

To, od czego zdecydowanie powinniśmy zacząć, to kwestia związana z określeniem tego, jak duża jest nasza łazienka. Warto zaznaczyć, ze oświetlenie będzie miało znaczenie nie tylko w przypadku małych i w gruncie rzeczy dość ciasnych łazienek w bloku. Będzie ono także istotne, jeśli chodzi o szeroko pojmowaną aranżację wnętrz związaną np. z dużymi łazienkami w domach czy willach. W takich przypadkach oświetlenie może odgrywać bardzo ważną rolę. Nie bez znaczenia będzie także to, czy zdecydujemy się na oświetlenie białe, czy też żółte. To także wpłynie na ostateczny wygląd naszej łazienki, jak również na to, jak będzie się ona prezentowała. Pod żadnym pozorem nie możemy dopuścić jednak do sytuacji, w której oświetlenie naszej łazienki, będzie przeszkadzało nam w prawidłowym korzystaniu z niej. Tyczy się to przede wszystkim kwestii związanych z wykonywaniem makijażu. W tym przypadku istotne jest to, aby oświetlenie łazienki pozwalało nam na jak najwięcej. Nie powinno ono też wpływać na to, co dokładnie widzimy w lustrze. Żółte oświetlenie, czy też – zbyt słaba moc żarówek, może powodować tego rodzaju problemy. Warto jest pomyśleć o ich rozwiązaniu, zanim ostatecznie zdecydujemy się na zamontowanie oświetlenia w łazience. Czy jednak to wszystko, o czym powinniśmy pamiętać, kiedy wybieramy oświetlenie do łazienki?

Przygotowanie odpowiedniej instalacji

To, co z całą pewnością odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o planowanie oświetlenia w łazience, to sprawna i dobrze działająca instalacja elektryczna. Warto zaznaczyć, że jeśli planujemy gruntowny remont łazienki, to właśnie od tego elementu powinniśmy go zacząć. Wymiana instalacji elektrycznej to podstawa, jeśli chcemy, aby nasza łazienka była nie tylko dobrze urządzona, ale też by nie dotykały nas problemy związane np. z regularnie pojawiającymi się problemami związanymi z szeroko pojmowanym oświetleniem. Zwarcia, czy nawet spięcia, szczególnie w przypadku, kiedy mamy do czynienia z dużą ilością kabli, jak również puszek czy gniazdek. W takim przypadku zadbanie o odpowiednią i sprawną instalację elektryczną, jest wręcz konieczne. Nie jest to jednak ostatnia kwestia, o którą należy zadbać, jeśli chodzi o wybór oświetlenia do łazienki. Na co jeszcze powinniśmy zatem zwrócić uwagę?

Pamiętaj o tym, aby dobrze zaplanować rozmieszczenie światła w łazience

Mowa już była o dostosowaniu światła łazienkowego do potrzeb wszelkich użytkowników. Poza ogólnym, szerokim oświetleniem całego pomieszczenia absolutnie niezbędne jest też oświetlenie okolic umywalki i każdego lustra, gdzie też wykonuje się najwięcej wymagających dokładności czynności. Jeśli nasza łazienka jest na tyle duża, że światło głównych lamp nie wystarcza by komfortowo czuć się korzystając np. z wanny, warto zainwestować w lampy doświetlające konkretne miejsca w pomieszczeniu.

Producent oświetlenia to także istotna kwestia

Warto zainteresować się producentem lamp, które będziemy kupować. Jak w przypadku praktycznie każdej dziedziny są producenci specjalizujący się w konkretnych aspektach swoich produktów. Są tacy, których projekty wizualnie sprawiają niesamowite wrażenie, ale nie dają dostatecznie dużo światła. Są producenci lamp bardzo prostych wizualnie, ale w zamian za to sprawdzających się w każdym pomieszczeniu. Wreszcie są też producenci, których produkty okazują się często mieć problemy w konkretnych warunkach. Przed zakupami koniecznie należy poszerzyć trochę swoją wiedzę o interesujących produktach i dobrać swój zakup idealnie do warunków w naszej łazience.

Pod żadnym pozorem nie montuj samodzielnie instalacji świetlnej

Choć może się wydawać, że to nic trudnego, montaż nowo zakupionych lamp powinien być przeprowadzany tylko przez profesjonalnych elektryków. Każdą z lamp należy przyłączyć bezpośrednio do sieci energetycznej, a dla osoby niewprawionej w obchodzeniu się z nią może skończyć się to tragicznym wypadkiem. Praca z instalacją elektryczną wymaga odpowiedniego sprzętu i masy precyzji, której zazwyczaj brakuje przeciętnym zjadaczom chleba. Ostatecznie na własnoręcznej instalacji ucierpieć może nie tylko nasze zdrowie, ale także możemy spalić świeżo zakupione produkty.

Wybieraj taki rodzaj oświetlenia, który nie tylko dobrze wygląda, ale też jest energooszczędny

Ochrona środowiska może wydawać się w dzisiejszych czasach nazbyt rozdmuchanym tematem, nie zmienia to jednak faktu, że problem istnieje i gdyby każdy człowiek na ziemi przyczynił się do tego chociażby w najmniejszym stopniu, nasza planeta na pewno lepiej znosiłaby lepiej mijające lata. Niemniej jednak nawet jeśli nie przemawia do nas ten argument, na pewno przemówi zawartość portfela. Nie tylko żarówki, a także same lampy i instalacja mogą być energooszczędne. Wszystko zależne jest od wykorzystanych materiałów i sposobie ich złożenia. Najszykowniejsza lampa w sklepie, po zajrzeniu do środka może okazać się kompletnym marnotrawieniem miejsca i prądu. Może się nam wydawać, że różnice w poborze prądu między różnymi modelami lamp, są nic nie znaczące, niemniej jednak proszę sobie tą różnicę pomnożyć przez dwanaście miesięcy, a potem jeszcze przez kilka lat. Oszczędności mają tym większą wartość im dłużej możemy je obserwować, a wszyscy wiemy, że łazienki nie remontuje się co roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here