tapeta boho

Aranżacje wnętrz w stylu boho odznaczają się wyjątkowym klimatem. Są inspirowane naturą i swobodą. Kojarzą się z wakacyjnym relaksem oraz artystycznym nieładem. Sprawdź, o czym warto pamiętać, gdy chcesz wprowadzić styl boho do swojego wnętrza!

W jakich wnętrzach warto wykorzystać styl boho?

Jeśli lubisz hippisowskie klimaty i marzysz o tym, by stworzyć komfortową przestrzeń do swobodnego odpoczynku, postaw na styl boho. Najlepiej sprawdza się w sypialni, jednak równie dobrze wygląda w salonie, pokoju, a nawet w kuchni. Ściany pokryte tapetą z motywem etnicznym, roślinnym lub zwierzęcym powinny być dobrze wyeksponowane. Staraj się nie zakrywać ich dużymi meblami. Mogą za to stanowić świetne tło dla stolika kawowego i krzesła, plecionego kosza lub wiklinowego kwietnika pełnego efektownych okazów, a także dla łóżka w sypialni i zestawu wypoczynkowego w salonie. 

Jaka kolorystyka tapet pasuje do stylu boho?

Styl boho charakteryzuje się zróżnicowaniem. Czerpie inspiracje z licznych motywów, dlatego daje wiele możliwości, jeśli chodzi o dobór kolorystyki. Tradycyjnie do małych wnętrz polecane są jasne i delikatne wzory. Natomiast w większych pomieszczeniach doskonale prezentują się tapety ścienne w zdecydowanych kolorach. Tapety boho mogą być utrzymane w jasnych, pastelowych kolorach lub wręcz przeciwnie – mogą być nieco bardziej wyraziste. Wszystko zależy od obranej koncepcji i pozostałych elementów wystroju. Jeśli chcesz stworzyć przytulne, zaciszne gniazdko w pokoju, wybierz ciemniejsze barwy. Gdy bardziej zależy Ci na relaksie, swobodzie i lekkości – postaw na jasne kolory. 

Najmodniejsze motywy na tapetach w stylu boho – wzory roślinne

Styl nawiązujący do cyganerii artystycznej jest barwny i ciekawy. Oprócz rozbudowanej gamy kolorów trzeba zwrócić uwagę na wielką różnorodność wzorów występujących w pomieszczeniach boho. Na tapetach często pojawiają się motywy roślinne takie jak liście, trawy, pędy i kwiaty. Takie wzory mogą przyjmować formę fantazyjną albo graficzną. Często ich wygląd przypomina szkic. Mogą to być też asymetrycznie ułożone motywy lub pionowe wzory optycznie oddalające podłogę od sufitu.

tapeta motyw roślinny

Wzory botaniczne przypominają o silnej więzi z naturą. Mogą być delikatne i subtelne, wyraziste, przeskalowane lub drobne. Do dużych wnętrz warto wybierać asymetryczne, duże motywy. Z kolei mniejsze pomieszczenia warto optycznie powiększyć poprzez pokrycie ścian tapetą w niewielkie powtarzalne wzory roślinne.

Tapety w motywy zwierzęce

W stylu boho można też użyć tapety ze wzorami zwierzęcymi. Do najciekawszych motywów należą ptaki egzotyczne, dzikie drapieżniki i owady na tle roślin. Takie połączenie daje wyjątkowo interesujący efekt, a ściana przypomina fototapetę ilustrującą dżunglę. Warto zapamiętać, by tego rodzaju dekorację ograniczyć do jednej dużej ściany i nie zasłaniać jej dużą liczbą mebli. Przy bogato zdobionych tapetach ze skomplikowanym motywem należy zachować umiar w kwestii ilości sprzętu i ozdób znajdujących się w pokoju. 

Wzory etniczne na tapetach boho – inspiracje z różnych stron świata

Ciekawą propozycją są dekoracje ścienne inspirowane wzorami etnicznymi. Pomysłowe połączenie kultur z całego świata daje tu bardzo oryginalny efekt. Ulubione wzory ludowe to proste i wielobarwne motywy geometryczne oraz nieco bardziej skomplikowane mozaiki i mandale. Takie tapety możesz umieścić na całej ścianie lub na jej fragmencie. Z uwagi na powtarzalność wzoru dają one dużą swobodę komponowania wystroju pomieszczenia. Wprowadzają przytulny nastrój i stanowią wyrazisty element dekoracji.

Dekoracja ścian w pomieszczeniach urządzonych w stylu boho powinna wyglądać lekko i zwiewnie. Wzory nawiązujące do sztuki ludowej, motywy piór, kwiatów i liści będą doskonale uzupełniać klimat wnętrza. Warto trzymać się ciepłych, naturalnych barw, choć można pokusić się o delikatne, złote motywy, które urozmaicą kompozycję i dodadzą jej blasku. Postaw na styl boho i stwórz klimatyczne wnętrze w swoim domu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here