Styl minimalistyczny

Minimalizm jest trendem nie tylko w aranżacji wnętrz, ale to właśnie na tym polu zaczął ostatnio zyskiwać jeszcze większą popularność. Nic dziwnego – większość ludzi ma tendencję do gromadzenia rzeczy, których nie potrzebuje i zapychania w ten sposób swojej przestrzeni życiowej. Styl minimalistyczny ma dać nam nieco ulgi i przestrzeni, abyśmy nie czuli się przytłoczeni mnogością otaczających nas bodźców. W takim razie co warto wiedzieć o stylu minimalistycznym? Czym on właściwie jest?

Na czym polega minimalizm w aranżacji wnętrz?

Minimalizm to styl bardzo ascetyczny. Oznacza to, że stawia on na jak największe uproszczenie swojej przestrzeni życiowej. W minimalistycznym domu nie spotkamy niepotrzebnych bibelotów, gadżetów i ozdób, które nie spełniają żadnej funkcji.

Nie oznacza to, że minimalistyczne domy i mieszkania są całkowicie pozbawione wyrazu czy charakteru – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawiesić obraz czy postawić kwiat w doniczce. Chodzi o to, aby wystrój był przestronny, prosty i nie przeładowywał zmysłów.

Minimalizm przy niewielkiej przestrzeni

Co, jeśli nie mamy dużego mieszkania? Jak stworzyć efekt przestrzenności? Możemy to zrobić na przykład pozbywając się pozornie niezbędnych elementów, które zajmują niepotrzebnie miejsce. Należą do nich chociażby grzejniki https://mat-dom.pl/. Nie możemy usunąć ich z domu całkowicie, ponieważ potrzebujemy ich do ogrzania się.

Możemy za to wymienić zwykłe grzejniki na grzejniki kanałowe lub ogrzewanie podłogowe. Te dwa rozwiązania zwalniają w naszych pomieszczeniach sporo przestrzeni. Wobec tego nawet jeśli nie mamy zbyt dużego domu czy mieszkania, wcale nie oznacza to, że nie możemy go urządzić minimalistycznie. Potrzebne będzie jedynie nieco kreatywności. Rozwiązania takie jak grzejniki kanałowe https://mat-dom.pl/grzejniki-kana-owe/ sprawią, że nawet w pozornie niewielkim pomieszczeniu znajdzie się miejsce.

Jakie barwy powinniśmy stosować w stylu minimalistycznym?

Wiemy już, że w stylu minimalistycznym powinniśmy unikać zbędnych przedmiotów, stawiać na prostotę, a także zwalniać jak najwięcej przestrzeni. Warto także poszerzyć informacje z zakresu tego, jakie barwy powinniśmy stosować, urządzając mieszkanie lub dom w tym stylu.

Podstawowe barwy, które powinny nas zainteresować to biele, szarości i beże. Dopuszczalne są oczywiście także inne kolory, ale powinny to być barwy chłodne. Można także dodać jakiś bardziej wyrazisty, silniejszy kolor w ramach kontrastu, ale jedynie w niewielkich ilościach.

Styl minimalistyczny jest bardzo atrakcyjny wizualnie i nie jest wcale ciężko wprowadzić go w życie, nawet jeśli nie mamy żadnego doświadczenia z aranżacją wnętrz. Wobec tego zdecydowanie warto się tym stylem zainteresować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here