Idealny stół do salonu i jadalni – czym kierować się przy jego wyborze?

0
1611

Stół tworzy przestrzeń łączącą wszystkich domowników. To nie tylko miejsce spożywania posiłków, ale też rozmowy, dzielenia się smutkami i żartami, a nawet odrabiania pracy domowej czy zabaw dzieci. To miejsce centralne mieszkania, do którego uciekamy w ważnych, trudnych czy ekscytujących momentach, aby podzielić się nimi z ukochanymi. Warto więc zadbać o to, by miejsce to spełniało nasze wymagania estetyczne i funkcjonalne. Dziś podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby dobrać idealny stół do salonu czy jadalni.

Dobierz odpowiedni kształt i wielkość

Pierwszym krokiem w wyborze stołu powinno być dostosowanie go do dostępnej przestrzeni. Do wielkości pomieszczenia dobieramy nie tylko wielkość blatu, ale też jego kształt.

Prostokątny blat najlepiej sprawdzi się w większym pokoju. Można oczywiście zaplanować postawienie takiego stołu przy ścianie, przez co możliwe będzie zaoszczędzenie miejsca. Najlepiej jednak stół prostokątny czy kwadratowy będzie prezentował się w centrum, otoczony ze wszystkich stron krzesłami. W ten sposób będzie można go odpowiednio wyeksponować.

Do mniejszych jadalni czy salonów polecane są stoły okrągłe. To ergonomiczny kształt, który pozwala na najlepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem jest również zakup stołu rozkładanego. Taką możliwość daje większość nowoczesnych stołów – zarówno prostokątnych, jak i okrągłych.

Na pierwszym miejscu funkcjonalność i wygoda

Poza estetyką najważniejsza jest funkcjonalność. Aby zasiadający przy stole domownicy czuli się komfortowo, należy pamiętać o tym, by pomiędzy meblem a ścianą była odpowiednia przestrzeń. Zazwyczaj powinna ona wynosić nie mniej niż 80 centymetrów. W innym przypadku korzystanie ze stołu może być zwyczajnie utrudnione.

Zastanów się również, ilu biesiadników chcesz na raz ugościć przy swoim stole. Każda osoba powinna mieć około 90 centymetrów dla siebie, tak, aby móc swobodnie usiąść i cieszyć się posiłkiem. Pamiętaj również, by nie ustawiać krzeseł na rogach stołu.

Zwróć również uwagę na jakość wykonania mebla. Stół powinien być solidny i służyć wiele lat. Zadbaj o to, by się nie chybotał i dostosuj długość nóg do ewentualnych nierówności podłogi.

Jak dobrać styl stołu do pomieszczenia?

Jeśli chodzi o wybór stylu mebla, jest on zależny przede wszystkim od Twoich wymagań estetycznych i stylu pomieszczenia.

Hitem ostatniego sezonu są proste, nowoczesne stoły, które znakomicie pasują do większości pomieszczeń. W projektach takich chętnie używane są naturalne materiały, takie jak drewno, szkło i kamień, co przywodzi na myśl popularny styl skandynawski. Nowoczesny stół sprawdzi się znakomicie zarówno w dużym pomieszczeniu, któremu doda klasy, jak i w niewielkim salonie czy jadalni. Nowoczesne stoły charakteryzuje bowiem prosty, nieprzytłaczający design i niewymuszony szyk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here