Jak odnowić meble z płyty?

Aby dowiedzieć się, jak odnowić meble z płyty należy najpierw zapoznać się z materiałem ich wykonania. Meble z płyty mogą być wykonywane z następujących rodzajów materiałów drewnopochodnych:

1. Płyty pilśniowe – a więc tak zwane płyty MDF. Powstają z rozwłóknionej masy drzewnej, która została sprasowana. Z resztą tak samo powstaje inny rodzaj płyty wiórowej – HDF, będące najtwardszym rodzajem płyty pilśniowej wykonanej do wyrobu mebli. Z kolei najbardziej miękkim typem omawianej płyty jest płyta pilśniowa LDF.
2. Płyty wiórowe – posiadają bardzo dużo zastosowań. Są produkowane z drzewnych wiórów, które są następnie sklejane klejem syntetycznym. Są używane zarówno w meblarstwie, jak i w budownictwie, zależnie od ułożenia wiórów oraz spoiwa, które jest użyte do ich zespolenia.
3. Płyty paździerzowe – a więc najmniej szlachetna odmiana płyt drewnopochodnych. Sposób ich powstawania wiąże się ze spajaniem za pomocą kleju zdrewniałych łodyg roślin.
4. Sklejka – najbardziej przypomina drewno naturalne i jest nieco droższa niż wszystkie poprzednie materiały. Składa się z cienkich warstw drewna, które są sklejone ze sobą za pomocą klejów żywicznych.

To jak odnowić meble z płyty, zależne jest właśnie od gatunku płyty. Bardzo rzadko tworzy się obecnie meble z litego drewna naturalnego. W całym procesie odnawiania mebli z płyty najistotniejszą czynnością jest ich pomalowanie. Można również zastosować technikę ich oklejania nowym rodzajem okleiny.

Przed procesem malowania zaleca się, aby odpowiednio przygotować stary mebel. Przed rozpoczęciem pracy więc konieczne jest sprawdzenie czy mebel nadaje się do pomalowania. Po pierwsze więc należy sprawdzić rodzaj powierzchni, gdyż na rynku istnieje ogromna ilość farb do malowania mebli. W przypadku, gdy ma się do czynienia z meblem w okleinie, należy sprawdzić czy nie ma tu żadnych uszkodzeń oraz czy okleina nie odstaje w żadnym narożniku. Przed malowaniem należy mebel odtłuścić i oczyścić z kurzu, zabrudzeń i pyłu. Meble drewniane należy koniecznie przeszlifować, zaś w przypadku mebli okleinowych powierzchnia powinna być delikatnie przetarta papierem ściernym o drobnym uziarnieniu, w taki sposób by za bardzo nie zniszczyć powierzchni. Jeżeli natomiast nie chce się bądź nie może zbyt mocno nacierać nawierzchni dobrze jest zastosować podkład, zwiększający przyczepność podłoża oraz sprawiający by położona potem farba lepiej się trzymała. W przypadku mebli, które są pokryte folią nie należy używać preparatów zawierających rozpuszczalniki, gdyż da to efekt rozpuszczenia folii.

W przypadku mebli posiadających gładkie i płaskie powierzchnie, najlepiej jest do malowania zastosować wałek z krótkim włosiem. Te miejsca, których wałek nie da rady pokryć należy uzupełnić przy pomocy pędzla. Nie zaleca się nakładania zbyt dużej ilości farby podczas jednego pociągnięcia. Może to bowiem wpływać na powstawanie zacieków. Zbyt gruba warstwa farby może natomiast po pewnym czasie złuszczać się lub też w bardzo szybkim tempie popękać.

Z kolei meble laminowane, a więc wykonane w sztucznej, drewnopodobnej oleinie zwanej laminatem wymagają nałożenia na powierzchnię płyty podkładu dwuskładnikowego. Będzie to podkład przemysłowy, który stosuje się na płyty MDF, HDF, sklejkę lub płyty laminowane. Tego rodzaju produkt charakteryzuje się ogromną przyczepnością do każdego gatunku powierzchni. Kolejnym krokiem w odnawianiu za pomocą malowania mebli laminowanych będzie nakładanie na ich powierzchnię lakieru przemysłowego.

Obecnie w sklepach można znaleźć wiele produktów, które nie wymagają wcześniejszego szlifowania mebli z płyty. Są to wszelkiego rodzaju farby renowacyjne oraz farby kredowe. W przypadku korzystania z obu rodzajów tych farb należy tylko i wyłącznie wcześniej umyć mebel oraz odtłuścić jego powierzchnię. Farby renowacyjne oraz kredowe mogą być używane do pokrywania rozmaitych powierzchni, zaś dla uzyskania większej trwałości można mebel dodatkowo pokryć woskiem bądź też lakierem typu utrwalającego.

Kolejnym rodzajem mebli, które mogą być odnawiane są meble rodzaju fornirowanego. Są to meble pokryte okleiną z naturalnego drewna. Cały proces ich odnawiania za pomocą malowania rozpoczyna się od odtłuszczenia mebla, po czym jego powierzchnię należy przeszlifować papierem ściernym, posiadającym grubość 180 i 240. Końcowym etapem będzie tu dokładne oczyszczenie mebla z powstałych pyłów, a także przemycie wodą oraz osuszenie. Po takim przygotowaniu należy przystąpić do malowania mebla za pomocą wodorozcieńczalnej emalii akrylowej do drewna. Tego rodzaju farby można znaleźć w ofercie praktycznie każdej firmy na współczesnym rynku.

Przy pytaniu jak odnowić meble z płyty warto się również zastanowić o doborze farby, która była by odpowiednia dla dzieci, miała łagodny zapach oraz była bezpieczna. Farby bezpieczne dla dzieci to takie, które nie zawierają amoniaku oraz rozpuszczalników. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również postawienie na produkt rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, co da pewność, że produkt nie zawiera składników, które są w stanie spowodować uczulenie. W pokoju dziecka meble mogą być także pomalowane za pomocą farby tablicowej, której można użyć na przykład w przypadku drzwi szafy. Oprócz odnowienia mebla uzyska się więc także tablicę do rysowania czy robienia notatek. Jest to świetne rozwiązanie jeżeli w pokoiku nie posiada się wolnej ściany do umieszczenia tego typu tablicy.

Bardzo popularną farbą do odnawiania mebli jest obecnie farba kredowa. To rodzaj farby znacznie ułatwiający malowanie mebli. Z mebla, który będzie odnawiany niekonieczne jest gruntowne usuwanie starej powłoki. Wystarczy lekko przeszlifować powierzchnię by farba się trzymała doskonale. Po pomalowaniu taki mebel dobrze jest zabezpieczyć za pomocą lakieru lub wosku, jednak wszystko daje efekt oryginalnego wykończenia, który przypomina dawne farby wapienne. Tego rodzaju odnawianie polecane jest osobom lubiącym stary wygląd mebli. I świetnie nadają się do wszelkich stylizacji z przecierkami bądź też cieniowaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here