Nie da się ukryć, że dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Zapewnia on nie tylko schronienie, ale też neutralizację wpływu wszelkich czynników zewnętrznych, które mogłyby znacząco obniżyć jakość codziennego życia. Gdy więc jego konstrukcja słabnie, należy podjąć szybkie i zdecydowanie działania.
Bez odpowiedniej reakcji, stan dachu będzie tylko się pogarszał. Związane będzie to między innymi ze sporymi stratami cieplnymi, jak również realnym zagrożeniem pojawienia poważnych uszkodzeń (ucierpieć mogą np. membrany dachowe). Ich wyeliminowanie może być bardzo kosztowne, dlatego lepiej reagować wcześniej, gdy problem nie jest jeszcze aż tak poważny.
Kiedy wiadomo, że dach wymaga remontu?
Jak można się domyślić, odpowiednie diagnozowanie problemu wymaga częstych kontroli. Trzeba co jakiś czas sprawdzać, w jakim stanie znajduje się dach i czy w jego konstrukcji zaczęły pojawiać się mniejsze bądź większe ubytki, które każą przypuszczać, że coś jest nie tak. Do najczęściej pojawiających się problemów należą:
- uszkodzenia dachówek,
- drobne przecieki,
- pogorszenie parametrów izolacji,
- zwiększone straty cieplne.
Do tego typu trudności najczęściej dochodzi w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Wspomnieć warto także o „zużyciu” zastosowanych materiałów oraz elementów konstrukcyjnych. Zwłaszcza gdy ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Usunięcie konkretnych ubytków wpłynie nie tylko na kondycję całej konstrukcji, ale również na wiele innych aspektów.
Mowa tu między innymi o obniżeniu kosztów ogrzewania. W przypadku zmniejszonej energooszczędności i związanych z tym strat cieplnych, urządzenia grzewcze stają się mniej skuteczne, przez co muszą one działać dłużej lub intensywniej. Naprawa dachu może więc zwrócić się w dość krótkim czasie. Właśnie za sprawą wyeliminowania strat cieplnych.
Oczywiście konieczne stanie się zastosowanie produktów wysokiej jakości. Szczególnie polecane są nowoczesne membrany, które pozwalają stworzyć dach energooszczędny. Zastosowane materiały sprawiają, że ciepło pozostaje w środku w okresie jesienno-zimowym i na zewnątrz w lecie, gdy temperatury osiągają bardzo wysokie wartości.
Nie bez znaczenia jest odporność tych materiałów na wpływ czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV. Inwestycja w produkty wysokiej jakości okaże się długofalowa. Jest to najlepszy powód, dla którego warto celować w sprawdzone rozwiązania. Zarówno podczas budowy dachu, jak i przeprowadzania ewentualnego remontu.