Charakterystyka stylu industrialnego

Ten styl wymaga wiele odwagi, a nowoczesne industrialne aranżacje są niebanalne i pokazują surowy, ostry styl.
Elementy konstrukcyjne są zaprojektowane tak, że uzyskują wygląd, który wydaje się być niedokończony, a jednocześnie spójny i szykowny, to znak rozpoznawczy tego stylu.
Coraz częściej jest używany do stylizowania apartamentów, powierzchni komercyjnych, a nawet niektórych nowoczesnych domów.
Potrafi przekształcić opuszczone magazyny i fabryki w przestrzenie, które odradzają się na nowo, jednocześnie upamiętniając pierwotny ich wygląd.
Nowoczesny design przemysłowy, bo tak się go też nazywa oferuje interesującą możliwość zestawienia surowego z wyrafinowanym, eleganckiego i nowoczesnego z klasycznym i vintage.
Ten styl przenosi codzienne życie na wyższy poziom. Meble i akcesoria używane zazwyczaj w domach w stylu industrialnym są definicją otwartej przestrzeni i celu jakim służą.
Podczas gdy projekty domów przemysłowych są zazwyczaj minimalistyczne, istnieje wiele możliwości tworzenia niespotykanych rozwiązań, poprzez kontrastowanie błyszczących metalowych wykończeń z rustykalnymi lub zabytkowymi szafkami, blatami i meblami.
Jeśli chcesz stworzyć taki styl u siebie to inspiruj się zdjęciami, czasopismami i zasobami internetowymi, aby zaprojektować swój nowoczesny, industrialny salon.
Poniżej przedstawimy niektóre elementy stylu industrialnego, należy pamiętać, że ta definicja wystroju wnętrza może różnić się od typowych wzorów architektonicznych i aranżacji wnętrz.

Odsłonięte mury, rury, belki, kanały wentylacyjne

To naprawdę jest cecha charakterystyczna branży projektowania przemysłowego. Pozostawienie odkrytych elementów konstrukcyjnych i mechanicznych, które niezmiennie ukrywają inne style, było najśmielszym posunięciem, jakie świat projektantów od pewnego czasu widział. Koncepcje wzornictwa przemysłowego zakwestionowały klasyczne kategorie architektoniczne, przy jednoczesnym wykorzystaniu funkcjonalności i komfortu.
To skutecznie eliminuje koszty pokrywania wszystkich odsłoniętych rur, belek i kanałów wentylacyjnych biegnących wzdłuż wysokich sufitów i ścian.

Drewno i metal

Rozkoszna, ziemista barwa drewna i gładkiego, lśniącego metalu jest bardzo popularnym trendem w dziedzinie wzornictwa industrialnego wśród domów. Zwiększenie obecności metalu poprzez wybieranie akcentów stalowych lub chromowanych o wysokim połysku w kuchni jest popularnym zabiegiem.

Kolor

Ciepłe, neutralne kolory są zwykle preferowane w domach o stylu industrialnym, które są zazwyczaj duże i otwarte.

Ściany przemysłowe

Wiele magazynów i starych fabryk przekształcanych w tym stylu ma ściany z cegły lub betonowe.

Podłogi

Wiele osób wybiera polerowane podłogi betonowe. Jest to praktyczna i ekonomiczna opcja. Chropowatość, niedoskonałości nie mają większego znaczenia dla domu w takim stylu.
Efekt jest oszałamiający. ci, którzy chcą dodać nieco kontrastu i ciepła do wystroju preferują drewniane lub kamienne podłogi. Obie te opcje wyglądają bardzo dobrze, tworząc ciepłą atmosferę.

Proste, stalowe schody i balustrady

Często architekci projektują otwarty kompleks, w którym poszczególne poziomy połączone są prostymi stalowymi schodami. Tu nie ma eleganckich, drewnianych schodów. Poręcze są zwykle bardzo proste i kanciaste.

Okna i oświetlenie

Okna retro działają bardzo dobrze w tego typu wnętrzach. Okna są zwykle wykonane ze stali i mają kilka mniejszych szyb. Te okna np w starych fabrykach są często dość duże, wpuszczając dużo światła.
Istnieje cały wachlarz dostępnych obecnie opcji oświetlenia. Lampy podłogowe i wiszące są szeroko stosowane. Pojawienie się industrialnego trendu w aranżacji wnętrz spowodowało, że coraz więcej sprzedawców detalicznych zaopatruje się w metalowe wykończenia lub zabytkowe lampy podłogowe, które idealnie nadają się do takich pomieszczeń.

Meble industrialne

Skórzana kanapa jest dobrym rozwiązaniem w tym stylu. Odważne, efektowne kolory nie pasują, natomiast szare, ciemniejsze, są lepszym wyborem. Meble mogą cechować się pewnym zużyciem. Wystarczy pomyśleć o stoliku do kawy wykonanym ze starych palet lub zabytkowej metalowej szafce, z której usunięto farbę. Używane meble to dobry pomysł na dekorowanie domu w stylu industrialnym.

Dekoracje

Dekoracja w tego typu domu jest zazwyczaj ograniczona do podstawowych rzeczy. Tutaj nie znajdziesz wielu ramek, figurek, garnków. Tutaj mniej znaczy więcej.

Rośliny

Rośliny przynoszą również ciepło przemysłowemu nowoczesnemu wystrojowi. Jeśli chodzi o rośliny, to im większa tym lepsza taka jest zasada tego stylu ponieważ, inaczej zaginą na dużej przestrzeni dawnego magazynu.

Jak zacząć przygodę z te stylem industrialnym?

Skoro już wiesz o podstawach to dobrym pomysłem jest odwiedzanie niektórych historycznych budynków i zobaczenie, jak się odrodziły w dzisiejszych czasach. Obszary śródmiejskie i obiekty produkcyjne to miejsca, w których można zobaczyć piękno odsłoniętych starych ceglanych ścian, drewnianych kratownic oraz stalowych kolumn. Wiele z tych starych budynków jest obecnie przekształcanych w ekskluzywne mieszkania i biura.
Zacznij od pustej przestrzeni na poddaszu jest to idealnym rozwiązaniem, jeśli chcesz wejść w industrialne, minimalistyczne pomysły, ponieważ możesz wykorzystać przestrzeń jako płótno do skomponowania swojego wystroju.
Jeśli natomiast odnawiasz swój dom, aby uzyskać wygląd wnętrza industrialnego, jest to trochę trudniejsze. Możesz wybrać kilka elementów i dopasować je do reszty lub całkowicie przerobić przestrzeń.
Beton to wspaniały i ekonomiczny wybór do wnętrza twojego pomieszczenia. Może być polerowany na wysoki połysk lub pozostawiony matowy lub niedokończony, aby uzyskać bardziej ciekawy wygląd.
Możesz nawet zająć się industrialnym wystrojem w swoim własnym ogrodzie. Duże zwisające na sznurkach żarówki nadają magiczny blask patiom, tarasom, pergolom i altankom. Większość sklepów oświetleniowych ma oprawy na zewnątrz, które inspirowane są tym wzornictwem przemysłowym, dzięki czemu możesz stworzyć swój własny styl industrialny bez większego wysiłku.
Istnieją pewne podstawy, o których należy pamiętać, jeśli chcesz przejść przez industrialną drogę do projektowania wnętrz, ważne jest, aby pamiętać o pewnej elastyczności. Nie ma jednego szablonu dla wszystkich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here