Wiele osób zastanawia się jaką płytę gazową wybrać? Ta, uznawana za idealną,powinna być tania w codziennej eksploatacji, a ponadto bezpieczna i łatwa w utrzymaniu w czystości. Sprawdź, zatem jaką płytę gazową kupić i jakie kwestie dodatkowe warto przemyśleć zanim udamy się do sklepu.
Najważniejsze funkcje płyty gazowej
Funkcje płyty gazowej sprowadzają się do możliwości gotowania posiłków, z zachowaniem kwestii bezpieczeństwa. Do płyty gazowej niezbędne jest podłączenie specjalnej wentylacji w kuchni.
Obecnie istnieje szeroki wybór atrakcyjnych wzorniczo płyt grzewczych. Znacznie podniesiono także ich bezpieczeństwo, przez co nie ma już obaw o to, że np. uwolni się samoczynnie gaz, gdy przez przypadek zgaśnie płomień.
Wymiary płyty gazowej
Wymiar oraz ilość palników, jakie posiada płyta gazowa, to kolejne kwestie w zakresie wyboru wśród licznych, dostępnych płyt.
Wymiary płyty gazowej wiążą się z ilością palników. Najczęściej płyty posiadają cztery pola grzewcze oraz wymiar znormalizowany i dopasowany do szafek w kuchni. W sytuacji, kiedy nie mamy w niej zbyt wiele miejsca, wówczas można zdecydować się na wąską płytę – mającą już ok. 30 centymetrów. To rozwiązane także dla osób, które rzadko gotują, jadają poza domem lub mieszkają same. Z kolei dla dużych rodzin, gdzie często się gotuje, zaleca się przeznaczenie większej ilości miejsca na płytę grzewczą i wybór płyty szerokiej nawet na 70 do 90 centymetrów z maksymalnie sześcioma palnikami.
Kwestię, którą warto rozważyć poważnie na etapie zakupu płyty gazowej, stanowi też kształt płyty gazowej. Powinna ona nawiązywać stylistyką do innych części wyposażania i, przede wszystkim, mieścić się w kuchni, obok mebli.
Kwestie designerskie, czyli… od ogółu do szczegółu
Oprócz wyboru konkretnego rodzaju płyty, wielkości i kształtu, ważną kwestie stanowi także jej styl. A ten powinien współgrać z wyposażeniem kuchni. Nie mniej istotne jest również własne odczucie, choć istnieją pewne, niepisane reguły, mówiące o tym, że np. do kuchni klasycznych poleca się kuchnie gazowe z planikami i rusztami, a do nowoczesnych wnętrz, np. kuchni połączonych z salonem, w którym przyjmujemy gości – płyty indukcyjne lub ceramiczne na szkle lub stali.
Warto postawić sobie pytanie o oczekiwania, jakie ma spełniać płyta gazowa. To kwestia istotna do rozstrzygnięcia jeszcze przed zakupem. Obecnie płyty gazowe nie muszą już mieć czterech palników, znajdujących się na planie kwadratu. Wiele się w tej kwestii zmieniło i wielu producentów oferuje już płyty w różnorodnych rozmiarach. Pozwala to realizować własne przekonania w zakresie designu w kuchni, a także sprostać oczekiwaniom małych i źle ustawnych miejsc przeznaczonych na kuchnię, gdzie np. nie zmieściłaby się kuchnia z tradycyjnymi czterema palnikami.
Wskazuje się, że obecnie najbardziej popularne są płyty gazowe mieszczące się w graniach 60 centymetrów i posiadające cztery palniki. Nie stanowi to jednak konieczności, ponieważ alternatywa jest różnorodna, także uzależniona od ceny. Kiedy np. gotujesz sporadycznie i wiesz, że z płyty będzie korzystać rzadko – wówczas inwestycja w droższe rozwiązanie nie jest konieczna, nawet, jeśli pozwala na to posiadany budżet. Z kolei, kiedy masz wystarczająco dużo miejsca w kuchni i wiesz, że w przyszłości rodzina może się powiększyć – wówczas warto kupić większą płytę, nie obawiając się o wydatki w późniejszym czasie i konieczność zmian w wystroju wnętrza. Inne płyty mogą też wybrać kucharze z aspiracjami, którzy lubią w wolnej chwili przygotować coś smacznego dla siebie i bliskich osób.
Jeśli nie wiesz jaką płytę gazową wybrać i jakie aspekty są istotne podczas zakupu – zapoznaj się z materiałem video wiodącego producenta: