Jak wygląda ocieplanie stropodachu

Termomodernizacja budynku zawsze jest dobrym pomysłem – dzięki niej możemy znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie i zredukować swój negatywny wpływ na środowisko. Ocieplanie elewacji często wiąże się z dużym nakładem pracy i czasu – jak wygląda to w przypadku płaskich dachów?

Dlaczego w ogóle przeprowadzać ocieplanie stropodachu?

Dach często jest jednym z najsłabszych ogniw, jeżeli chodzi o szczelność termiczną budynku. Dlatego szczególnie istotne jest ocieplanie stropodachów – w końcu pokoje na ostatniej kondygnacji od strony sufitu bezpośrednio graniczą z dachem. Do tego nawet jeżeli ogrzanie takiego pomieszczenia nie stanowi dla nas problemu, to termomodernizacja zabezpiecza również przed nadmiernym nagrzewaniem się domu latem. Zauważalne jest też obniżenie poziomu hałasu, jaki dociera do domu z zewnątrz. Jest to więc ingerencja, z której będziemy czerpać zauważalne korzyści praktycznie przez cały rok.

Jak przygotować się na ocieplanie stropodachu?

Są różne metody ocieplania stropodachów – w zależności od konstrukcji, może to być układanie płyt styropianowych lub innego rodzaju izolacji między powierzchnią dachu a stropem. Najczęściej jednak taka termomodernizacja polega na wpuszczeniu pod wysokim ciśnieniem granulatu wełny, celulozy lub styropianu. Powstaje wtedy zbita warstwa wypełniająca nawet drobne szczeliny – jest to więc metoda nie tylko szybka, ale także zapewniająca wysoką skuteczność.

Ocieplanie najłatwiej jest przeprowadzić podczas budowy nowego domu – wtedy uwzględnienie tej operacji podczas wykańczania dachu zapewnia optymalną izolację termiczną i pozwala oszczędzić na późniejszych przeróbkach. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nasz dach nie został ocieplony – lub potrzebne jest uzupełnienie istniejącej termoizolacji o to najtańsze i najprostsze organizacyjnie  będzie ocieplanie stropodachu granulatem. Metoda ta szczegółowo opisana jest np. tu: https://stropodachy.com.pl/docieplenia-stropodachow/. Wymaga też stosunkowo mało przygotowań – większość robót wykonywana jest od zewnątrz, od strony dachu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here