Meble łazienkowe stojące oraz wanny

Przy wyborze wyposażenia do łazienek mamy okazję skorzystać z szeregu możliwości, które oferuje nam rynek. Wśród wielu propozycji czekających na nas znajdują się na przykład meble łazienkowe stojące. Mają one swoje wady oraz zalety.
Jednym z podstawowych elementów jest na pewno szafka podumywalkowa. Niemal każdy z nas posiada taką szafkę w łazience. Jest ona niezbędna, ponieważ jest niezwykle praktyczna oraz funkcjonalna. Potrafi na przykład skutecznie ukryć najmniej estetyczne elementy syfonu. Dają też możliwość optymalnego wykorzystania wolnej przestrzeni powstałej pod umywalką. Jeśli łazienka ma niewielkie rozmiary, może zdarzyć się tak, że szafka tego typu nie będzie w stanie zmieścić się do środka, lub jej umieszczenie będzie przeszkadzać w poruszaniu się wykonywaniu codziennych czynności. Są to jednak bardzo rzadko spotykane przypadki. Stojące szafki znajdujące się bezpośrednio pod umywalką przeważnie wchodzą w skład klasycznych zestawów łazienkowych. Zestawy te bardzo często posiadają eleganckie frezy z drewna. Alternatywą dla nich są też płyty MDF. Są one bardzo odporne na działanie wilgoci. Są one dodatkowo lakierowane na wysoki połysk. Najczęściej są dostępne w kolorze białym, ponieważ jest on uniwersalny. Stojące szafki na nóżkach świetnie sprawdzają się w niewielkich łazienkach. Ich walory estetyczne są bardziej widoczne od walorów szafek bez nóżek. Tego rodzaju szafki pozwalają na szybsze sprzątanie. Szybciej dotrzemy do zakamarków. Nóżki pozwalają na szybsze ich przesuwanie, dzięki czemu bez trudu w każdym momencie możemy zmienić ich położenie. W przypadku szafek stojących na cokole to trzeba podkreślić, że świetnie nadają się one do przestronnych łazienek. Są one masywniejsze, dlatego lepiej zapełnią większe przestrzenie. Stoją bezpośrednio na posadzkach, dlatego mamy pewność, że nie pojawi się pod nimi brud, który trzeba będzie regularnie usuwać. Również nie ma problemów z ich szybkim przestawieniem i zmienieniem tym samym aranżacji.
W meblowaniu łazienki dużym przełomem okazało się wprowadzenie możliwości montażu sprzętu podwieszonego. Zawieszane wyposażenie sanitarne charakteryzuje się przede wszystkim prostymi rozwiązaniami. Do ich zamontowania służą trwałe stelaże.
Łazienka wymaga położenia na ściany trwałych materiałów, które będą w stanie wytrzymać obecność wilgoci i naprzemiennie pojawiającej się wysokiej temperatury. Najczęściej na ścianach łazienek znajdują się płytki ceramiczne. Są one najczęściej wybieranymi, ponieważ spełniają one wszystkie wymagania, sprostają wszystkim zagrożeniem, które znajdują się w tym pomieszczeniu. Bardzo szybko można je wyczyścić, nie wchłaniają też wilgoci. Najczęściej wybierana jest glazura. W ostatnim czasie popularność zdobywają też płytki ścienne produkowane w oparciu nowoczesnej technologii monoporozy.
Przy wyborze wyposażenia łazienki koniecznie pod uwagę weźmy kwestie ergonomiczne oraz jakościowe. Tylko trwałe meble mogą wytrzymać codzienne trudy użytkowania w trudnych warunkach. Najlepsze meble do łazienek są dodatkowo wzmacniane. Pokrywane są na przykład lakierem poliuretanowym. Jeśli lakier pokrywa całą powierzchnię, meble stają się całkowicie odporne na działanie wilgoci oraz wysokiej temperatury. Okucia takich mebli muszą być obowiązkowo zabezpieczone przed ewentualną korozją.
Wanna jest takim elementem wyposażenia, który nie powinien się znajdować w każdej łazience. Jest ona optymalnym wyborem jedynie do tych większych łazienek. W mniejszych trudno znaleźć dla niej miejsce. Nawet jeśli uda nam się wygospodarować dla niej trochę przestrzeni, to nie będziemy do końca zadowoleni z zakupu, ponieważ niewielka wanna nie będzie nam dawać komfortu podczas kąpieli.
Najbardziej cenionymi wannami są te wykonane z akrylu. Jest to materiał charakteryzujący się dużą twardością, dzięki czemu niestraszne są mu zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne. Nie musimy się też obawiać zniszczeń spowodowanych stosowaniem niektórych środków czyszczących. Oprócz tego akryl przekona nas do siebie doskonałymi właściwościami, jeśli chodzi o izolacyjność termiczną. Dzięki temu woda pozostaje ciepła znacznie dłużej, sam proces nalewania wody nie przestanie się już kojarzyć z hukiem, który w godzinach nocnych może zdenerwować śpiących sąsiadów. Wanna akrylowa jest też miękka w dotyku. Przyjemnie spędza się w niej czas. Nie powstają na niej też żadne zacieki oraz rdza. Pielęgnowanie jej nie wymaga stosowania żadnych specjalistycznych środków czystości. Producenci wanien wychodzą naprzeciwko oczekiwaniom bardziej wymagających klientów, dla których kwestie higieniczne mają ogromne znaczenie. Wanny pokrywane są specjalną powłoką, stosuje się też środki antybakteryjne, które zapobiegają ich obecności i dalszemu rozmnażaniu się. Takie środki dodawane są jeszcze w procesie produkcji płyt akrylowych. Wanny żeliwne są kolejnym wariantem znajdującym się do naszej dyspozycji. Są one niezwykle trawle, nie ulegają odkształceniom, dlatego w wielu przypadkach służą swoim posiadaczom przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Ich minusem jest to, że są one niezwykle masywne, dlatego pojawia się bardzo często problem z ich przetransportowaniem. Również montaż może sprawić problem osobom nieposiadającym ku temu zadaniu odpowiednich umiejętności oraz sprzętu. Dobra stalowa wanna powinna być wykonana z jednego arkusza blachy. W ten sposób eliminowane jest ryzyko korozji, która pojawia się głównie w spoiwach arkuszy. Stal wanny powinna być jeszcze dodatkowo pokryta cienką warstwą emalii. Przy zakupie wanny duże znaczenie ma też jej pojemność. Należy pamiętać, że wymiary te uzależnione są nie tylko od wielkości, ale też od kształtu. Najmniejsze wanny mają pojemność zaczynającą się już od 75 litrów. Te największe mogą się pochwalić pojemnością osiągającą nawet 400 litrów wody. Często nieekonomiczne jest kupowanie największej wanny. Będzie się do wiązało z wysokim zużyciem wody. Do tego dochodzi też kwestia produkcji ścieków. Zawsze przy wyborze wanny pamiętajmy o tym, że koniecznie musimy zachować bezpieczne odległości pomiędzy pozostałymi urządzeniami sanitarnymi oraz umeblowaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here