Wkrętarki to niezwykle pomocne urządzenia wykorzystywane w rozmaitych pracach budowlanych, remontowych, montażowych i licznych innych. Po pomoc wkrętarek sięgają zarówno właściciele przydomowych warsztatów, jak i profesjonalni pracownicy firm budowlanych lub remontowych. Urządzenia te są uniwersalne, dlatego możemy korzystać z nich zarówno podczas skręcania mebli lub sprzętu AGH, jak i podczas remontowania pomieszczeń. Wielość dostępnych wkrętarek nie ułatwia znalezienia tej właściwej – dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik dla wszystkich rozważających zakup wkrętarki.
Wkrętarki z akumulatorem – do domu, garażu, warsztatu i na budowę
Wkrętarki akumulatorowe to najpopularniejszy rodzaj tych urządzeń. Ich wyjątkowość tkwi właśnie w zastosowanym akumulatorze, który jest ich głównym źródłem energii. Dzięki temu, wkrętarki takie nie muszą być podłączane do sieci elektrycznej i w czasie ich używania możemy swobodnie się przemieszczać. Powinni to docenić wszyscy ci, przed którymi stoi zadanie złożenia skomplikowanej konstrukcji – na przykład takiej jak zestaw mebli. Możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc jest o wiele łatwiejsza, gdy korzystamy właśnie z wkrętarki akumulatorowej.
Wkrętarki z akumulatorem często występują w wersji rozbudowanej – są to urządzenia nazywane wiertarko-wkrętarkami. Za ich pomocą możemy nie tylko wkręcać i wykręcać wybrane elementy, ale również wiercić otwory w różnego typu materiałach. W zależności od mocy danego urządzenia, mamy zazwyczaj możliwość swobodnego wiercenia w drewnie, tworzywach sztucznych – a w przypadku silniejszych urządzeń – również w betonie.
Jak wybrać wkrętarkę?
Zakup wkrętarki nie należy do najprostszych, jednak – nie jest to też zadanie przesadnie trudne. W zasadzie, przystępując do zakupu wkrętarki, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że urządzenie, które kupujemy, spełni pokładane w nim oczekiwania.
O jakich parametrach mowa? Przede wszystkim istotne będą moc i napięcie danego urządzenia. Im wyższa moc oraz napięcie – tym bardziej sprawne jest dane urządzenie oraz dokładniej będzie wykonywać swoje prace. W przypadku wiertarko-wkrętarek sprawa jest o tyle istotne, że wraz z napięciem rośnie również zakres materiałów, które możemy za pomocą tego urządzenia przewiercić. Przykładowo – urządzenia pracujące w napięciu 18 V i więcej – nadają się do wiercenia otworów w konstrukcjach betonowych.
Rodzaj zastosowanej obudowy to wbrew pozorom ważny parametr. Znajdziemy zarówno urządzenia o obudowie w kształcie litery P, jak i litery T. Mają one nieco inne przeznaczenia, co jest związane z dostosowaniem kształtu do rodzaju wykonywanej pracy.
Moment obrotowy danej wkrętarki to kluczowy parametr określający zakres jej pracy oraz siłę wkręcania śrub. Im wyższy moment obrotowy, tym silniej zostają one osadzone w otworze. Najczęściej, mamy do wyboru wkrętarki miękkie oraz twarde – których moment obrotowy rośnie równomiernie lub powoli w czasie używania.
Ilość biegów danego urządzenia to kolejna ważna sprawa, na którą warto zwrócić uwagę. Większość urządzeń wyposażone jest w przynajmniej dwa biegi o różnej szybkości i momencie obrotowym, które możemy swobodnie zmieniać.
Na koniec warto wspomnieć, że osobom poszukującym wkrętarek polecamy zapoznać się z ofertą sklepu internetowego XL Narzędzia, dostępną pod adresem: https://xl-narzedzia.pl/. Znajdują się w niej zarówno wkrętarki, jak i wkrętarko-wiertarki, przeznaczone do domowego i profesjonalnego użytku.