To właśnie zimą najmocniej się przekonujemy, jak trudno zadbać o właściwy komfort termiczny w warunkach domowych. Jest nam zimno w stopy, a wieszając firanki tuż pod sufitem odczuwamy nadmierne gorąco. W łazience zaś marzniemy wychodząc z wanny.
Klasyczne systemy grzewcze odchodzą w zapomnienie na rzecz tych nowoczesnych. Funkcjonalnych urządzeń, które są w stanie zaoferować oszczędności, pożądane ciepło, łatwą obsługę oraz estetykę wpisującą się w aranżację poszczególnych pomieszczeń. Spośród wartych uwagi systemów grzewczych wymienia się promienniki podczerwieni. Jakie posiadają zalety?
Grzejniki i podczerwień – z czym to się je
Grzejniki wykorzystujące zjawisko promieniowania podczerwonego do działania potrzebują elektryczności. I choć z roku na rok rosną ceny mediów, a prąd należy do jednych z najbardziej obciążających nas rachunków, z promiennikami podczerwieni można… oszczędzać!
Zacznijmy jednak od początku, czyli sposobu działania. Grzejniki tego typu, które można znaleźć np. w sklepie https://econovli.pl/, pobierają energię elektryczną niezbędną do rozruchu i uzyskania w wybranym pomieszczeniu temperatury, jaka została ustawiona przez użytkownika. Nagrzewanie odbywa się dość szybko, a po osiągnięciu zadanej temperatury grzejnik przestaje pobierać prąd. Jak to możliwe?
Za sprawą promieniowania podczerwonego. Fale zostają pochłonięte przez wszystkie istoty żywe znajdujące się w domu. Ponadto przez elementy wyposażenia i ściany budynku. Tam dochodzi do ich przekształcenia i oddania w formie ciepła. Ten stan utrzymuje się przez stosunkowo długi czas.
Oszczędności biorą się nie tylko z faktu, że do pracy grzejnika potrzebna jest niewielka ilość prądu. Otóż uzyskane ciepło odczuwane jest jako wyższe, niż w przypadku klasycznych systemów grzewczych. Oznacza to, że jeśli domownik liczy na temperaturę na poziomie 22 stopni Celsjusza, w grzejniku – promienniku podczerwieni, może ustawić ją na poziomie o 1-2 stopnie mniejszym. Odczucia będą takie, jak tego oczekuje, za to zmniejszy się pobór energii elektrycznej. Na rachunkach za sezon grzewczy różnice będą już widoczne.
Najwyższy komfort termiczny
Przeważnie jest nam zimno w nogi, a na wysokości głowy lub pod sufitem, często zbyt ciepło. W przypadku promienników podczerwieni temperatura utrzymuje się na takim samym poziomie, niezależnie od wysokości. Nie występują różnice w odczuwaniu ciepła, które wywołują negatywne wrażenie i powodują marznięcie kończyn.
Tak uzyskiwane ciepło jest również w pełni bezpieczne i zdrowe dla domowników. Korzysta na nim dom, bo ściany pozostają suche. Wilgoć jest dla nich szkodliwa, a przy klasycznych systemach grzewczych często trudno jej uniknąć. Jeszcze jeden atut to brak cyrkulacji powietrza. W pomieszczeniu nie unoszą się zatem cząsteczki kurzu, co doceniają alergicy i astmatycy.
Promienniki podczerwieni są estetyczne, łatwe do wkomponowania w aranżację, a nawet możliwe do ukrycia za obrazem bądź lustrem. Najważniejsze jest jednak to, że gwarantują wysoki komfort termiczny i wygodę użytkowania.