Klasyczny styl w pomieszczeniach nigdy nie wychodzi z mody. Meble należące do tego gatunku nigdy nie stają się przestarzałe, zawsze są gustowne. Ich pozycja jest niezachwiana. Wszystko dlatego, że meble klasyczne charakteryzują się kilkoma ważnymi cechami, których nie posiadają konkurencyjne style. Mowa jest tutaj na przykład o unikalnym połączeniu elegancji oraz komfortu. Nie są one jednocześnie zbyt skomplikowane, jeśli chodzi o konstrukcje. Cechują się prostotą, zachowują jednocześnie przy tym poczucie dobrego smaku. Meble klasyczne zalicza się do tych z gatunku ponadczasowych. Ma to duże znaczenie, ponieważ dzięki temu nie są w stanie nam się znudzić. Jest to więc zakup na lata. Przy urządzaniu pomieszczenia w stylu klasycznym, konieczne jest przestrzeganie zasad symetrii oraz równowagi. Zachowanie odpowiednich proporcji jest gwarantem uzyskania pięknej i praktycznej kompozycji.
Co należy rozumieć pod pojęciem zachowania symetrii? Od zawsze symetria była jedną z głównych zasad tworzenia klasycznej aranżacji. Symetria polegała na tym, że po obu stronach pomieszczenia znajdziemy te same rozwiązania, które stworzą właśnie poczucie symetrii. Meble znajdują się wtedy przy ścianach po obu stronach pokoju.
Styl klasyczny rozpoznamy bardzo łatwo po charakterystycznych odcieniach, które są do niego niejako przypisane. Styl ten upodobał sobie przede wszystkim stonowane kolory. One zdecydowanie dominują we wnętrzu. Najczęściej przybiera on barwy brązu, rzadziej występują tutaj kolory beżowe oraz kremowe. Od czasu do czasu można też spotkać biel oraz szarość, ale najczęściej w formie koloru ścian, rzadziej mebli. Jeśli mowa o dodatkach, to tutaj paleta barw do wyboru została nieco poszerzona. Do wyboru pozostaje nam jeszcze kolor niebieski czy też turkusowy, dopuszczalna jest zieleń. Wydawać się może, że do podniosłego stylu klasycznego doskonale pasuje złoto lub srebro. Oczywiście, takie dodatki mogą się pojawić, ale nie powinno się ich stosować nadmiarze. W innym przypadku niestety bardzo łatwo jest uzyskać efekt kiczu, który skutecznie zneutralizuje walory klasycznych rozwiązań.
W stylu klasycznym znajdziemy kilka charakterystycznych materiałów, z których przeważnie wykonywane są meble. Wnętrza urządzane w takim stylu bazują w pierwszej kolejności na zastosowaniu naturalnych materiałów. Szlachetne gatunki drewna oraz kamienia to jedne z ciekawszych wariantów będących do naszej dyspozycji. Dla bardziej wyrafinowanych aranżacji wykorzystywane są również orientalne motywy w postaci perskich dywanów, skórzanych mebli. Jeśli chodzi o drewno, to dominują tutaj trwałe i stylowe meble dębowe. Wcześniej często styl klasyczny bazował na meblach wykonywanych z drewna satynowego lub orzecha. Jeśli chodzi o formy kamienne, to prym tutaj wiodą na przykład marmury. Są one cenione ze względu na swoje elastyczne właściwości. W dość prosty sposób można im nadać elegancką formę. Marmur może służyć na przykład jako materiał do kominków, posadzek lub nawet blatów.
Meble klasyczne wysokiej jakości cechują się prostotą oraz eleganckim wzornictwem. Nie trzeba od razu kupować całego kompletu, aby mieć pewność, że aranżacja zostanie uznana za kompatybilną. Zestaw można skompletować samodzielnie poprzez dokupywanie pojedynczych elementów. Ważne jest jednak to, aby każdy element łączył się ze sobą przez posiadanie jednej z kluczowych cech albo właściwości. Najczęściej mowa jest w tym przypadku o kolorze, który zawsze najbardziej rzuca się w oczy. Nieco mniejsze znaczenie mają na przykład takie aspekty jak rodzaje obić oraz inne detale.
Urządzenie pomieszczenia w stylu klasycznym wbrew pozorom nie musi być wcale ogromnym wydatkiem. Meble te kojarzą się co prawda z elegancją i co za tym idzie wysokimi cenami, ale obecnie jest wiele możliwości, aby zakupić meble po korzystnych cenach. Jeśli chcemy realizować ten cel w sposób ekonomiczny, należy zastanowić się, w jaki sposób możliwe jest skuteczne zastąpienie drogich materiałów wykończeniowych dominujących w stylu klasycznym. Nowoczesna produkcja przemysłowa daje sposobność do nabycia solidnych oraz estetycznie wyglądających materiałów po przystępnych cenach. Nowoczesne maszyny są w stanie niemal idealnie odwzorować ręcznie wykonywane do tej pory wzornictwo. Oczywiście, pewne niuanse mogą zdradzać, że meble oraz dodatki pochodzą z zakładu przemysłowego. Różnice nie są jedna na tyle duże. W pomieszczeniach utrzymanych w klasycznym stylu przyjęło się, że podłogi wykonane są z parkietu. Alternatywą dlatego drogiego wyboru są panele drewniane. Ich wierzchnia warstwa jest teraz często wykonywana z wysokiej jakości surowca. Przykładowo, płyty kamienne potrafią z powodzeniem zastąpić znacznie droższy gres porcelanowy. Jeszcze kilkanaście lat temu na ścianach we wnętrzach klasycznych znajdowało się miejsce jedynie dla drogich tkanin oraz obrazów. Teraz są one sukcesywnie zastępowane przez tapety, które posiadają wysoką wartość estetyczną.
Meble klasyczne z racji swoich właściwości nadają się nie tylko do domów. Korzystają z nich także przedstawiciele wielu prestiżowych zawodów, w których elegancja oraz poczucie dobrego smaku jest niezbędna. Mowa tutaj na przykład o gabinetach adwokackich. Masywne stoły oraz biurka to podstawowe elementy stylu klasycznego. Są one trwałe, jeśli drewno jest odpowiednio pielęgnowane, potrafi ono zachować swój naturalny blask przez kilka kolejnych lat. Również prezesi oraz dyrektorzy bardzo często wybierają meble klasyczne. Klasyczne meble w połączeniu na przykład ze stylowymi skórzanymi sofami pozwalają na godne przyjmowanie swoich partnerów biznesowych oraz potencjalnych klientów. Styl klasyczny wpływa na świadomość takich osób, którzy odczuwają, że mają do czynienia z osobami poważnymi, którzy profesjonalnie podchodzą do swoich obowiązków zawodowych. Nic więc dziwnego, że zakup mebli klasycznych nawet za kilkanaście tysięcy złotych jest traktowane przez przedstawicieli takich zawodów jako niezbędna w kontaktach biznesowych inwestycja, która zacznie się zwracać w dłuższym czasie.