zeznanie podatkowe

Jak długo można przechowywać zeznania podatkowe PIT? Sprawdź, co mówią o tym przepisy. Zdecydowanie lepiej dowiedzieć się teraz, niż przyjąć wizytę skarbówki po czasie. Sprawdź jak długo powinno się przechowywać zeznania podatkowe PIT, jakie są to dokumenty oraz jakie istnieją wyjątki od ich przechowywania. Przekonaj się sam!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/jak-dlugo-przechowywac-zeznania-podatkowe/

Jak długo powinno się przechowywać zeznania podatkowe PIT?

Terminy są wskazane w Ordynacji Podatkowej. Wynika z nich, że jest to okres 5 lat, do czasu upływu terminu przedawnienia się zobowiązania podatkowego.

Z ordynacji podatkowej (art. 70), czytamy: ,, Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku’’.

Wśród dokumentów, które powinny trafić do Twoich segregatorów znajdują się dokumenty podatkowe takie jak:

  • rachunki
  • faktury
  • księgi podatkowe
  • dokumentów związane z poborem lub inkasem podatków

Ważny jest w tym przypadku formularz PIT-11 czyli informacja pracodawcy dotycząca dochodów oraz pobranych zaliczek na podatek dochodowy (w momencie łączenia własnego biznesu z pracą na etat) oraz o PIT-8C, który zawiera informację o dochodach z kapitałów pieniężnych. W przypadku dokumentów papierowych sprawa bardzo prosta. Co w przypadku kiedy większość osób rozliczyłeś się z państwem przy pomocy platformy internetowej?

Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest przechowanie przez okres co najmniej 5 lat Urzędowego Poświadczenia Odbioru. UPO, jest otrzymywane jako dowód i potwierdzenie złożenia deklaracji podatkowej w formie elektronicznej.

Jak długo należy przechowywać zeznania podatkowe – wyjątki

Niektóre osoby, a także przedsiębiorcy zobowiązani są przechowywać dokumentację dłużej niż na okres 5 lat.

Są to:

  • przedsiębiorcy rozliczający stratę z ubiegłych lat z prowadzonej działalności gospodarczej/sprzedaży akcji
  • przedsiębiorcy dokonujący odpisów amortyzacyjnych
  • osoby, które nie płaciły podatku podczas sprzedaży nieruchomości

Przedsiębiorcy mają prawo odliczać stratę przez 5 lat od momentu kiedy powstała. Mogą zrobić to w dowolnych proporcjach, maksymalnie jeden na okres poł roku. Z tego powodu fiskus ma prawo zażądać od przedsiębiorcy dokumentacji z roku poniesienia straty.

Warto jednak pamiętać, iż 5-letni termin przedawnienia może zostać zawieszony lub przerwany. Wówczas zostaje wydłużony czas prowadzenia dokumentacji. Szczegóły tego znajdują się w art. 70 Ordynacji Podatkowej.

Zobacz też: http://www.naszpieknydom.pl/jak-zdobyc-zaswiadczenie-o-niezaleganiu-w-podatkach/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here