Przepierzenie

Przepierzenie to jedno z tych rozwiązań, które cieszy się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, czym dokładnie jest przepierzenie i w jaki sposób można je wykonać. Na szczęście nie jest to tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać. 

Co to jest przepierzenie? 

Pojęcie przepierzenia może wydawać się nieco enigmatyczne. Wbrew temu co mogliby pomyśleć niektórzy, nie ma ono za wiele wspólnego z pierzem czy piórami. Okazuje się bowiem, że przepierzenie to nic innego jak cienka ścianka działowa. Może być ona wykonana z różnych materiałów, których cechą wspólną jest to, iż są lekkie. W niektórych przypadkach za przepierzenie mogą posłużyć nawet meble, zwłaszcza te wyższe, jak komody czy szafy, co można podejrzeć na: https://destinyofcolors.pl/przepierzenie-co-to-jest-i-jak-je-zrobic/. Nierzadko taką ścianką działową staje się również parawan. Można zatem wysnuć dość jednoznaczny wniosek, iż przepierzenie nie zawsze i nie wszędzie będzie wyglądać tak samo. W przeważającej większości przypadków ewentualny demontaż ścianki działowej będzie bardzo prosty do wykonania. Nie trzeba zatem martwić się o to, że jest to rozwiązanie na zawsze, którego nie będzie można się już pozbyć, jeśli zajdzie konieczność. 

Do czego służy przepierzenie?

Podstawowym zadaniem przepierzenia jest oczywiście oddzielenie od siebie jakichś przestrzeni. Dzięki takiej ściance działowej możliwe staje się wydzielenie w dużym pomieszczeniu kilku mniejszych. Doskonale sprawdza się to w niewielkich mieszkaniach, na przykład w kawalerkach. Jak się jednak okazuje, na tym nie kończą się funkcje, które mogą być pełnione przez przepierzenie. Czasami służy ono bowiem funkcjom dekoracyjnym. Warto również zaznaczyć, że przepierzenie może nierzadko przesłaniać to, co pragnęłoby się ukryć przed wzrokiem innych. Mowa tu na przykład o jakichś przedmiotach i akcesoriach, które służą do sprzątania i utrzymania należytej czystości w pomieszczeniach.

Gdzie najlepiej sprawdzi się przepierzenie?

Przepierzenie może sprawdzić się zarówno w domach, jak i w mieszkaniach. Taka ścianka działowa nada się wbrew pozorom nie tylko tam, gdzie jest mało miejsca. Może bowiem sprawić, że przestronne i duże pomieszczenia zyskają nieco przytulniejszy i bardziej kameralny charakter. W zależności od osobistych potrzeb i preferencji, można zdecydować się na przepierzenie w salonie, sypialni, ale także w łazience czy w kuchni. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby znalazło się ono w korytarzu, zwłaszcza jeśli jest on długi. Sporym zainteresowaniem cieszą się także przepierzenia na tarasach oraz na większych balkonach. Pomagają wydzielić przestrzeń rekreacyjną oraz taką, która służy na przykład do utrzymania porządku.

Jak krok po kroku zrobić przepierzenie?

Samodzielne wykonanie przepierzenia nie jest tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż przepierzenie niejedno ma imię. Jak bowiem zaznaczono już wyżej, może się ono składać z różnych elementów. Niezwykle dużą popularnością cieszy się przepierzenie z drewna. Dobra wiadomość jest taka, że jego wykonanie krok po kroku nie jest szczególnie trudne. Najpierw należy rzecz jasna wyposażyć się w lamele, które mogą być zrobione z różnych typów drewna. Niezbędne będą też wkręty do mocowania oraz rozporowe korki. Aby móc zrobić otwory przyda się również wiertarka. Po wyposażeniu się w narzędzia trzeba dokonać niezbędnych pomiarów. Kolejny etap to wywiercenie otworów w podłodze i w suficie, w których znajdą się listwy. Stabilne rozmieszczenie listew będzie możliwe dzięki kołkom rozporowym i wkrętom. Później pozostaje już tylko przymocowanie do listew paneli i przepierzenie będzie praktycznie gotowe. Warto jednak mieć świadomość tego, że ścianka działowa może powstać też z innych materiałów. Mowa tu między innymi o metalu, szkle oraz o dykcie. Jeżeli chce się uzyskać szybki efekt, można zaś zdecydować się na zakupienie jakichś mebli, na przykład regału na książki. Będzie pełnił on wówczas podwójną rolę, a w razie potrzeby zawsze będzie można przestawić go w inne miejsce. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here