Dzbanki filtrujące to sprzęt, w który zdecydowanie warto zainwestować. Pomagają zredukować zużycie plastiku w gospodarstwach domowych, a także zapewniają stały dostęp do zdrowej i smacznej wody z kranu. Każdy dzbanek wymaga jednak od czasu do czasu wymiany wkładu filtrującego. Sprawdź, co warto wiedzieć o filtrach wody do dzbanków.
Usuwają zanieczyszczenie i poprawiają smak wody
To właśnie wkłady filtrujące są odpowiedzialne za oczyszczenie wody z brudu, zanieczyszczeń oraz metali ciężkich. Dobrej jakości filtr Brita jest w stanie zatrzymać osady czy też piasek, a także usunąć obecne w wodzie żelazo czy też aluminium. W ten sposób domownicy mogą bez ograniczeń pić wodę z dzbanka i nie muszą martwić się o konsekwencje długotrwałego spożywania zanieczyszczonej wody na swój organizm.
Specjalna warstwa aktywnego węgla usuwa z wody kranowej chlor, dzięki czemu woda jest znacznie smaczniejsza i nie ma charakterystycznego, sztucznego zapachu niczym z basenu. Kawa i herbata przygotowywane z przefiltrowanej wody również zyskują na smaku. Wystarczy jedynie korzystać z dokładnych filtrów wysokiej jakości od dobrych, znanych marek, a już wkrótce domownicy zapomną o butelkowanej wodzie ze supermarketu.
Wymagają regularnej wymiany
Nawet najlepszy filtr nie zapewni wysokiej jakości wody, jeżeli nie będzie regularnie wymieniany. Każdy producent informuje w instrukcji obsługi oraz na opakowaniu o wydajności wkładu filtrującego i orientacyjnym czasie, po którym konieczna będzie wymiana. Standardowy filtr o wydajności 100 litrów wody przy normalnym użytkowaniu powinien wystarczyć na ok. miesiąc. Dla własnego zdrowia warto postępować zgodnie z zaleceniami producenta.
W XXI wieku nie trzeba jednak wcale notować nigdzie daty wymiany filtra. Większość produktów jest wyposażona w specjalny system informowania o zbliżającej się konieczności wymiany. Coraz większą popularnością cieszą się dzbanki z elektronicznym wskaźnikiem zużycia filtra, który w odpowiednim momencie przypomni o wymianie wkładu. Na rynku można znaleźć również wiele modeli z kalendarzowym wskaźnikiem, w którym wystarczy ustawić datę następnej wymiany filtra.
Pasują tylko do określonych modeli dzbanków
Wkładów filtrujących zdecydowanie nie należy kupować bez sprawdzenia zgodności z posiadanym dzbankiem filtrującym. Bardzo często można spotkać się z filtrami znanej marki, które są kompatybilne z produktami innych firm. W ten sposób można bez problemu znaleźć pasujący wkład w przypadku braku dostępności standardowego filtra do dzbanka. Czasami można także zaoszczędzić pieniądze w ramach atrakcyjnej promocji na zamiennik.
Cena nie powinna jednak być najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na decyzję o zakupie wkładu filtrującego konkretnej marki. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na wydajność wyrażoną w litrach wody, ponieważ to od niej będzie zależała częstotliwość wymiany filtrów. Zaleca się ponadto wybór filtrów zapewniających najwyższą jakość przefiltrowanej wody.