Projektując mieszkanie musimy zwracać uwagę na każdy element wystroju. Poza kierunkiem w jakim chcemy urządzić wnętrze musimy pamiętać o wszystkich drobnych elementach, tak aby pasowały do siebie i do obranego stylu aranżacji. Częstym błędem z jakim borykają się nawet profesjonalni dekoratorzy wnętrz jest nieumiejętne dobieranie dodatków do przewodniego stylu mieszkania, lub co gorsza dobieranie ich wyłącznie pod względem wizualnym zapominając o praktyczności mebli, czy konkretnych elementów. W dalszej części postaramy się podpowiedzieć jaki sposób uniknąć tym podobnych błędów na konkretnych przykładach.
Umieszczanie dodatków do charakteru pomieszczenia
Kiedy już obrałeś kierunek, w jakim chcesz urządzić mieszkanie wydaje się, że najcięższe decyzje za Tobą. Jednak to właśnie drobne elementy decydują o tym, czy cała kompozycja danego pomieszczenia wpisuje się w klimat wybranego stylu. Biorąc za przykład lampy sufitowe, czyli drobny element wyposażenia możemy doskonale uwidocznić na czym polega cała sztuka zachowania spójności w projekcie. Przede wszystkim zastanówmy się w jakich pomieszczeniach potrzebujemy takiej lampy – są to zazwyczaj sypialnia, jadalnia, łazienka. Jeżeli w kompozycji takiego pomieszczenia decydujemy się na styl rustykalny i nagle spodobają nam się lampy sufitowe pałacu gotyckiego nie ma szans na zachowanie spójności w charakterze wnętrza. Ta sama zasada dotyczy kolorów barw i wzorów użytych dodatków. Z założenia małe, nierzucające się w oczy elementy dekoracji powinny takimi zostać. Powinny być skomponowane w klimat pomieszczenia, a nie wysuwać się na pierwszy plan, ponieważ taki zabieg doprowadziłby do zaburzenia harmonii we wnętrzu.
Wygląd małych elementów aranżacji, a ich funkcjonalność
Błędem popełnianym przez wielu początkujących projektantów, czy dekoratorów wnętrz nagminnie jest nieużyteczność, bądź bardzo niska funkcjonalność dodatków w projekcie mieszkania. Zawsze urządzając mieszkanie bierz pod uwagę to, że będziesz korzystał częściej, bądź rzadziej ze wszystkiego co tam wstawisz. Dlatego dążąc za użytym już przykładem jakim są lampy sufitowe pamiętaj, aby poza względami estetycznymi brać pod uwagę także jakość materiałów z jakich lampa jest wykonana. Wyobraź sobie łazienki, gdzie jest dużo wilgoci i użyte w nich lampy sufitowe ze słabej jakości papieru – na pewno nie posłużą tam przez długie lata. Co więcej warto też pamiętać o tym, że podczas użytkowania należy co pewien czas oczyszczać takie lampy z na przykład kurzu. Zadania nie ułatwią wszystkie zawijasy, wgłębienia, czy żłobione oranżerie na takiej lampie. Wybierając małe dodatki, które nie muszą już grać pierwszych skrzypiec w aranżacji pomieszczenia warto dwa razy zastanowić się, czy dany element będzie funkcjonalny w naszym mieszkaniu.