Czym jest hydrożel i jak można wykorzystać go w uprawach roślin

Hydrożel to przydatny element dbania o rośliny w ogrodzie, który zyskuje sobie coraz większą sympatię działkowców i osób zajmujących się roślinami zawodowo. Co kryje się pod tą niecodzienną nazwą i jak produkt ten może pomóc nam na działce? 

Hydrożel – co to jest?

Pod tajemniczą nazwą hydrożel kryje się wielocząstkowy nierozpuszczalny polimer, który posiada bardzo skuteczne właściwości poprawiania kondycji gleby oraz pochłaniania cząsteczek wody. Jego zastosowanie jest bardzo proste. Na rynku preparat dostępny jest pod postacią proszku lub specjalnych granulek, które należy wymieszać z glebą. Po połączeniu hydrożelu z ziemią zaczyna się proces zatrzymywania przez niego stosunkowo dużych ilości wody, która pochodzi z opadów atmosferycznych lub podlewania. Następnie preparat stopniowo uwalnia wodę do gleby, zapewniając roślinom ciągłe i optymalne nawodnienie, którego potrzebują. Jest to bardzo skuteczny sposób na zapewnienie systemom korzeniowym odpowiedniej porcji nawodnienia.

Dlaczego hydrożel przyda się na Twojej działce?

Właściciele działek często zadają sobie pytanie, czy hydrożel jest produktem faktycznie potrzebnym w ogrodzie. Istnieje wiele powodów, dla których warto w niego zainwestować. Produkt ten daje bowiem spektakularne efekty. Jego największą zaletą jest fakt, że zapewnia korzeniom roślin stały dostęp do wody. Ponadto nam samym przynosi istotne korzyści ekonomiczne. Dzięki stosowaniu hydrożelu nie musimy już tak często podlewać ogródka, a co za tym idzie płacimy niższe rachunki za wodę.

Obecność hydrożelu w naszej glebie skutkuje tym, że woda uwalniana jest do systemów korzeniowych roślin stopniowo. Dzięki temu możemy uniknąć bardzo popularnego zjawiska zwanego stresem wodnym. Jest ono skutkiem nadmiernego nawadniania roślin. Dzięki stosowaniu hydrożelu nie musimy także obawiać się suszy, która w naszym klimacie występuje niestety coraz częściej. Prawidłowo stosowany hydrożel może bowiem działać naprawdę długo i chronić nasze rośliny przed skutkiem długotrwałego braku opadów.

Czy hydrożel działa wszędzie tak samo? Nie ma szczególnych wymagań co do gleb, na których może być stosowany, jednak jest on szczególnie skuteczny w glebach, które posiadają dużą przepuszczalność. Wynika to z faktu, że na obszarze ich występowania woda szybko przenika do głębszych warstw gleby. Hydrożel zatrzymuje ją w okolicach korzeni i pozwala im odpowiednio się nawodnić. Mają one tyle czasu ile potrzebują na to, aby gromadzić odpowiednie dla siebie ilości wody.

Hydrożel – nowoczesna technologia w uprawie roślin

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej zalety hydrożelu, trudno nie zgodzić się z tym, że jest to wyjątkowo funkcjonalny i nowoczesny preparat, który sprawdzi się na każdej działce. Jeżeli pomimo regularnego podlewania mamy poczucie, że nasze rośliny nie nawadniają się w wystarczającym stopniu lub wręcz przeciwnie – regularnie je przelewamy, powinniśmy poważnie zastanowić się nad zakupem hydrożelu. Niezależnie od warunków naturalnych oraz potencjalnych klęsk żywiołowych takich jak susza, hydrożel zapewni naszym roślinom wszystko, czego potrzebują.

To także doskonałe rozwiązanie dla zapominalskich, którzy nie mają głowy do regularnego podlewania roślin. Warto wspomnieć o tym, że hydrożel jest w stu procentach biodegradowalny i przyjazny dla środowiska naturalnego. Ulega on rozkładowi wewnątrz gleby, dlatego nie musimy bać się tego, że swoją ingerencją w naturę narażamy ją na potencjalne niebezpieczeństwo. Hydrożel to nowoczesne rozwiązanie wielu różnych problemów natury ogrodniczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here