Wnętrze mieszkania możemy ożywić i upiększyć bez konieczności kupowania nowych sprzętów. Najważniejszy jest pomysł!
Dotychczas posiadane meble nabiorą zupełnie innego charakteru jeśli zmienimy ich kolorystykę albo dodamy jakieś oryginalne akcenty. Na przykład starą szafę, która jest zupełnie wystarczająca do naszych potrzeb, ale lekko podniszczona, możemy odświeżyć tak, że będzie wyglądała jak nowa. Posłuży do tego celu okleina na szafę. Możliwości są nieograniczone. Zwolennicy mebli drewnianych lubią we wnętrzu mieć meble w ciepłej kolorystyce naturalnego drewna, z widocznymi słojami i sękami. Ale co zrobić, gdy na ich powierzchni widoczne są ślady otarć lub uszkodzeń? Okleina na szafę dokładnie pokryje wszystkie mankamenty. W sprzedaży jest ogromny wybór wzorów imitujących fakturę i kolorystykę desek. Najpopularniejsze są meble z jasnego buka. Ma on przyjemny, miodowy odcień i lekko zarysowane słoje. Nie może się znudzić. Jeśli kupiliśmy cały komplet takich mebli, chcemy zachować spójność kolorystyczną. Okleina na szafę dopasowana do reszty sprzętów pozwoli na odnowienie jej wyglądu, bez wprowadzania odmiennej barwy i faktury.
Stara szafa o nieciekawym wyglądzie, nabierze uroku przez pokrycie jej okleiną w żywszym kolorze. Świetnie prezentuje się złoty orzech. Pionowe słoje w lekko czerwonawym odcieniu zawierają ciemniejsze pasma ożywiające całość. Odpowiednio dobrane mosiężne uchwyty w starym stylu, nadadzą szafie wygląd podobny do antyku. Taką wykładziną możemy pokryć nie tylko szafę. Gdy również nałożymy ją na blat stołu, bieliźniarkę, komodę i nocne szafki, pokój nabierze stylowego charakteru.
Okleina na szafę nie musi być nakładana na całą jej powierzchnię. Wystarczy połączyć wzory drewna w pomysłową składankę i już uzyskamy unikatowy efekt. W sprzedaży jest tak wiele wykładzin imitujących naturalne drewno, że łatwo można wybrać wzory zbliżone lub kontrastujące. Wszystko zależy od naszego indywidualnego poczucia estetyki oraz inwencji i kreatywności.
Od czasu do czasu dobrze jest wprowadzać zmiany kolorystyczne w mieszkaniu. Na przykład standardowo urządzona sypialnia stanie się bardziej elegancka i nastrojowa, jeśli wprowadzimy jasne barwy. Biała okleina na szafę rozświetli pomieszczenie i optycznie zwiększy wrażenie przestronności. Do sypialni nadają się głównie kolory pastelowe. Sprzyjają relaksacji i wyciszeniu się przed snem. Szczególnie jasne zielenie i błękity dobrze działają na nasze samopoczucie, bo są to odcienie zbliżone do barw natury. Z kolei kolory żywe – szafir, szmaragd a nawet czerwień działają, energetyzująco. Taka okleina na szafę w sypialni pomaga w szybkim dojściu do pełnej aktywności po przebudzeniu się ze snu.
Każdy z nas chciałby, aby wnętrze jego mieszkania wyglądało nie tylko elegancko, ale też nowocześnie i oryginalnie. Jak to osiągnąć bez konieczności nabywania nowych, drogich mebli? Jeśli wybierzemy się do sklepu oferującego okleiny, wyobraźnia podsunie nam ciekawy projekt. Początkowo trudno się zdecydować na jakieś rozwiązanie, bo możliwości jest sporo. Możemy posiłkować się katalogami, albo skorzystać z fachowych porad sprzedawcy. To będzie inspiracja, ale ostatecznego wyboru musimy dokonać sami. Są wykładziny jednobarwne, drewnopodobne, z wzorami geometrycznymi albo motywami roślinnymi.
Okleina sprzedawana jest w różnych szerokościach i przycina się ją na odpowiednią długość. Jest to wygodne, gdy chcemy pokryć nią tylko fragmenty mebli. Spodnia powierzchnia pokryta jest warstwą kleju, dzięki czemu przymocowanie do mebli jest łatwe.
Proste meble z płyt pilśniowych można pokryć okleiną drewnopodobną, na której są wzory do złudzenia przypominające tłoczenia i wypukłości. Mogą to być imitacje prostokątnych ramek i inne formy wyrzeźbionych motywów. Zwykłe biurko tak oklejone wygląda jak stylowy sekretarzyk z dawniejszej epoki. Wiszące w salonie szafki, komoda albo regał z szufladami, czy nawet cały segment będzie nabierze charakteru modnego obecnie stylu retro.
Dla osób chcących wprowadzić w swoim mieszkaniu silny, wyrazisty i oryginalny akcent, okleina na szafę może przedstawiać duże formy plastyczne w stylu pop-art. Wzory geometryczne, plamy, spirale, koła i inne kształty najlepiej wyglądają w zestawieniu czarno białym. To wzornictwo jest raczej dla odważnych. Na ogół jednak okleina na szafę w sypialni lub salonie powinna wprowadzić spokojniejszy nastrój. Pięknie wyglądają duże kwiaty, barwne motyle albo jesienne liście. Szafki kuchenne ozdobimy okleiną przedstawiającą owoce, świeże warzywa, smakowite dania albo egzotyczne przyprawy. To wygląda kolorowo i może też być źródłem pomysłów na przyrządzanie lub ozdabianie sporządzanych potraw.
Duże pole do popisu mają rodzice planujący zaaranżować pokój dziecinny. Możliwości wyboru są tak duże, że aż trudno się zdecydować na konkretny projekt. Tradycjonaliści zechcą utrzymać pokój dziewczynki w kolorystyce różu a chłopca w błękicie lub granacie. Różowa okleina na szafę nie musi być jednolita. Będą to pionowe pasy, drobne wzory w zbliżonej tonacji albo łączka kwiatowa. Drewniane biurko i szafki w pokoju syna będą ciekawiej wyglądały w połączeniu z okleiną w kolorze kobaltu. Najłatwiej urządzić uniwersalny pokój dla maluchów. Zawsze jest w nim sporo kolorowych zabawek i pluszowych maskotek. Dodatkowo porozmieszczamy na ścianach wesołe obrazki. Okleina na szafę będzie malowniczym uzupełnieniem całości. Znajdą się na niej kolorowe rybki, motylki, kwiatki, rysunki morskich fal i okręcików albo modeli samochodów. Wszystko to sprawi dzieciakom przyjemność i pobudzi ich wyobraźnię.
Na ogół sprzęty w mieszkaniu możemy odświeżać samodzielnie. Ale jeśli w grę wchodzą większe powierzchnie przyda się pomoc drugiej osoby, która ułatwi pracę tak, by okleina na dużą szafę w salonie lub sypialni była położona równo i symetrycznie do pozostałych elementów. Oferowane w sklepach okleiny są w bardzo dobrym gatunku, klej jest doskonały, lecz musimy zadbać o to,żeby nie utworzyły się pod spodem pęcherzyki powietrza. Warto poświęcić trochę czasu i wysiłku, bo efekty będą naprawdę zachwycające.