Grzejniki w nowoczesnym budownictwie

0
1256

Nowoczesne budownictwo ma kilka cech charakterystycznych, które potrafią znacznie utrudnić ogrzanie mieszkania przy pomocy grzejników. Mowa tu między innymi o wszechobecnym przeszkleniu oraz projektowaniu dużych, przestronnych pomieszczeń. Przyzwyczailiśmy się już do stawiania grzejników pod parapetem, ponieważ tam właśnie są największe straty ciepła. Co jednak robić, kiedy parapetu nie ma, a jest tylko szkło? Jaki rodzaj ogrzewania najlepiej pasuje do nowoczesnego budownictwa? Grzejniki kanałowe a ogrzewanie podłogowe – co jest lepsze?

Czym są grzejniki kanałowe?

Można je spotkać można już od jakiegoś czasu, ale dla wielu wciąż pozostają kompletną zagadką. Są to grzejniki umieszczone bezpośrednio w podłodze w formie kanału, nie zabierają więc żadnego miejsca i nie zawadzają. Jedynym śladem ich obecności jest dostrzegalna na podłodze kratka, ale nawet to nie musi zaburzać naszej aranżacji. Kratki występują w wielu różnych kolorach  i wariantach, tak więc powinniśmy być w stanie bez problemu dopasować je do naszego wystroju. Działają na zasadzie konwekcji – najpierw pobierają zimne powietrze, po czym ogrzewają je i wypuszczają z powrotem. Dzięki temu pomieszczenie jest ogrzane równomiernie, a do tego nie występuje irytujący efekt „pocenia się” szyb.

Wady i zalety grzejników kanałowych

Jak już zostało wspomniane, grzejniki te są stosunkowo nieinwazyjne. Z tego też powodu doskonale sprawdzą się w nowoczesnym budownictwie. Ponadto, w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, umożliwiają dużą różnorodność w doborze materiału wykończeniowego podłogi, nie musi on bowiem dobrze przewodzić ciepła. Za pewny ich minus można uznać fakt, że trzeba je regularnie czyścić. Taka konieczność oczywiście nie występuje w przypadku całkowicie niewidocznego ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie w ten sposób trzeba także zaplanować już na etapie budowy domu, ponieważ w późniejszym czasie zakładanie takiej instalacji byłoby bardzo kosztowne i problematyczne. Za to na korzyść grzejników kanałowych przemawia fakt, że są one od ogrzewania podłogowego znacznie mniej kosztowne w użytkowaniu. Co dla niektórych może być bonusem, grzejniki te w lato można także wykorzystać odwrotnie do podstawowego przeznaczenia, a więc nie jako ogrzewanie, a jako klimatyzację.

W nowoczesnym budownictwie bez dwóch zdań świetnie sprawdzą się grzejniki kanałowe, głównie z racji tego, że nie wymagają dużo przestrzeni i nie przeszkadza im duże przeszklenie pomieszczeń. Rozważyć można także ogrzewanie podłogowe, ale jest ono mniej wydajne i stawia pewne ograniczenia (na przykład odnośnie tego, jakim materiałem może być wykończona podłoga).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here