Systemy grzewcze na podczerwień nie są nowością, ale w Polsce dopiero zyskują na popularności. W gospodarstwach domowych są najczęściej wykorzystywane w formie folii grzewczych. Zastanawiasz się, jak to działa i czy jest opłacalne? Odpowiadamy.
Folie grzewcze vs. tradycyjne konwektory
Aby zrozumieć, co takiego niezwykłego jest w foliach grzewczych na podczerwień, warto zacząć od tego, czym się różnią one od innych systemów grzewczych. Popularne grzejniki wykorzystujące zjawisko konwekcji mają liczne zalety (m.in. szybkość nagrzewania), ale mają też wady. Są one duże szczególnie dla alergików, bo przez zjawisko rotacji powietrza w górę unosi się też kurz wraz z roztoczami. Z tego powodu konwektory nie są dobre dla każdego, a ich wpływ na zdrowie jest poddawany pod dyskusję. Dodatkowo rotacja powietrza wiąże się też z tym, że temperatura w pomieszczeniu nie jest stała.
Folie grzewcze działają zupełnie inaczej, bo nie ogrzewają powietrza. Dzięki temu nie dochodzi do rotacji powietrza, więc w całym pomieszczeniu panuje stała temperatura, a kurz i roztocza nie wzbijają się w górę. Nie ma też problemu z niską wilgotnością powietrza. Specjaliści są więc zdania, że wysokiej jakości folie grzewcze na podczerwień nie szkodzą naszemu zdrowiu i należą do jednych z najlepszych systemów grzewczych.
Jak działa folia grzewcza na podczerwień?
Folia grzewcza wykorzystuje podczerwień, co oznacza, że promienie podczerwone ogrzewają wszystkie przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, ale nie powietrze. Meble, podłoga, ściany itd. oddają ciepło, które zyskały i dzięki temu w pokoju panuje stała, przyjemna dla człowieka temperatura.
W praktyce folia grzejna (lub też mata grzewcza) to po prostu elastyczny, niewielki grzejnik na podczerwień. Zasila się ją prądem, jest bezpieczna i tania w eksploatacji. Folię najczęściej montujemy pod podłogą, ale można ją też zainstalować na suficie lub ścianach.
Montaż folii grzewczej nie jest trudny
W przypadku wybierania jakiegokolwiek systemu grzewczego bardzo ważny jest sposób montażu. Folia grzewcza wypada tutaj całkiem dobrze, bo w dobrych sklepach specjalizujących się w tego typu produktach, można dostać całe zestawy do montażu. Nie trzeba więc zastanawiać się zbytnio nad kompletowaniem niezbędnych narzędzi.
O dokładne specyfikacje można też zapytać sprzedawcę folii grzewczych. Jeśli trafisz na profesjonalistę, dobierze on folię specjalnie dla Ciebie (w odpowiednim rozmiarze i wraz z odpowiednią ilością akcesoriów). Każda dobrze poinstruowana osoba będzie w stanie zamontować folię samodzielnie.