Jak obniżyć koszty ogrzewania w domu?

Każdemu z nas zależy na niskich kosztach ogrzewania przy zachowaniu jednocześnie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Zazwyczaj koszty ogrzewania są jednymi z najwyższych wydatków, jakie ponosi się w gospodarstwie domowym. Warto jednak poznać wskazówki, które pozwolą na sprawną optymalizację kosztów ogrzewania. Sprawdź, jakie rozwiązania energooszczędne warto stosować w domu.

Zainwestuj w solidne ocieplenie na zewnątrz budynku

Dobrze ocieplony budynek to podstawa poprawnej izolacji ogrzewania. Niedostateczne ogrzewanie domu powoduje zwiększenie wydajności pieca, który musi częściej i wydajniej pracować, aby móc utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że przez nieocieplone ściany może uciekać aż 20-30% ciepła. Jeśli chcesz płacić mniej- przede wszystkim pomyśl o solidnym ociepleniu domu.

Ocieplając dom, warto wybrać dobrej jakości materiał, który również przełoży się na odpowiednią izolację ciepła. Najlepszym wyborem jest użycie styropianu w odpowiedniej grubości.Dobrym wyborem jest również wełna mineralna. Zaopatrując się w materiał budowalny, warto skorzystać z oferty https://hurtowniastyropianu.pl, która to hurtownia jako jedna z wiodących na rynku oferuje wysokiej jakości materiał w konkurencyjnych cenach.

W przypadku chęci wykonania ocieplenia zewnętrznego domu warto skorzystać z Rządowego Programu Czyste Powietrze, który pozwala na uzyskanie dofinansowania do ocieplenia domu aż w kwocie 53 tysięcy złotych. Program ten skierowany jest do właścicieli oraz współwłaścicieli budynków. Więcej informacji można zasięgnąć pod adresem: https://www.hurtowniastyropianu.pl/dofinansowanie-czyste-powietrze/.

Zamontuj nowoczesne kaloryfery oraz dostosuj temperaturę do pomieszczenia

Nowoczesne kaloryfery w odróżnieniu od tych starych, żeliwnych posiadają termostaty, które pozwalają na kontrolowanie i odpowiednie ustawienie temperatury w pomieszczeniu. Ponadto nowoczesne kaloryfery wytwarzane są z o wiele lżejszych materiałów, co przekłada się na ich szybsze nagrzewanie się i wychładzanie. Stare, żeliwne kaloryfery posiadają znacznie większą pojemność wody, co wiąże się z większym zapotrzebowaniem grzewczym.

Dzięki zamontowanym termostatom można w łatwy sposób regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu. Warto więc zastosować system, w którym to dostosujemy temperaturę do danego pomieszczenia. Optymalna temperatura w domu powinna wynosić od 18 do 20 stopni. Najniższa temperatura powinna być w kuchni oraz w sypialni co przekłada się na lepszy komfort snu. Dobrym rozwiązaniem jest również zmniejszenie temperatury podczas nieobecności w domu.

Regularne wietrzenie mieszkania = oszczędność ogrzewania

Wietrzenie mieszkania jest niezwykle ważną kwestią nie tylko ze względu na optymalizację kosztów ogrzewania, również pod względem zapobiegania zawilgoceniu w mieszkaniu. Wietrzenie powinno odbywać się kilka razy dziennie, ale za to krótko -wystarczy zaledwie kilka minut. Warto jednak podkreślić, że podczas wietrzenia należy zmniejszyć temperaturę na termostacie lub czasowo wyłączyć ogrzewanie. Jeśli jest to możliwe,należy unikać również suszenia prania w domu, a szczególnie na grzejnikach, bowiem dodatkowo zabiera to ciepło w pomieszczeniu. Suszenie prania dodatkowo wpływa na zawilgocenie domu oraz możliwość pojawienia się pleśni oraz wilgoci na ścianach. Warto więc tego uniknąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here