Okleiny na meble - co to takiego?

Mało którego człowieka stać na to, by zmieniać aranżacje swoich domowych wnętrz za każdym razem, gdy tylko jakiś nowy trend pojawi się na rynku architektonicznym lub gdy tylko jakiś nowy mebel wpadnie mu w oko. Zdecydowanie najrzadziej ludzie decydują się na wymianę swoich mebli. To one są najczęściej najdroższymi elementami wyposażenia – nawet najzwyklejsze jednoosobowe łóżko potrafi kosztować ponad pięćset złotych, a już inwestycja w całą salonową meblościankę wymaga pozbycia się paru tysięcy złotych. Ceny są wysokie, dlatego takie zakupy należy dokładnie przemyśleć. Nie warto kupować mebli w przypływie chwili, bez wcześniejszego przemyślenia swojej decyzji, bo zazwyczaj kończy się to pozyskaniem bezużytecznych szaf, które być może i wyglądają atrakcyjnie, ale podczas użytkowania pokazują wszystkie swoje defekty. Jeśli jednak użytkująca je rodzina nie będzie mogła ich już wymienić i nie będzie też chciała ich sprzedawać, wiedząc, że nawet uzyskane w ten sposób pieniądze nie pozwolą jej na zainwestowanie w kolejny domowy komplet, zawsze można ona pomyśleć o samodzielnej odmianie mebli. Metamorfoza takich elementów okazuje się być bardzo prosta. Aby przerobić dowolną szafę, szafkę, regał lub półkę, wystarczy po prostu wykorzystać nowoczesne i coraz to popularniejsze okleiny na meble. Kosztują one tak niewiele, że każdy na pewno bez trudu będzie mógł po nie sięgnąć i wydać na nie część swoich pieniędzy. Lepiej zresztą w taki sposób postarać się przemienić posiadane już meble, aniżeli zmuszać się do kupowania kolejnych drogich kompletów i martwić się o to, że i one po paru latach okażą się bezużyteczne.

Mimo iż jeszcze do niedawna takich oklein na meble nie było zbyt wiele w stacjonarnych czy internetowych sklepach, dziś większość marketów specjalizujących się w sprzedaży artykułów typowo domowych i meblarskich tworzy w swoich ofertach oddzielne kategorie, w których zamieszcza wyłącznie same tego rodzaju okleiny. Jest ich tak wiele, że przed ich zakupem trzeba się im przyjrzeć z bliska. Należy dowiedzieć się po prostu, jakie produkty wśród nich występują – z czego są wykonywane i jak ich materiał może wpływać na ich ogólną jakość bądź sam wygląd. Zdecydowanie najczęściej do przygotowania takich oklein na meble wykorzystuje się po prostu folię PCV. Nie ma ona żadnego koloru, ale zawsze można ją ciekawie zabarwić. Wykazuje się również lepiącą się strukturą, dlatego też bez trudu da się przyczepić ją do powierzchni drewna czy jeszcze innego tworzywa, na stałe przytwierdzając ją do starych i zużytych już mebli. Taka transparentna okleina nikogo oczywiście nie byłaby w stanie niczym zachwycić. Aby nadać jej oryginalnego i atrakcyjnego wyglądu, producenci umieszczają na niej różnorodne elementy graficzne. Nanoszą na jej powierzchnię wspaniałe nadruki bądź całe fotografie, uzyskując w ten sposób niepowtarzalne wzory i wyjątkowe połączenia kolorystyczne – stonowane i klasyczne bądź abstrakcyjne i nowoczesne. Dobra okleina jest tak jakościowym produktem, iż potrafi on nawet podnieść właściwości techniczne samego mebla. Naniesiona na powierzchnię szafy lub komody sprawi, że stanie się ona bardziej odporna na różne uszkodzenia mechaniczne. Czasem też okleiny na meble pokrywa się dodatkową warstwą lateksu, która jeszcze bardziej je wzmacnia. To materiał bezpieczny i niealergiczny, dlatego mogą go stosować nawet małe dzieci.

Szukając w sklepach różnorodnych oklein na meble, potencjalny ich nabywca szybko dostrzeże zatem tą jedną tendencję, o której już zresztą wspomnieliśmy – w większości przypadków producenci tworzą je właśnie z płyty PCV, wiedząc doskonale o tym, że to ona zagwarantuje im najwyższą trwałość i nie dopuści do rysowania się jej powierzchni. Okleina wykonana z PCV polecana jest do mebli laminowanych. Niekoniecznie jednak należy ją umieszczać na standardowych szafkach, komodach, półkach czy regałach. Równie dobrze da się zastosować ją na drobnych elementach uzupełniających przestrzenie wnętrz, czyli chociażby drewnianych panelach podłogowych lub ściennych albo wewnętrznych drzwiach. Przed umieszczeniem okleiny na wyrobach wykonanych z naturalnego drewna należy przygotować je do tego procesu. Warto też pomyśleć o tym, czy zastosowanie na nich okleiny jest w ogóle konieczne. Mimo iż na większości tworzyw sprawdzi się ona świetnie, w przypadku drewna sami producenci zwykle zalecają po prostu pokrycie go specjalistycznymi środkami renowacyjnymi, których w sklepach budowlanych zdecydowanie nie brakuje. Sprawią one, że materiał zostanie cudownie i zauważalnie odświeżony. Drewno odsłoni swoje prawdziwe pierwotne piękno i znowu będzie wszystkich zachwycać.

Jeżeli jednak ktoś stwierdzi, że tylko i wyłącznie te specjalistyczne, tworzone z płyt PCV i pokrywane warstwą lateksu okleiny na meble będą w stanie efektownie i efektywnie zadbać o jego domowe elementy wyposażenia, powinien oczywiście je kupić, a następnie przygotować się właściwie do ich zastosowania. Może nawet nie siebie, a wszystkie te meble, które zamierzał wcześniej odmienić. Jeśli naniesiona na nie okleina ma stać się ich spójną częścią i stworzyć razem z nimi gładką powierzchnię, niepodatną na zarysowania czy jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne, wybierając ją w sklepie stacjonarnym warto zapytać o specjalny produkt utworzony na bazie laminatu. Należy też dokładnie zapoznać się z jego poszczególnymi cechami i właściwościami. Jeżeli nie zostaną one wypisane na samej ulotce dołączonej do artykułu, wystarczy zapytać o nie sprzedawcę sklepu, który powinien mieć oczywiście największą wiedzę na temat przeróżnych artykułów. Przyszły nabywca okleiny na meble musi koniecznie dowiedzieć się, czy wybrany przez niego artykuły jest trwały, wytrzymały i odporny na różnego rodzaju temperatury. Dobra jakość zwykle kosztuje, ale płacąc za nią więcej, ma się pewność, że nie kupi się produktu bezużytecznego, który już po paru tygodniach użytkowania będzie nadawać się jedynie do wyrzucenia. A niestety takie sytuacje często się zdarzają i wynikają ze zwykłej ludzkiej chytrości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here