akwarium

Akwarium powinno nie tylko dobrze się prezentować i tworzyć środowisko przyjazne dla życia ryb i roślin – ale przede wszystkim powinno być bezpieczne. Jest to o tyle ważne, że w przypadku pęknięcia akwarium, naruszenia struktury jego ścian lub dna, bardzo szybko dojdzie do katastrofy – przechowywana wewnątrz woda po prostu zaleje podłogę. Dlatego warto postarać się i wybrać odpowiednie meble pod akwarium, które będą je stabilizować oraz zabezpieczać w czasie codziennego użytkowania. Poniżej rozwiniemy ten temat, podpowiadając – na czym warto ustawiać akwaria, by były bezpieczne?

Najważniejsze parametry szafki pod akwarium

Zacznijmy od wysokości – czyli sprawy kluczowej. Powinna być dostosowana do rozmiarów akwarium, które będzie stało na szafce. Większość dostępnych mebli mieści się w przedziale 60-80 cm, choć znajdziemy także wyższe lub niższe. Do akwariów o dużej objętości polecamy wybrać meble niższe o odpowiednio szerokim blacie. Do małych akwariów polecamy wysoki szafki o smukłej, długiej formie i niedużym blacie.

Rozmiar blatu powinien być dopasowany do rozmiarów i kształtu podstawy akwarium. W przypadku akwariów podłużnych – warto wybrać z oferty szafek modułowych, których szerokość można wybrać. Blat powinien być głęboki na przynajmniej 20-25 cm, a w przypadku dużych akwariów – nawet na 50 cm. Wielu producentów szafek oferuje możliwość wykonania mebli w rozmiarach dostosowanych do potrzeb klientów.

Warto także zwrócić uwagę na kształt blatu. W przypadku akwariów na planie prostokąta, z wybrzuszonym frontem – polecamy dobierać szafkę o odpowiednio wyprofilowanym blacie. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie dla akwarium, które dodatkowo podkreśli jego estetyczną bryłę.

Akwarium bezpieczne, stabilne i praktyczne – czyli jakie?

Materiał, z którego wykonano szafkę na akwarium, powinien być odporny na obciążenia oraz na wilgoć. Często jest to mebel drewniany pokryty warstwą impregnatu. Wzmacnia to odporność szafki na wilgoć oraz dodatkowo nadaje jej estetyczny wygląd. Dobrze poradzi sobie z potencjalnymi wyciekami, plamami wody lub nadmierną wilgocią.

Warto wybierać meble wyposażone w dodatkowe szuflady lub półki. Będziesz mógł w nich przechowywać oprzyrządowanie do obsługi akwarium, jego czyszczenia oraz pokarm dla rybek. Szafka pod akwarium powinna posiadać solidne zawiasy oraz listwy prowadzące, które nie będą powodować niepotrzebnych wibracji w czasie otwierania. 

Wybierając szafkę pod akwarium, warto uwzględnić także ilość listew zasilających, do których podłączone będą grzałka, pompka i pozostałe sprzęty. Z pewnością znajdziesz model, który pozwoli tak poprowadzić wszelkie przewody, by nie zaburzały wyglądy akwarium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here