śruby

Każdy, kto kiedykolwiek kupił coś w zestawie, wpisującym się w zasadę „zrób to sam”, bez wątpienia przekonał się o tym, jak duże ułatwienie stanowi otrzymanie czegoś w komplecie. W przesyłce od kuriera znajdują się wtedy nie tylko elementy do złożenia, ale i śruby oraz klucze, które są potrzebne do ich wkręcenia.

W dokładnie odwrotnej sytuacji jest zaś człowiek, który działa samodzielnie, a zasada „zrób to sam” obejmuje także zakup potrzebnych elementów złącznych. Bez podstawowej znajomości norm, jakie są przypisane do śrub oraz pojęcia konwersji, to zadanie może się okazać bardzo trudne. Dlatego w tym artykule tłumaczymy wszystko krok po kroku. Przeczytaj go do końca, a dowiesz się, jak sprawnie poruszać się po sklepach z tysiącami śrubek i nie tracić czasu oraz nerwów!

Rodzaje norm dotyczących śrub

Zacznijmy od tego, że każda śruba jest dokładnie oznaczona. Jako przykład niech nam posłuży śruba z łbem sześciokątnym z gwintem na całej długości trzpienia. Można na niej zauważyć napis „ISO 4018”, w którym szczególną uwagę warto poświęcić oznaczeniu literowym. ISO odnosi się bowiem do międzynarodowej normy, którą ten produkt spełnia. To zresztą nie jedyne takie oznakowanie…

Możemy wyróżnić trzy kategorie norm. Są to DIN, PN oraz wspomniane już ISO. DIN to oznaczenie, jakie pojawia się na produktach, które spełniają normy opracowane przez Deutsches Institut für Normung, czyli Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Pod znaczkiem PN kryją się normy przyjęte przez Polski Komitet Normalizacyjny. Natomiast ISO odnosi się do norm, które ustaliła Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna.

Przeczytaj także: https://www.meblewsieci.pl/kotwy-kolki-i-sruby-do-czego-sluza/

Normy dotyczące śrub – na czym polega konwersja pomiędzy nimi?

Niektóre produkty mają podwójne, a nawet potrójne oznaczenia. Dzieje się tak, kiedy dana rzecz spełnia jednocześnie kilka norm (na przykład te polskie, niemieckie i od razu też międzynarodowe). Wówczas – szukając konkretnego produktu – warto skorzystać z konwersji norm, czyli w dużym uproszczeniu: zamiany jednej normy na drugą.

Najlepiej to widać na przykładzie, od którego rozpoczęliśmy ten wywód. Otóż wspomniana już śruba z łbem sześciokątnym z gwintem na całej długości trzpienia może być w sklepie oznaczona nie tylko jako „ISO 4018”. Może to być również „PN 82105” lub „DIN 558”.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here