Sam zaprojektuj swoją kuchnię!

Nowy dom lub nowe mieszkanie to kolejne wyzwanie w życiu człowieka. Zazwyczaj nie znamy się na tym, jak umeblować swój kawałek podłogi tak, aby wyglądał elegancko i gustownie. Wszystkiego należy nauczyć się od podstaw, tak jak chodzenia, czy jazdy na rowerze. Oczywiście można także zapłacić i zdać się na ekspertów – i jest to najłatwiejsze rozwiązanie. Tylko nikt nie zna nas i naszych potrzeb tak dobrze, jak my sami. Koszta również mogą przewyższyć nasz budżet, ale też nie każdy ma talent do wszystkiego, co jest zrozumiałe.

W kuchni spędzamy dużo czasu, więc jest bardzo ważne, aby przyłożyć się do zorganizowania tego pomieszczenia w domu. Przestrzeń trzeba zaprojektować tak, aby było to dostosowane do potrzeb wszystkich domowników. Wybór lokalizacji kuchni, lokalizacji sprzętu AGD i układu szafek będzie miało potem wpływ na wygodę poruszania się po kuchni.

Jeśli ktoś zdecyduje się na ekspertów będzie to również dobre rozwiązanie – zwrócą oni uwagę na najczęstsze błędy w projektowaniu i będą w stanie zoptymalizować funkcjonalność tego pomieszczenia.

Projektowanie kuchni – od czego zacząć?

Na początku warto zastanowić się, w jakim miejscu będzie znajdowała się kuchnia. W tym przypadku jest to uzależnione także od innych pomieszczeń, dlatego usytuowanie wszystkich pokoi w domu lub mieszkaniu będzie pomocne. Zgodnie z zasadami kuchnię i jadalnię warto usytuować w północnej, północno-zachodniej lub północno-wschodniej części świata. Podczas gotowania wytwarza się dodatkowe ciepło, zatem nie ma potrzeby, aby to pomieszczenie miało bezpośredni dostęp do słońca. Tym bardziej, że produkty będą się szybciej psuły, gdy w pomieszczeniu będzie ciepło i będzie dostęp do słońca. Najwygodniej jest usytuować kuchnię blisko wejścia do domu, ponieważ skróci nam to drogę do przejścia z ciężkimi zakupami. Ciężko jest sobie wyobrazić, jakby trzeba było iść przez całe mieszkanie, żeby donieść zakupy. Ważne jest również to, jaki chcemy mieć widok z okna z kuchni. Należy rozważyć w zależności od preferencji, czy chcemy mieć zieleń za oknem, czy jednak widok na ulicę będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Od strony wschodniej obudzi nas ciepłe słońce podczas delektowania się poranną kawą.

Wielkość kuchni

To, czy będzie nam odpowiadała bardziej mała czy duża kuchnia znów zależy od wielu czynników, m. in.: jak duża jest rodzina, jak często będzie się korzystało z kuchni oraz czy mamy jadalnię. Jeśli nie posiadamy jadalni, można poświęcić więcej miejsca na kuchnię, tak aby zmieścić stół oraz krzesła. Zajmie to mniej miejsca niż standardowa oddzielna jadalnia, a jednak będzie można usiąść i spożyć posiłek oraz wygodnie spędzić czas z rodziną. Mała kuchnia stanowi zaś duże wyzwanie zarówno dla projektanta, jak i użytkowników, ale oczywiście jak brzmi znane powiedzenie: dla chcącego nic trudnego.

Co powinno znajdować się w projekcie kuchni?

Jeśli korzystamy z usług specjalisty, warto przygotować się do współpracy. Istotne jest, aby zastanowić się, w jakim stylu chcielibyśmy zaprojektować kuchnię, z czego jesteśmy w stanie zrezygnować na rzecz czegoś innego oraz nad tym, jaki sprzęt AGD będzie nam odpowiadał. Czy ma to być sprzęt wolnostojący, czy do zabudowy?
Najbardziej popularnymi stylami są: skandynawski, retro oraz kuchnia klasyczna. Jeśli nie jest nam znany kompletnie ten temat i nie mamy wyobrażenia o tych stylach – wystarczy wpisać te hasła do przeglądarki i znajdziemy ogromną ilość przykładów.
Kolejnym krokiem będzie zastanowienie się nad materiałem, które będą wykorzystane do stworzenia kuchni. Jest to ściśle związane z budżetem, jaki chce się przeznaczyć na ten cel. Później można przejść do rozmieszczenia szafek i głównych stref roboczych.

Strefy robocze kuchni

To nic innego, jak podział kuchni ze względu na wykonywane czynności. Wyróżnia się:

– strefę gotowania (czyli płyta kuchenna i piekarnik),
– strefę zapasów (lodówka),
– strefę mokrą (czyli zlew, zmywarka i kosz na śmieci),
– strefę przygotowywania posiłków (blaty kuchenne lub ewentualnie wyspa),
– strefę przechowywania (szafki na naczynia oraz produkty spożywcze).

Programy do pomocy projektowania wnętrz

Najważniejszą cechą aplikacji, która ma pomóc przy projektowaniu to realistyczne wizualizacje. Na rynku istnieje wiele darmowych programów i aplikacji, które pozwolą stworzyć własną aranżację na różne sposoby. Można także skorzystać z profesjonalnych programów CAD, które są przeznaczone dla osób zajmujących się projektowaniem i architektów. Po otrzymaniu licencji zazwyczaj dostaje się również dostęp do obszernej bazy elementów wykończeniowych, dzięki czemu możemy zainspirować się różnymi pomysłami. Programy te są łatwe w obsłudze, dzięki temu każdy może poczuć się jak architekt tworzący swoje własne dzieło. Przy odpowiedniemu zaangażowaniu można stworzyć fantastyczny projekt, który będzie dumą dla nas i dla całej rodziny.

Ważne zasady podczas projektowania kuchni:

1. Meble powinny być nie tylko ładne, ale i funkcjonalne. Pierwsze wrażenie zawsze jest najważniejsze. Warto przemyśleć sposób otwierania drzwiczek, aby nie doprowadzić do kolizji. Dobrym pomysłem jest użycie szafek wolnoopadających, dzięki czemu można zapomnieć o trzaskaniu drzwiczkami.

2. W dolnych partiach warto wybrać większą ilość funkcjonalnych i pojemnych szuflad. Świetnym, ergonomicznym pomysłem jest również podzielić odpowiednio miejsca w szufladzie oddzielne na miski, małe, duże oraz głębokie talerze.

3. Dobrze byłoby, gdyby oświetlenie było zróżnicowane. Najważniejsze jest oświetlenie blatu roboczego, aby nie męczyć wzroku niepotrzebnie. Jest wiele możliwości w doborze kuchennego oświetlenia.

4. Szafki górne, które są umieszczone wysoko powinny mieć mechanizmy ułatwiające dostęp do wnętrza.

5. Szafki znajdujące się w narożach dobrze byłoby wyposażyć w odpowiednie systemy zabudowy wewnętrznej. Tak samo wąskie szafeczki, w których można schować słoiki i butelki.

6. Planowanie poziome – ważna jest częstotliwość korzystania z poszczególnych elementów wyposażenia kuchni. To co jest najczęściej używane powinno znajdować się w pobliżu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułModne mieszkanie
Następny artykułŁazienka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here