Jak wybierać meble rtv?

Osoby, które aranżują salon, często przez długi czas zastanawiają się nad tym, jak urządzić w nim tzw. kącik multimedialny. Chodzi tu o strefę, w której można oglądać telewizję i filmy na dvd, grać na konsoli czy słuchać muzyki. Aby wszystko wyglądało schludnie i przyjemnie, potrzebne będą odpowiednio dostosowane meble rtv. Całość musi oczywiście spełniać nie tylko wymogi wizualne, ale przede wszystkim być bardzo funkcjonalna. W przeciwnym razie strefa ta nie będzie służyć lokatorom domu czy mieszkania w należyty sposób. Jakie meble rtv warto zatem nabyć? Czym trzeba kierować się, kupując je? Na co zwrócić szczególną uwagę, by ostateczny efekt spełniał wszystkie oczekiwania i był zadowalający dla użytkowników?

Osoba, która planuje kupić meble rtv, musi przede wszystkim przeanalizować ilość miejsca w pomieszczeniu. Jeśli pokój jest malutki, meble nie powinny zajmować w nim zbyt dużej powierzchni. W sporych salonach można pozwolić już sobie na więcej w tej kwestii. Kolejna sprawa, to rodzaj używanego sprzętu. W miejscu tym głównym punktem jest w większości przypadków telewizor. Urządzenia takie produkowane są dziś w wielu różnych wersjach. Modele posiadają rozmaite rozmiary – niektórzy użytkownicy dysponują klasycznymi, niezbyt dużymi telewizorami (np. w granicach 20-30 cali), inni zaś decydują się na znacznie większe plazmy, przypominające niemal ekrany w kinie. Meble rtv muszą być zatem dostosowane do rozmiaru takiego urządzenia, by zwyczajnie się na nim zmieścić. Jeśli chodzi wspomniany telewizor, tu zwykle konieczna jest specjalna szafka lub komoda, na którym można go postawić. Trzeba kierować się także zasadą, że im większe gabaryty urządzenia, tym meble rtv powinny być niższe. W ten sposób unika się nieodpowiedniego efektu w postaci konieczności podnoszenia głowy zbyt wysoko podczas oglądania telewizji. Ponadto rozwiązanie takie jest po prostu bezpieczniejsze. Trzeba także zwrócić uwagę na to, by kupując meble rtv nie wybrać zbyt wąskiego modelu. Telewizor powinien stać stabilnie, a po bokach mieć jeszcze zachowane co najmniej kilkucentymetrowe granice bezpieczeństwa. Absolutnie nieodpowiednie jest, by urządzenie wystawało poza podstawy szafki.

Coraz częściej wybierana jest również opcja mocowania telewizora na ścianie, jednak wówczas przydaje się stojąca niżej mała komódka bądź specjalna, niska szafeczka z półkami i przegródkami. Służy ona z reguły temu, by postawić na niej inne urządzenia, jak dekodery, odtwarzacze dvd czy blu-ray, tunery, a także bardzo popularne dziś konsole do gier (np. Playstation czy xbox). Dodatkowo wiele osób posiada również całe zestawy kina domowego, a te z kolei zwierają kolejny sprzęt w postaci wzmacniaczy, odtwarzaczy czy sporej wielkości głośników. Trzeba zatem zastanowić się nad tą kwestią oraz przemyśleć dokłądnie, jaki rodzaj urządzeń lub w jakiej ilości będzie wykorzystywany – i dopiero na tej podstawie podejmować decyzję odnośnie wyboru konkretnych mebli rtv. Każdy sprzęt wymaga przecież dostatecznego miejsca. Poza tym musi być również rozmieszczony w odpowiedni, praktyczny sposób, by korzystanie niego było wygodne, ale także w pełni bezpieczne i nie powodowało żadnych uszkodzeń, awarii, spięć. Nie można też zapomnieć, że każde urządzenie to także kolejne okablowanie. To z kolei powinno być możliwie najbardziej ukryte. Nie ma nic bardziej nieestetycznego w strefie multimedialnej niż wijące się i plączące ze sobą kable, bardzo rzucające się w oczy. Meble rtv muszą zatem mieć odpowiednią ilość specjalnych otworów na przewody, dzięki czemu można schować je przynajmniej częściowo.

Jeśli urządza się salon ze strefą kinową i chce, by wszystko było nie tylko ładne, ale też praktyczne i bezpieczne dla użytkowników, trzeba wziąć pod uwagę, że meble rtv muszą stać w pewnej odległości od kanapy, sofy czy fotela. Telewizor powinien znajdować się na wysokości oczu, by nie trzeba było patrzeć ani zbyt wysoko, ani nisko. Ma to związek ze sztywnieniem i bólem kręgosłupa, karku, głowy czy szyi, który mógłby pojawić się w takiej sytuacji. Ponadto bliska odległość szafki z telewizorem może przyczyniać się do psucia wzroku. Oczy narażone są wtedy na zbyt duże działanie wszystkich czynników, które pochodzą z emitowanego na ekranie obrazu. Meble rtv powinny więc znajdować się w co najmniej dwumetrowej odległości od osoby oglądającej telewizję. Ważne też, by były solidne oraz proste w utrzymaniu w czystości. Zwykle meble rtv stworzone są z drewna lub specjalnej płyty akrylowej. Oba materiały doskonale sprawdzają się do takich celów.

Meble rtv w postaci szafek czy komód często posiadają półki i szuflady. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które posiadają liczną kolekcję filmów czy gier. Wszystkie egzemplarze są więc pod ręką i w każdej chwili można sięgnąć po nie. Półki przydają się również na piloty, a tych bywa sporo, ponieważ z reguły są osobne do każdego z urządzeń. Im więcej sprzętu, tym więcej pilotów. Do tego, w przypadku miłośników gier, konieczne są również np. pady. Meble rtv powinny mieć zatem miejsca na tego typu gadżety i akcesoria elektroniczne. Znacznie ułatwi to wszystkie czynności, a do tego pozwoli na większe zachowanie porządku.

Aranżując miejsce na telewizor czy konsolę, często pojawia się dylemat, jakie meble rtv wybrać. Sklepy meblowe oferują spore ilości różnego typu modeli. Zwykle to produkty, utrzymane w dość nowoczesnym stylu. Można jednak również znaleźć nieco bardziej klasyczne odpowiedniki. Osoby, które nie są zwolennikami skandynawskiej bieli, bardzo dziś popularnej, mogą bez problemu skorzystać z innych rozwiązań. Meble rtv, które proponowane są przez dzisiejszych producentów, to różnorodność stylów, wzorów, barw, tworzyw. Wszystko zależy więc, w jakim klimacie utrzymana jest reszta pomieszczenia, by nie zaburzać całej estetyki. Najlepiej meble rtv dobrać po prostu do stylu i kolorystyki pozostałych elementów wnętrza. W ten sposób otrzyma się spójną kompozycję. Oczywiście trzeba kierować się swoimi osobistymi preferencjami. To, jak prezentować się będą meble rtv, zależy przede wszystkim od osób użytkujących je.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here